1
Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie. Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”
»JESTEM już jest!
Hospicjum Perinatalne JESTEM już działa!
Od wielu lat podejmowane były w Szczecinie przez różne środowiska próby, aby powstało w stolicy Pomorza Zachodniego hospicjum perinatalne. Wcześniejsze próby zmobilizowały do skuteczności połączenia sił osób z różnych środowisk.
»Jest taki ruch, jest taka wspólnota, która łaczy w jedno dobro osób niepełnosprawnych intelektualnie, rodziców i przyjaciół. Ta wspólnota od ponad czterdziestu lat jest obecna w Szczecinie. Z tą wspólnotą szczególnie przeżywa się Dzień Dziecka.
»Rodzina to najlepszy pomysł Pana Boga dla człowieka.
Doskonale wiemy, że dojrzała miłość jest najlepszym wsparciem, jaki człowiek może udzielić człowiekowi i jak bardzo ona jest potrzebna i wręcz konieczna do właściwego rozwoju.
»
Arcybiskup Andrzej Dzięga mianował ks Roberta archidiecezjalnym duszpasterzem osób chorych i niepełnosprawnych. Odpowiedzialność pełni od lipca bieżącego roku.Ta wiadomość ucieszyła wielu chorych i niepełnosprawnych.
»
15 maja br. Pan Bóg powołał na wieczną wartę swojego sługę ks Tadeusza Baniowskiego - Przyjaciela Apostolatu Chorych Rodzina Miłości Miłosiernej.
»Apostolat Chorych Rodzina Miłości Miłosiernej podjęła trud pielgrzymowania do Myśliborza, by znaleźć się w miejscu w którym uwielbiane i wypraszane jest Miłosierdzie Boże dla całego świata.
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 7 lipca w czwartek - godzina 13.00 Msza święta w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla w Świnoujściu.
»Od rana słońce prażyło niemiłosiernie, pojawiło się pytanie „czy na pewno pojedziemy, przecież wielu chorych ma problemy z sercem, z krążeniem… „
»27 czerwca (w poniedziałek) grupa Osób Niepełnosprawnych, Seniorów wraz z Rodzinami i Opiekunami wyrazili pragnienie, by także w tym roku jechać do Krępska. Piękna okolica oraz panujący klimat ducha modlitwy zadawala naszych pielgrzymów, a kustosz sanktuarium ks Proboszcz kan. dr Paweł Płaczek również serdecznie zaprasza.
»
Serdecznie zapraszamy na rejs po Odrze i jeziorze Dąbie, w DNIU 4 SIERPIEŃ 2021 r. godz. 12.00 STATKIEM JOANNA Zbiórka przy Bulwarze Piastowskim, vis-a-vis Zamku Książąt Pomorskich. Koszt za dwugodzinny rejs wynosi 35 zł. Zapisy telefoniczne: 511781255
Plan:
12.00 – zbiórka przy Bulwarze Piastowskim 4 naprzeciw Zamku Książąt Pomorskich.
12.15 - wypłynięcie
14.15 - powrót
15.00 - Msza św. w Kościele św. Jana Ewangelisty (przy ul. Ducha św. 9)
Trasa rejsu rozpoczyna się od Bulwaru Piastowskiego przez North East Marine, Wały Chrobrego, elewator ewa, kapitant, stocznia remontowa Gryfia, rzeka Święta i jezioro Dąbie.
»W dniu 14 czerwca grupa seniorów, osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami pojechała do Krępska/koło Goleniowa, by zwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, której kustoszem jest ks Paweł Płaczek.
»22 maja 2020 r. do Domu Boga Ojca odeszła Teresa Ligocka. Nabożeństwo żałobne będzie odprawione w kościele p.w. Niepokalanego Seca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku 25 maja o godz. 11.00
»19 stycznia 2020 roku odbyło się spotkanie noworoczno-opłatkowe, w którym uczestniczyły osoby chore, niepełnosprawne wraz ze swoimi bliskimi i wolontariuszami w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie.
»Spotkanie odbędzie się 19 stycznia br. w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Rozpocznie się Mszą św. o godzinie 10.00
»8 grudnia 2019 roku w parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Grzędzicach w czasie niedzielnych Mszy świętych przedstawiciele Apostolatu Chorych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej będą dzielić się świadectwem życia oraz będą modlić się za chorych. Przedstawią także swoją działalność. Wszystkich zanteresowanych sercecznie zapraszamy!
»Rekolekcje wakacyjne dla Chorych, Niepełnosprawnych i ich Opiekunów odbyły się w Domu Pielgrzyma "Totus Totuus" na Os. Słonecznym w Szczecinie w dniach 8 do 12 lipca 2019 r. prowadził ks Tadeusz Baniowski
»Piesza Pielgrzymka Osób Chorych, Niepełnosprawnych i ich Opiekunów odbyła się 11 maja 2019 r., to już po raz XXXI, a druga na trasie kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecin Załom do Sanktuarium Dzieci Fatimskich.
»W dniu 8 września Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny Apostolat Chorych wyruszył autokarową pielgrzymką do Brzeska k/Pyrzyc.
Pod przewodnictwem Referenta Duszpasterstwa Chorych, ks Przemysława Pokorskiego, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz wolontariusze pielgrzymowali do Sanktuarium Matki Bożej Brzeskiej, by poznać ten historyczny zakątek i pokłonić się Maryi. W tym sanktuarium, przed słynącą figurą NMP z Dzieciątkiem Jezus gromadzą się wierni z okolicznych wiosek i Pomorza. Znajdujący się w ołtarzu głównym kościoła tryptyk szafkowy z figurą NMP, ambona, drewniany sufit oraz wszystkie elementy związane z kultem NMP wzbudzają zachwyt i spokój.
Eucharystię sprawował i homilię wygłosił ks Przemysław w koncelebrze ks Jana Mielimączki. "Spoglądając na Maryję - figurę Matki Bożej Brzeskiej, spoglądając na ten ołtarz, na Mękę Pańską, zaczynamy rozumieć, że ten kościół wśród pól ukryty nie jest tutaj przypadkowo i nie jest tutaj przypadkowo ta figura i nie przypadkowo otrzymał tytuł Sanktuarium Maryjnego pod wezwaniem Matki Bożej Brzeskiej oraz Opiekunki Ludu Wiejskiego przez ks abp Mariana Przykuckiego" - głosił ks Przemysław.
Na zakończenie Mszy było poświęcenie ziarna, związane z tradycją obchodzenia Uroczystości Narodzenia NMP. Po liturgii pielgrzymi udali się na posiłek przygotowany przez parafialny zespół.
Wspólnemu pielgrzymowaniu towarzyszyła modlitwa różańcowa, koronka do Miłosierdzia Bożego i śpiew przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał ks Jan Mielimączka.
Chętni do udziału w comiesięcznych spotkaniach w ciągu roku mogą uzyskać więcej informacji u Pani Sabiny Kuligowskiej oraz Elżbiety Palczak.
»Apostolat Chorych Rodziny Miłości Miłosiernej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od wielu lat organizuje rekolekcje z myślą, aby chorzy choć raz do roku poza domem spędzili czas w otoczeniu innych osób. Pierwsze odbyły się w Domu Samotnej Matki w Karwowie w 1984 r. W kolejnych latach były prowadzone w innych miejscach Archidiecezji, m. in.w Przybiernowie oraz w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie obok Karmelu p.w. Miłości Miłosiernej.
»W programie spotkań organizowanych przez Apostolat Chorych i Niepełnosprawnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej znalazł się Dzień Dziękczynienia, który miał miejsce 23 czerwca w kościele i wirydarzu parafii p.w. Jana Ewangelisty w Szczecinie. Cieszy bardzo fakt, że potrafimy integrować się bez względu na chorobę, stopnień niepełnosprawności ani na wiek. Dziękowaliśmy Bogu za cały rok pracy oraz cieszyliśmy się sobą nawzajem.
»12 maja br. Apostolat Chorych zorganizował Pieszą Pielgrzymkę dla Chorych, Niepłnosprawnych ich i Przyjaciół. Rozpoczęło się w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Załomiu o godz. 10.00.
Przed wyruszeniem na szlak pielgrzymkowy była adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. W czasie adoracji kl Robert Bałuka prowadził nabożeństwo majowe. Następnie proboszcz parafii ks Dariusz Kiljan opowiedział krótką historię tego miejsca. Na zakończenie życzył głębokich przeżyć w spotkaniu ze świętymi dziećmi z Fatimy. Umocnieni Słowem - pielgrzymi wolnym krokiem podążali do Sanktuarium. W drodze pomocą służyli wolontariusze z Caritas: Estera i Bartosz, klerycy z AWSD oraz przyjaciele Apostolatu Chorych, a także zatroskana S Katarzyna. Idąc drogą polną skrajem lasu odmawialiśmy różaniec, prowadzony przez Prefekta Seminarium ks Łukasza Szczygielskiego. Śpiewaliśmy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu N.M.P intonowane przez kl Łukasza - towarzyszył chór ptaków. Rozkwitająca przyroda, pachnące kwiaty, świeża zieleń drzew i śpiew ptaków, to wszystko nadawało refleksję o Stwórcy świata. Gdy doszliśmy do skraju osiedla naprzeciw wyjechała na rowerach niezapowiadana trójka dzieci, okazało się, że były potrzebne, bo dokładniej wskazali drogę do sanktuarium. Przed sanktuarium przywitał nas kustosz ks Marek Maciążek. Oprócz nas przybyła grupa dzieci pierwszo komunijnych z Myśliborza. Ich obecność i wdzięczne głosy wzbudziły refleksję do wspomnień objawień Maryi dzieciom fatimskim. Razem uczestniczyliśmy we Mszy św. Po Mszy kustosz błogosławił każdego relikwiami świętych dzieci. Następnie każdy, kto chciał mógł dojść do repliki kaplicy Fatimskiej, przy której ustawiona jest figura Matki Bożej Fatimskiej. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzaliśmy piękną świątynię, doznając wzruszeń. Otrzymując takie bogactwo duchowe udaliśmy się na plac, by się posilić pieczonymi kiełbaskami przez kleryków. Była znakomita okazja do rozmów, wspomnień i wyrażenia chęci, by znów się spotkać.
Dziękujemy wszystkim, którzy w różny sposób przyczynili się, by ta pielgrzymka mogła się odbyć i wniosła wiele radości, a nade wszystko miłość, hart ducha i taką dziecięcą prostotę modlitwy.
Kolejne spotkanie Dzień Dziękczynienia odbędzie się w Parafii pw. Św. Jana Ewangelisty (ul. Ducha Świetego 9 w Szczecinie) 23 czerwca br. o godz. 12.00. Zapraszamy.
»Serdecznie zapraszamy osoby chore i niepełnosprawne do udziału w comiesięcznch spotkaniach Apostolatu Chorych. Gromadzimy się aby się modlić, formować i przebywać razem. Zachęcamy do poznania rocznego planu spotkań.
»
Serdecznie zapraszamy na Wielkopostny Dzień Skupienia dla Chorych i Niepełnosprawnych, który będzie miał miejsce 3 marca (sobota) w kościele parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w Szczecinie (ul. Orawska 3).
»Serdecznie zapraszamy chorych i niepełnosprawnych na Adwentowy Dzień Skupienia, który odbędzie się 2 grudnia 2017 roku w kościele parafialnym pw. św. Jana Ewangelisty (ul. Świętego Ducha 9, "u Ojców Pallotynów") w Szczecinie.
»Serdecznie zapraszamy młodzież naszej Archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowanych w czasie ferii zimowych.
»Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.
»W czwartek 21. listopada 2024 r. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim, w imieniu Fundacji Małych Stópek prezes fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Paulina Rylska i rzecznik prasowy Anna Piotrowska odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nagrodę „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnienie to honoruje osoby, inicjatywy oraz instytucje pozarządowe, które budują wspólnotę obywatelską i działają na rzecz dobra wspólnego.
»