Tegoroczny Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, przypadający w pierwszy piątek Wielkiego Postu – 19 lutego 2021 r., będzie przeżywany pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. – Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła.
Kościół w Polsce po raz kolejny przeżywa pierwszy piątek Wielkiego Postu jako dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Tę duszpasterską inicjatywę Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, który w Liście do Ludu Bożego wezwał, byśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból naszych braci i sióstr zranionych na ciele i na duszy.
Przygotowane przez Biuro Delegata KEP ds Ochrony Dzieci i Młodzieży materiały duszpasterskie na dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich zawierają m. in. propozycje rozważań Drogi Krzyżowej, Różańca i Koronki do Bożego Miłosierdzia. Materiały te zostały przekazane do wszystkich parafii w Archidiecezji.
Zachęcamy również wiernych do indywidualnego wykorzystania przygotowanych rozważań przez tych wszystkich, którzy z racji epidemicznych nie mogą wziąć udziału w wieczornych nabożeństwach w kościołach.
Zgodnie z zarządzeniem Księdza Arcybiskupa Metropolity, w tym dniu w kościołach parafialnych na zakończenie Drogi Krzyżowej z udziałem dorosłych (po zakończeniu czternastej stacji Drogi Krzyżowej, gdy krzyż procesyjny zostanie ustawiony przed ołtarzem mszalnym w stronę wiernych) należy odmówić w postawie klęczącej dodatkową modlitwę.
„W tym czasie nawrócenia odnówmy naszą wiarę, zaczerpnijmy 'żywej wody nadziei' i przyjmijmy z otwartym sercem miłość Boga, która przemienia nas w braci i siostry w Chrystusie" - zachęca papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2021 r. Ojciec Święty przypomina w nim, że odnowa wiary, nadziei i miłości nie jest opcją, ale pilną koniecznością w życiu każdego chrześcijanina, możliwą do zrealizowania poprzez konkretne praktyki: post, spowiedź, pełną skupienia modlitwę i konkretne, nawet drobne gesty miłości.
»W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego 2021 r., w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba w Szczecinie obchodzono XXV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez św. Jana Pawła II.
Zdjęcia: S. Michaela Szczepańska
»W poniedziałek, 18 stycznia br., rozpocznie się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: „Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc” (por. J 15,5-9).
»