1
W dniach 22-25 maja br. gościła w Szczecinie blisko stuosobowa grupa pielgrzymów z partnerskiej archidiecezji w Bambergu. Pielgrzymom przewodziło dwóch Arcybiskupów: obecnie urzędujący Herwig Gössl i emerytowany Ludwig Schick.
»W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.
»W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 19 maja 2024 r., Biskup Zbigniew Zieliński, Administrator Apostolski Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, uroczyście zainaugurował Rok Jubileuszowy 900-lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu, podczas Mszy świętej o godz.18:00, w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Na zakończenie liturgii kanclerz Kurii odczytał dekret inugurujący Rok Jubileuszowy oraz dekret Penitencjarii Apostolskiej, w któym Ojciec Święty Franciszek udzielił spacjalnych jubileuszowych odpustów.
Zdjęcia: Adam Szewczyk
»
W piątek, 3.11. br. w trwającej oktawie uroczystości Wszystkich Świętych delegacja Kurii Metropolitalnej udała się na modlitwę do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, znajdującego się w Niemczech około 120 km od Szczecina.
»Przed 900. rocznicę Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu warto poznać historię najbardziej udokumentowanego miejsca ze szlaku chrystianizacyjnym św. Ottona jakim są Pyrzyce. Na podstawie historycznych dokumentów można określić z pewnością miejsce chrzcielne i miejsce pierwszego ołtarza ustanowionego przez św. Ottona. Znana jest także lokalizacja grodziska - "centrum administracyjnego" słowiańskich Pyrzyc. Opowiada archeolog, Marcin Peterlajtner.
»W rozmowie z KAI ks. prof. G. Wejman mówi o historii chrześcijaństwa na Pomorzu Zachodnim i postaci św. Ottona z Bambergu.
»W związku z nadchodzącym w 2024 roku jubileuszem 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu powstała specjalna strona internetowa: www.swietyotton.pl. W jej zasobach znajduje się między innymi historyczny opis tego wydarzenia oraz materiały dotyczące działalności św. Ottona i chrystianizacji Pomorza przygotowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
»W sobotę, 22 kwietnia 2023 r., odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka do grobu świętego Ottona - Apostoła Pomorza. W pielgrzymce uczestniczyło 150 osób z różnych parafii. Z wiernymi podróżowało kilkunastu duchownych oraz alumni naszego seminarium. Całości przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga wraz z biskupem Henrykiem Wejmanem.
Zmarł papież senior Benedykt XVI. Odszedł o godz. 9.34 do Pana w klasztorze „Mater ecclesiae” w Watykanie, gdzie mieszkał od czasu swojej niespodziewanej abdykacji w 2013 roku. Jako bezpośredni następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim przez osiem lat. Papież senior zmarł w wieku 95 lat.
Msza święta w intencji zmarłego papieża seniora Benedykta XVI będzie odbprawiona w szczecińskiej katedrze dzisiaj (31 grudnia 2022) o godz. 18:00. Liturgii będzie przewodniczył Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga.
W dniu pogrzebu (5 stycznia 2023) lub w dniu bezpośrednio poprzedzającym, w każdej parafii będzie odprawiona Msza święta żałobna w intencji Benedykta XVI według formularza: „Za zmarłego Papieża”. W Bazylice Katedralnej w Szczecinie, w dniu pogrzebu, liturgii będzie przewodniczył Biskup Henryk Wejman, o godz. 18:00.
Wspominając Liturgię z okazji Jubileuszu 50. lat istnienia Diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, którą Papież Paweł VI utworzył z wielkiej gorzowskiej Administratury Apostolskiej bullą Episcoporum Poloniae coetus 28 czerwca 1972 r., serdecznie dziękujemy za uczestnictwo i wspólną modlitwę podczas Głównej Uroczystości obchodów tego Jubileuszu we wtorek, 28 czerwca br., w Archikatedrze Szczecińskiej.
»
Główną Uroczystością obchodów tego Jubileuszu będzie Dziękczynna Msza Święta we wtorek, 28 czerwca br., o godz. 18.00 w Archikatedrze Szczecińskiej. Liturgię poprzedzi różańcowe czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 17.00. Zaproszeni są wszyscy, którzy mogą przybyć.
»W 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II, w poniedziałek, 18 maja o godz. 18.00, na antenie TVP3 Szczecin transmisja uroczystej Mszy świętej z kościoła św. Jana Pawła II na szczecińskim Warszewie.
»Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało szereg wydarzeń poświęconych setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II. Zapraszamy wszystkich wiernych do ich śledzenia. W ramach wydarzeń odbędą się m.in.: koncert SANTO SUBITO - Prorok Naszych Czasów, film pt. „Świat według Jana Pawła II” oraz podcast – rozmowa z ks. Mateuszem Hosają – kustoszem Sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie.
»7 czerwca 2020 r. kard. Stefan Wyszyński miał być ogłoszonym błogosławionym. Niestety czekamy na nowy termin. Niemniej jego posługa mocno wpisuje się w dzieje tych ziem. To w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej miał cud uzdrowienia osoby dokonany przez Boga za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Przygotowujące się do tej wyjątkowej chwili, pragnę ukazać związek kard. Stefana Wyszyńskiego z Pomorzem Zachodnim, a głównie Archidiecezją Szczecińsko-Kamieńską.
»Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie, Gmina Międzyzdroje oraz Stowarzyszenie Grodzisko zapraszają na IV Dzień Świętego Ottona w Lubinie, który odbędzie się w sobotę 8 czerwca 2019 r.
»„Kartka Pokoju” przygotowana przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Stargardzie została wręczona 8 listopada prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Uczniowie mają przekazać podobne kartki z życzeniem trwałego pokoju wszystkim przywódcom świata z okazji 11 listopada – 100. rocznicy zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości. Informacja o tej inicjatywie została przekazana Ojcu św. Franciszkowi, który, 24 października, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie, pobłogosławił uczestkików akcji.
»7 listopada br., w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się finał konkursu pt. „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska–Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk, przy współpracy Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Pierwsza w dziejach Szczecina i Archidiecezji koronacja koronami papieskimi wizerunku Matki Bożej - Obrazu Matki Bożej Zwycięskiej Królowej Polski - miała miejsce w Bazylice św. Jana Chrzciciela przy ul. Bogurodzicy w Szczecinie, w sobotę 13 października 2018 r.. Mszy Świętej koronacyjnej przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wojciech Polak, Prymasa Polski.
»W dniach 16-17 października 2018 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędzie się konferencja naukowa "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1979–1989/90". Okres ten był czasem niezmiernie ważnym i przełomowym w naszej Ojczyźnie, a w procesie odzyskiwania pełnej wolności Kosciół Katolicki w Polsce miał swój niezatarty i niezaprzeczalny udział. Konferencja zorganizowano przy współracy z IPN.
»
28 czerwca 1972 roku Papież Paweł VI, bullą Episcoporum Poloniae coetus, ustanowił Diecezję Szczecińsko-Kamieńską. W 46. rocznicę tego wydarzenia, w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga odprawił uroczystą dziekczynną Eucharystię. Na zakończenie Mszy świętej zostały wręczone odznaczenia za długoletnie świadectwa chrześijańskiego życia i wkład w rozwój Archidiecezji - Order św. Ottona i Krzyże Zasługi dla Archidiecezji.
Fot. al. M.Kuligowski
»W sobotę 9 czerwca 2018 roku Wspólnota parafialna pw. św. Antoniego z Padwy w Kobylance przeżywała Jubileusz 70 - lecia ustanowienia. Mszy świętej przewodniczył oraz homilię wygłosił Ks. Abp dr Jan Pawłowski - Delegat Papieża Franciszka ds. Nuncjatur Apostolskich na Świecie oraz Szef Trzeciej Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.
»W związku z 40 rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” organizuje akcję 40 lat/ 40 historii = 1 Papież. Ma ona na celu upamiętnienie osoby i propagowanie nauczania św. Jana Pawła II, a także kształtowanie postawy świadków wiary wśród osób świeckich.
»Wcale nie było pewnie, że podczas III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, do czego pretekstem był II Krajowy Kongres Eucharystyczny, na papieskiej trasie znajdzie się w Szczecin. Wystawa (na pl. Solidarności – Centrum Dialogu Przełomy) opowiada o kulisach przygotowań papieskiej wizyty, pokazuje intencje ówczesnych władz i przypomina, jak wyglądała Polska drugiej połowy lat 80.
»W dniach 17-18 października 2017 r., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbędzie się konferencja naukowa "Kościół Katolicki na Pomorzu Zachodnim w latach 1972–1978". Okres ten był czasem pasterzowania biskupa Jerzego Stroby, pierwszego po powstaniu diecezji biskupa szczecińsko-kamieńskiego, który tworzył od podstaw strukturę i instytucje nowej samodzielnej diecezji, nawiązującej swoimi korzeniami historycznymi do dawnej diecezji kamieńskiej. Konferencja zorganizowano przy współracy z IPN.
»7 października 2017 r., we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej, Ks. Arcybiskup Andrzej Dzięga dokonał aktu koronacji obrazu Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Sanktuarium w Siekierkach. W tym miejscu, naznaczonym tysiącami ofiar II wojny światowej podczas forsowania Odry w ramach działań wojennych 1945 r., modlono się również o pokój dla Polski i całego świata w ramach wydarzenia modlitewnego Różaniec do granic.
»W dniu 11 czerwca br. będziemy obchodzić 30. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Szczecinie i ukoronowania Figury Matki Bożej Fatimskiej z Sanktuarium na os. Słonecznym koronami papieskimi, w kontekście rocznic: 25. rocznicy utworzenia Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej i 45. rocznicy powstania naszej diecezji. Tego dnia przypada również 40. rocznica święceń kapłańskich naszego Arcypasterza, Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Uroczystość ta stanowi także zakończenie Tygodnia Ewangelizacji przeżywanego w Szczecinie od 4 czerwca br. Zapraszamy do udziału w następujących spotkaniach modlitewnych.
»8 września miała miejsce rocznica odprawienia pierwszej po wojnie Mszy Świętej w Pyrzycach. W niedzielę przypadającą najbliżej tego dnia Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z oddziałem w Pyrzycach zorganizowało obchody Dnia Osadnika, aby upamiętnić wszystkich tych, którzy przyjechali na ziemie zachodnie po II wojnie światowej i odbudowywali Pyrzyce.
»17 lipca 2016 r. w Skokach, rodzinnej miejscowości śp. ks. apba Mariana Przykuckiego odbyły się uroczystości, którym przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Najpierw Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową strzelnicę Bractwa Kurkowego, którego jest honorowym członkiem jak wcześniej ks. abp Marian Przykucki. O godzinie 18.00 została odprawiona w miejscowym kościele Msza św., na zakończenie której Ksiądz Arcybiskup poświęcił tablicę pamiatkową ku czci śp. ks. abpa Mariana Przykuckiego. Obecni byli członkowie rodziny ks. abpa Mariana Przykuckiego i członkowie Bractwa Kurkowego, którzy co roku w rocznicę śmierci Arcybiskupa przybywają do Szczecina. Fot. Archiwum.
»28 czerwca 2016 r. z okazji kolejnej rocznicy powstania diecezji szczecińsko-kamieńskiej w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie została odprawiona uroczysta Msza św. Przewodniczył jej ks. bp Stanisław Stefanek, biskup pomocniczy naszej Archidiecezji w latach 1980-96 (dziś biskup-senior łomżyński), który obchodził 57 rocznicę swoich święceń kpłańskich. Słowo Boże wygłosił ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.
»Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego we współpracy z Wydziałem Humanistycznym zaprasza na sypozjum „Chrzest Polski a Pomorze”. Sympozjum odbędzie się 9 czerwca 2016 r. w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Początek o godz. 10.00. Zobacz program.
»W kwietniu mija 71. rocznica forsowania Odry w ramach tzw. operacji berlińskiej która doprowadzila do zdobycia Berlina i zakończenia II wojny światowej. Wzięli w niej udział żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. W wyniku działań wojennych w kwietniu i maju 1 Armia Wojska Polskiego poniosła ciężkie straty. Wielu żołnierzy, często bezimiennych, spoczywa na Siekierkowskim Cmentarzu 1 Armii Wojska Polskiego. W rocznicę tych wydarzeń ks. abp A. Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, odprawił przed bramą cmetarza Mszę św. Fot. M. Sim. P. Witkowski.
»Fundacja SZCZECIŃSKA, we współpracy z ogólnopolską kapitułą Parlamentu Jakubowego serdecznie zaprasza w dniach od 13 do 15 września br. do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Parlament Jakubowy Szczecin 2024. Tegoroczna, XI sesja tego ogólnopolskiego spotkania odbędzie się pod hasłem „Posługa kapłańska wśród caminowiczów: doświadczenia – oczekiwania – szanse” – pierwszy raz w Szczecinie.
»Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego to roczny kurs skierowany do wszystkich osób zainteresowanych służbą liturgiczną poprzez muzykę. Nasz kurs oferuje nie tylko podstawy wokalne i muzyczne, ale także pogłębione zrozumienie liturgii i jej miejsca w życiu Kościoła.
»Zapraszamy na rekolekcje liturgiczne:13 - 15 września 2024 r.; Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie.
Dajmy się poprowadzić w odkrycie piękna i prawdy chrześcijańskiej celebracji oraz potrzeby autentycznej formacji liturgicznej.
»