1
7 listopada br., w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się finał konkursu pt. „Polskie drogi do niepodległości 1914-1923”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska–Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk, przy współpracy Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej.
W wydarzeniu uczestniczył także Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński oraz Doradca Wicewojewody Zachodniopomorskiego ds. Współpracy Międzynarodowej i Polityki Pamięci dr Artur Staszczyk.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Celem przedsięwzięcia była popularyzacja wśród młodzieży zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych wiedzy historycznej na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z dążeniem Polaków do odzyskania niepodległości w latach 1914–1923.
W konkursie wzięło udział 167. uczniów z 39. szkół ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. Szkolny etap konkursy wyłonił najlepszych - kwalifikacje do etapu wojewódzkiego otrzymało 27. uczniów. Finał wydarzenia podzielony był na dwie części: pisemną i ustną. Do części ustnej konkursu zakwalifikowało się 21 uczniów.
Po części pisemnej konkursu wszyscy uczestnicy wzięli udział w prelekcji, której tematem była wystawa „Szczecińska droga do wolności. Strajki w 1988 roku”. Ekspozycja przygotowana została w 30. rocznicę wydarzeń sierpnia 1988 roku i jest hołdem dla strajkujących. Prelegentami byli Prezes Fundacji Polskich Wartości, uczestnik strajków pan Wojciech Woźniak oraz Kierownik Oddziału IV Archiwum Państwowego w Szczecinie pani Iga Bańkowska.
Laureatami konkursu zostali:
1 miejsce: Gabriel Ogorzałek z I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie
2 miejsce: Michał Szymański z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu
3 miejsce: Sebastian Piasecki z I Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie
4 miejsce: Wojciech Szulkowski z I Liceum Ogólnokształcącego w Stargardzie
5 miejsce: Michał Lasota z Zespołu Szkół Technicznych w Szczecinku oraz Amelia Macewicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy! Warto podkreślić, że Gabriel Ogorzałek jako jedyny zdobył maksymalną ilość punktów w teście oraz otrzymał najwięcej punktów w części ustnej.
Konkurs „Polskie drogi do niepodległości” zrealizowany został w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Minister Edukacji Narodowej pani Anna Zalewska, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego pan prof. Piotr Gliński oraz Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. Patronat medialny objęli: TVP3 Szczecin, Polskie Radio Szczecin oraz Kurier Szczeciński.
Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.
»Słowo i życzenia Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2025 r.
»Liturgią Mszy Wieczerzy Pańskie w Bazylice Archikatedralnej w Szczeciniej Arcybiskup Wiesław Śmigiel rozpoczął obchody Triduum Paschalnego. Podczas liturgii Ksiądz Arcybiskup umył nogi 12 mężczyznom, nawiązując do gestu Chrystusa Pana umywającego nogi 12 Apostołom. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. "ciemnicy" jako wspomnienie pojmania Jezusa w Ogrójcu i uwiezienia.
Zdjęcia: Franciszek Janczak
»