1
Apostolat Chorych Rodziny Miłości Miłosiernej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej od wielu lat organizuje rekolekcje z myślą, aby chorzy choć raz do roku poza domem spędzili czas w otoczeniu innych osób. Pierwsze odbyły się w Domu Samotnej Matki w Karwowie w 1984 r. W kolejnych latach były prowadzone w innych miejscach Archidiecezji, m. in.w Przybiernowie oraz w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie obok Karmelu p.w. Miłości Miłosiernej.
Tegoroczne rekolekcje prowadził Ks dr Przemysłąw Pokorski, Referent Duszpasterstwa Chorych naszej archidiecezji. Podczas rekolekcji odwiedzili również inni księża głosząc konferencję i nauki, a także zaproszeni kapłani udzielali Sakramentu Pojedniania. Miłą niespodzianką były odwiedziny neoprezbiterów, którzy udzielili prymicyjne błogosławieństwo. Był to ks Daniel Grocholewski oraz ks Łukasz Paluch - oni to za nim zostali wyświęceni przyjeżdżali do pomocy chorym.
Nauki rekolekcyjne pomagały bliżej poznać postać św. Józefa, Oblubieńca Maryi. Konferencje o życiu Świetego naprowadzały do rozważań o Jego cnotach i zaletach głębokiej wiary, żarliwej miłości i nieugiętej nadziei wobec trudów swojego życia i Świetej Rodziny. Po każdej konferencji uczestnicy rekolekcji w kilkuosobowych grupach spotykali się, by omawiać cnoty i zalety św. Józefa oraz dzielić się swym świadectwem doświadzceń. Centralnym punktem była Eucharystia, którą poprzedzała odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego o godz. 15.00. Głębokim przeżyciem było nabożeństwo Drogi Światła prowadzone przez kl Roberta Bałukę. Drogę Światła poprowadzono w kościele p. w. Niep. Serca NMP. Wierni podążali z obrazem Chrystusa Zmartwychwstałego od stacji do stacji na wzór stacji drogi krzyżowej, rozważając wydarzenia od Zmartwychwstania Pńskiego do Zesłąnia Ducha Świętego.
Podczas rekolekcji organizatorzy zaplanowali spotkanie ze szczecińskim policjantem Komendy Miejskiej w Szczdecinie. Funkcjonariusz poruszył bardzo ważne zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych i seniorów w codziennym życiu.
Niezwykły klimat i możliwość wspólnych zabaw, a nawet tańców stworzył utalentowany muzycznie ks Jan Mielimączka. Przy wesołej muzyce i wspólnym śpiewie uśmiech i dobry humor nie znikał z twarzy, a nogi same podrywały się do tańców.
Każde rekolekcje są inne, inny temat, nowe osoby, inne też nasze nastawienie i to co przeżywamy ale każde rekolekcje są czasem ogromnych łask. To sposobna okazja do reflekcji i nauki dostrzegania Boga w drugim człowieku. Dziękując Bogu za czas tych rekolekcji wyjechaliśmy umocnieni wiarą, ubogaceni wiedzą i uradowani ze wspólnych spotkań.
W imieniu Chorych i Niepełnosprawnych kierujemy podziękowania do wszystkich, którzy życzliwym słowem, czynem i modlitwą włączyli się w przygotowanie rekolekcji.
W sobotę, 18 stycznia 2025 r., rozpoczniemy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, przeżywany pod hasłem: „Czy wierzysz w to?” (J 11, 26). Tradycją ostatnich lat jest obchodzony dzień wcześniej Dzień Judaizmu.
»Arcybiskup Wiesław Śmigiel zainaugurował i poprowadził kolejny, szczeciński Orszak Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta, pomimo niesprzyjającej pogody, tradycyjną trasą od urzędu miasta aleją Jana Pawła II.
»Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
»