1
e-mail: delegat@kuria.pl
Delegat urzęduje od poniedziałku do piątku w godz. 9:30 - 13:30. Osobiste spotkania prosimy w miarę możliwości umawiać za pomocją poczty elektronicznej.
Osoby potrzebujące wsparcia psychologicznego, które doświadczyły różnych form przemocy zaproszone są do skorzystania z Archidiecezjalnej Poradni „Spe Salvi” – Szczecin, Plac Matki Teresy z Kalkuty 5 (wejście do Caritas przy kościele, na domofonie: poradnia).
»Z dniem 1 lipca 2019 r., Ksiądz Arcybiskup Metropolita zatwierdził Katalog dobrych praktyk w relacjach duszpasterskich z dziećmi i młodzieżą jako obowiązujące zasady postępowania w relacjach z osobami niepełnoletnimi poniżej osiemnastego roku życia w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Mamy nadzieję, że niniejszy Katalog dobrych praktyk przyczyni się do promocji ochrony dzieci i młodzieży przed różnymi formami przemocy i wykorzystania również poza środowiskiem kościelnym.
Arcybiskup Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, poprowadził Drogę Krzyżową w intencji osób skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym, w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostołą w Szczecinie.
Zdjęcia: Adam Szewczyk
»W pierwszy piątek Wielkiego Postu 7 marca br. będziemy obchodzić Dzień modlitwy i solidarności z osobmi skrzywdzonymi. Ks. Arcybiskup Wiesław Śmigiel zaprasza w tym dniu wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli do wspólnej modlitwy podczas nabożeństwa drogi krzyżowej.
»Kościół w Polsce przeżywa pierwszy piątek Wielkiego Postu jako wyraz duchowej bliskości z osobami, które doświadczyły przemocy seksualnej. Od tego roku będzie obchodzony jako Dzień modlitwy i solidarności z Osobami Skrzywdzonymi wykorzystaniem seksualnym.
»W pierwszy piątek Wielkiego Postu 2023 r., 24 lutego, kolejny raz będziemy przeżywać Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
Niech szeroko będą otwarte Drzwi Miłosierdzia w naszych diecezjach, parafiach, naszych domach i naszych sercach, aby przyjąć tych, którzy byli wykorzystywani – Papież Franciszek
»W pierwszy piątek Wielkiego Postu 2022 r., 4 marca, już po raz szósty będziemy przeżywać Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by zranieni mogli odczuć wsparcie całej wspólnoty Kościoła. Skrzywdzeni, niezależnie od tego kto był sprawcą ich krzywdy, mają prawo liczyć, że nie zabraknie im naszego duchowego towarzyszenia.
»Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. – Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła.
»Odpowiadając na prośbę Papieża Franciszka o podjęcie modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich w Kościele i apel Episkopatu Polski o wynagrodzeniu w pierwszy piątek Wielkiego Postu za grzechy ludzi Kościoła, który w tym roku przypada 28 lutego, Biuro Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży przygotowało materiały duszpasterskie.
»3 marca 2025 r. o godzinie 11.00, rozpoczął się etap diecezjalny XXXV. Olimpiady Teologii Katolickiej pt. „Świętowanie i odpusty w Kościele katolickim”. Celem tegorocznej Olimpiady, którym głównym koordynatorem została diecezja Sandomierska, jest pogłębienie wiedzy teologicznej poprzez zrozumienie roli świąt i odpustów w życiu Kościoła. Uczniowie po konkursowych zmaganiach odwiedzili Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.
»
»
Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,1-2.5).
»