1 IV Dzień Świętego Ottona w Lubinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Poniedziałek, 31 marca 2025 r. imieniny: Balbiny, Kamila, KorneliiPoniedziałek IV tygodnia Wielkiego Postu

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

HISTORIA

HISTORIA 5 czerwca 2019 18:23 wyświetleń: 6003

IV Dzień Świętego Ottona w Lubinie

Parafia pod wezwaniem Matki Bożej Jasnogórskiej w Lubinie, Gmina Międzyzdroje oraz Stowarzyszenie Grodzisko zapraszają na IV Dzień Świętego Ottona w Lubinie, który odbędzie się w sobotę 8 czerwca 2019 r.

Wspólne świętowanie rozpocznie się uroczystą Mszą Świętą o 14.00 w kościele parafialnym w Lubiniu. Na godz. 15.00 zaplanowano w kościele wykład historyczny dotyczący lubińskich odkryć archeologicznych. Następnie do godz. 20.00 na pięknych tarasach widokowych dawnego grodziska będzie można spotkać wystawców regionalnego rzemiosła oraz uczestniczyć w rodzinnych grach, zabawach, konkursach i ognisku. Każdy otrzyma poczęstunek. Serdecznie zapraszamy!

Warto przypomnieć, że Lubin należy do grona najwcześniej wymienianych w źródłach pisanych pomorskich osad. Chociaż przekazy te nie są liczne to wskazują jednoznacznie na niezwykły charakter, jaki miejscowość miała, zwłaszcza we wczesnym średniowieczu. Herbord - autor jednego z żywotów św. Ottona z Bambergu, misjonarza Pomorza - opisuje w połowie XII w. miejscowość jako gród (castellum lubinum) i informuje, że biskup bamberski wzniósł w jego obrębie ołtarz kościoła. Była to zatem jedna z kilku najstarszych chrześcijańskich świątyń na całym Pomorzu. Jak wskazują późniejsze dokumenty z lat 1186 i 1243 kościół lubiński był pod wezwaniem św. Mikołaja, patrona żeglarzy i rybaków. Drugi z autorów żywotów - Mnich z Prieflingen - opisuje miejscowość jako miasteczko Lubin (civitatula Liubin), co również wskazuje na jego niezwykłe znaczenie. Sądząc również na podstawie innych informacji pojawiających się w tych źródłach można stwierdzić, że gród w Lubinie był w XII w. główną siedzibą urzędnika książęcego zarządzającego krainą - a więc był ważną jednostką administracyjną. Gród w Lubinie został zdobyty i najprawdopodobniej doszczętnie zniszczony w czasie jednej z wypraw prowadzonych przez duńskiego króla Waldemara I w 2. poł. XII w. Stało się to najprawdopodobniej w 1173 r, a informację na ten temat przekazał duński kronikarz Saxo Gramatyk. Po upadku grodu kościół pod wezwaniem św. Mikołaja funkcjonował jeszcze bardzo długo jako kościół parafialny, a wzmiankowany był w latach 1321-1322. Rozebrany został dopiero w czasach nowożytnych, co wiązało się z budową kościoła w miejscu, w którym świątynia stoi do dziś.

aktualizowano: 2019-06-13 16:02
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Misterium Męki Pańskiej - Police-Jasienica 2025

Już po raz dziesiaty Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy, Miejski Ośrodek Kultury i Gmina w Policach, Szkoła Podstawowa nr 6 oraz Bractwo Śpiewacze Stanowe, zapraszają na Misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja odbędzie się w ruinach klasztoru augustiańskiego, w sobotę przed Niedzielą Palmowa, 12 kwietnia 2025 r., o godzinie 19:15.

»

To już piętnasty pogrzeb zbiorowy Dzieci Utraconych w Szczecinie

28 marca br. na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie pod przewodnictwem Arcybiskupa Wiesława Śmigla pożegnaliśmy 37 Dzieci Utraconych, które zmarły w wyniku poronienia i martwego urodzenia. Ten grobowiec jest już dla 642 dzieci miejscem oczekiwania na zmartwychwstanie ciał.

»

VI Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne

Zapraszamy na kolejne warsztaty z cyklu „Spotkania z Miłosierdziem”. Wydarzenie pełne muzyki i modlitwy odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia 2025 roku w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie. Tym razem będą nas prowadzić słowa z Księgi Jeremiasza „Zamienię bowiem ich smutek w radość”.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności