1
W sobotę, 22 kwietnia 2023 r., odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka do grobu świętego Ottona - Apostoła Pomorza. W pielgrzymce uczestniczyło 150 osób z różnych parafii. Z wiernymi podróżowało kilkunastu duchownych oraz alumni naszego seminarium. Całości przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga wraz z biskupem Henrykiem Wejmanem.
Poszczególne grupy pielgrzymie realizowały swój własny program duchowo - turystyczny zwiedzając najpiękniejsze zakątki Frankonii. Punktem kulminacyjnym wyjazdu była uroczysta Msza Święta w katedrze bamberskiej w sobotnie popołudnie. W koncelebrze uczestniczyli biskupi oraz kapłani z Bambergu. Na modlitwę przybyła spora grupa polonijna oraz Niemcy.
Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga w swojej homilii podziękował emerytowanemu Arcybiskupowi Ludwigowi Schickowi za 20 lat budowania dobrych relacji pomiędzy naszymi diecezjami. Wskazał na dar wiary, który przyjmujemy jako poszczególne osoby, ale również w wymiarze wspólnotowym jako narody. Ziarno chrześcijaństwa zasiane podczas chrztu Polski mogło rozwijać się i wzrastać również na Pomorzu dzięki misji ottonowej, która utrwaliła kościelne struktury na naszych terenach. Na dziękczynienie wyśpiewano uroczyste Te Deum za dar misji ewangelizacyjnej św. Ottona.
Po Mszy Świętej uczestnicy wyruszyli w procesji modlitewnej na wzgórze świętego Michała gdzie w tamtejszym kościele znajduje się grób świętego Ottona. Ponieważ kościół jest zamknięty z powodu remontu, nabożeństwo odbyło się na zewnętrznym tarasie z piękną panoramą Bambergu. Po odśpiewaniu litanii do świętego Ottona Ksiądz Arcybiskup dokonał odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz zawierzył całą naszą archidiecezję wstawiennictwu świętego, który na naszych ziemiach głosił Ewangelię.
Na zakończenie głos zabrał emerytowany Arcybiskup Bambergu Ludwig Schick, który podkreślił wagę partnerstwa, które łączy nasze diecezje i dzięki obchodzonemu jubileuszowi ma szansę na intensywny rozwój. Arcybiskup Schick wypowiedział dłuższą modlitwę, w której przypomniał działalność Ottona w różnych dziedzinach i odniósł ją do czasów współczesnych. Stwierdził, że średniowieczny święty z powodzeniem może być naśladowany również dzisiaj. Jego przesłanie i przykład życia nie straciły nic na aktualności.
Nazajutrz szczecińscy pielgrzymi uczestniczyli ponadto we Mszy Świętej w najważniejszym sanktuarium w tej części Niemiec - Czternastu Świętych Wspomożycieli (Vierzehnheiligen). W 1445 roku prostemu pasterzowi Hermanowi objawiło się Dzieciątko Jezus w otoczeniu czternastu świętych męczenników z początków chrześcijaństwa. Wkrótce w wybudowanym w tym miejscu kościele czternastu świętych przyzywano w czasach epidemii, a także modląc się o uzdrowienie z różnych chorób. Dzisiaj jest to najważniejsze miejsce pielgrzymkowe Frankonii, a przy okazji - dzięki genialnemu projektantowi i budowniczemu Balthasarowi Neumannowi - perełka architektury rokokowej.
Autorzy zdjęć: Wojciech Kłosowski i Dominik Schreiner
Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.
Zdjęcia: Adam Szewczyk
Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.
»