1
W dniach od 17 do 28 lipca 2014 r. odbędzie się w Szczecinie Obóz integracyjno-formacyjny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Do Szczecina przybędzie ponad 1200 gimnazjalistów i licealistów, podopiecznych Fundacji, która wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin z całej Polski dzięki corocznej zbiórce na ten cel w Dzień Papieski. Obóz będzie relacjonowany w specjalnym Studiu Nowego Tysiąclecia na antenia Radia PLUS Szczecin (88,9 MHz)
»Myśliborska Róża Miłosierdzia to nagroda przyznawana za wybitnie zasługi w głoszeniu orędzia Bożego Miłosierdzia i rozpalaniu „iskry miłosierdzia” w ludzkich sercach poprzez konkretne działanie w zakresie pomocy drugiemu człowiekowi. Tegoroczne Róże Miłosiedzia przyznano w Sanktuarium Bożego Miłosiedzia w Myśliborzu, 28 czerwca 2014 r.
»
11 lipca w miejscowości Lubczyna, nad malowniczym Jeziorem Dąbie rozpocznie się druga edycja Festiwalu Muzyki Pozytywnej „Słowo Lub Czyny”. Gwiazdami Festiwalu będą Full Power Spirit i Power Of Trinity. Do udziału w festiwalu zaproszeni są przede wszystkim licealiści i studenci, którzy chcą spotkać się w fantastycznej scenerii z ciekawymi ludźmi, uczestniczyć w energetycznych koncertach, wokół których skupia się festiwal, a także pogłębić swoje rozumienie wiary podczas pokazów filmowych i spotkań. Program Festiwalu SCL jest rozłożony na trzy dni i zakończy się 13 lipca.
»20 czerwca 2014 roku rozpoczęła się złota edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Festiwal potrwa poprzez 11 piątkowych wieczorów lata aż do finału w dniu 29 sierpnia 2014 roku. Każdy z koncertów odbędzie się tradycyjnie we wnętrzu Kamieńskiej Katedry, wpisanej na listę pomników historii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zaś organiści zasiądą przy zabytkowym instrumencie pochodzącym z epoki baroku.
»11 czerwca 2014 r. w budynku Kurii Metropolitalnej w Szczecinie odbył się finał IV Metropolitalnego Konkursu Papieskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół gimnazjalnych z terenu Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej, a więc z Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej i Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Celem konkursu jest popularyzacja nauczania św. Jana Pawła II wśród młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, a także zainteresowanie gimnazjalistów wiedzą religijną. W tym roku patronat honorowy nad konkursem objął Zachodniopomorski Kurator Oświaty.
»Z okazji 27. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Szczecinie fundacja JEGO zaprasza na spotkanie z Magdaleną Korzekwą - dziennikarką, publicystką i pisarką. Spotkanie odbędzie się 11.06.2014 r. o godzinie 19:00 w auli przy kościele pw. Świętej Rodziny w Szczecinie, ul. Królowej Korony Polskiej.
»Zapraszamy na Dzień Otwartej Bramy do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie przy ul. Papieża Pawła VI nr 2, który w tym roku odbywa się 14 czerwca pod hasłem "Radość Wzrastania".
»Spotkanie w parafii św Rodziny w Szczecinie z pierwszymi mieszkańcami tego miejsca. Żyjące dzieci pastora Guntera Mentzel na zaproszenie Fundacji JEGO spotkały się by opowiedzieć o niełatwych czasach lat 30 i 40 ubiegłego stulecia w Szczecinie. Spotkanie uświetnił wykład dr Barbary Ochendowskiej-Grzelak - Kościół pw. Królowej Korony Polskiej / Kreuzkirche w Szczecinie - dzieło Adolfa Thesmachera.
»Misterium Męki Pańskiej, to dobry czas wejścia w rozważania Tajemnicy Zbawienia i Wielkiego Tygodnia. Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła, oraz Zespół Szkół nr 2 w Policach–Jasienicy przygotowali inscenizację Pasji w ruinach poaugustiańskiego klasztoru. W misterium wzięli udział uczniowie szkoły, mieszkańcy Jasienicy i okolicznych miejscowości, młodzież oraz grupa Anonimowych Alkoholików (około 80 osób).
Zdjęcia: A. Joniak
»Jak co roku alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecnie wraz ze studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego zaprosili wiernych na Misterium Pasyjne. Inscenizacja wystwiona w kościele seminaryjnym stała się okazją do wspólnej medytacji tajemnicy Męki Pańskiej.
Zdjęcia: Michał Ikert
»W związku z kanonizacją Jana Pawła II rozgłośnie diecezjalne zrzeszone w Radio Plus (w naszej Archidiecezji: Szczecin 88,9 MHz; Gryfice 90,7 MHz i Lipiany 104,3 MHz) uruchamiają specjalny serwis internetowy, poświęcony osobie Karola Wojtyły. Ponadto do ramówki stacji zostaną wprowadzone nowe pozycje przedstawiające życie i działalność apostolską Papieża-Polaka
»W dniach 11-13 kwietnia 2014 r. nasza Archidiecezja będzie gościła chóry biorące udział w Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej. Przesłuchania konkursowe odbędą się w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego, a koncert finałowy oraz wręczenie nagród odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie.
»Marketing i reklama wiekoformatowa w przestrzeni miejskiej, koncert, wieczory filmowe, plakaty, ulotki, portal interetowy, dzień sportu, a także czuwania modlitewne, katechezy i wreszcie przemarsz ulicami miasta oraz fastyn rodzinny - tak Maszewo przygotowuje się do kanonizacji Jana Pawła II. Program ewangelizacyjny trwa od 09 III do 18 V 2014 r.
»III Szczecińska Sztafeta Pływacka ku czci bł. Jana Pawła II ,,NIE BÓJ SIĘ WYPŁYŃ NA GŁĘBIE!,, rozpocznie się 2 kwietnia br. na Basenie Olimpijskim w Szczecinie o godz. 21:37.
Sztafeta pokona tyle długości basenu ile dni trwał pontyfikat bł. Jana Pawła II, czyli 9665.
Jak co roku alumni Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecnie wraz ze studentami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na Misterium Pasyjne. Zapraszamy wszystkich do kościoła seminaryjnego na wspólną medytację i przeżywanie Tajemnicy Męki Pańskiej.
»Parafia w Policach-Jasienicy oraz Zespół Szkół nr 2 w Policach zapraszają na Misterium Meki Pańskiej, które odbędzie się w ruinach dawnego klasztoru przy parafii pw. św. Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy, w sobotę przed Niedzielą Palmową, 12 kwietnia 2014 r. o godz. 19:00.
»Centrum Formacji Świeckich w Szczecinie-Dąbiu zaprasza na otwarty wykład-katechezę "Stałeś się rybą - wprowadzenie do liturgii Triduum Paschalnego", który poprowadzi ks. Krzysztof Porosło, który od kilku lat jest współorganizatorem rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans” w Krakowie o zasięgu ogólnopolskim. Wykład odbędzie się 22 marca 2014 r.
»Bł. Jan Paweł II miał wyjątkowy wpływ na powstanie Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Szczecińskim. W duchu wdzięczności za troskę Papieża i w kontekście przygotowań do jego kanonizacji, zapraszamy na sympozjum naukowe pt. „Bł. Jan Paweł II - Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim”, które odbędzie się w poniedziałek, 27 stycznia br., w Auli Wydziału Teologicznego US przy ul. Papieża Pawła VI 2, od 9.00 do 13.30.
»ZAGROŻENIE WOLNOŚCI W IMIĘ WOLNOŚCI - spotkanie z ks. prof. dr hab. Pawłem Bortkiewiczem UAM Poznań, aula nr 110 Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, ul. Mickiewicza 64 w Szczecinie, dnia 16 stycznia (czwartek) 2014 r., godz. 10.oo - 12.oo.
»Kiedy pod szczecińskim Urzędem Miasta gromadziły się tłumy, aby wziąć udział w wielkim Orszaku Trzech Króli, w tym samym czasie, w podpolickiej Jasienicy, ponad stu parafian obserwowało poprzedzającą uroczystą Mszą Świętą teatralną scenkę.
»Ulicami niemal 180 miast - w tym w Szczecinie - 6 stycznia 2014 przeszły Orszaki Trzech Króli. Szczeciński Orszak ropocznie się o godz. 12:00 na Placu Armi Krajowej. Świąteczne pochody odbędą się także poza granicami Polski: w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech. W roku ubiegłym uroczystość Objawienia Pańskiego świętowało na ulicach ponad 200 tys. osób w 92 miejscowościach.
Zobacz tegoroczną galerię zdjęć
Zobacz również relacje innych mediów
Podczas tradycyjnego Noworocznego Koncertu Kolęd w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga wręczył dwa wyróżnienia Dyplomem Benemerenti: dla Księdza Henryka Sak - salezjanina, wieloletniego duszpasterza polonijnego, niestrudzonego szczecińskiego spowiednika i szczególnie zasłużonego kapelana Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 na Pomorzanach w Szczecinie, jak również dla Szczecińskiego Stowarzyszenia Feniks z jego Prezesem Arkadiuszem Oryszewskim za głębokie ludzkie połączenie najpiękniejszych i najbardziej wzniosłych potrzeb ludzkiego serca z praktyczną troską o najbardziej zapomnianych, zmarzniętych, głodnych i bezdomnych w Szczecinie.
»Serdecznie zapraszamy mieszkańców Szczecina do udziału w Żywych Szopkach, które - zgodnie z wieloletnia już tradycją - zostaną zorganizowane na terenie naszego miasta.
»Fascynuje Cię muzyka? Słuchanie chorału jest dla Ciebie duchową ucztą?
A może widząc kwadraciki na czterech liniach, zastanawiasz się, jak można z tego śpiewać?
Mamy dla Ciebie propozycję: jednodniowe, skondensowane warsztaty chorału gregoriańskiego.
Tegoroczna konferencja, która odbędzie się w Dziwnowie, w dniach 4-6 listopada 2013 r., na temat: "Troska o człowieka psychicznie chorego: Wsparcie - Terapia - Ochrona" jest intelektualnym wkładem środowiska naukowego w zrozumieniu i przybliżeniu problematyki zawartej w słowach Benedykta XVI "... miarę człowieczeństwa określa się w odniesieniu do cierpienia i do cierpiącego. Ma to zastosowanie zarówno w przypadku jednostki, jak i społeczeństwa." /Spe salvi/ . Organizatorzy mają nadzieję, że owoce Konferencji przyczynią się do zwiększenia społecznej wrażliwości wobec problemów związanych z obecnością wśród nas ludzi psychicznie chorych.
»Do najwybitniejszych osobowości Kościoła II Rzeczypospolitej należy Sługa Boży kard. August Hlond. Jego ogromny związek z Ziemiami Pomorza Zachodniego poprzez pracę jego duchowych synów – Księży Salezjanów i Księży Chrystusowców - sprawia, że nieustannie wspominamy Jego posługę. Osobie i działaności Kardynała zostało poświęcone sympozjum naukowego, które miało miejsce 22 października 2013 r. w Dębnie.
»W dniach 4-6 października br. pod hasłem „Miłosierdzie zasadą życia społecznego” odbędzie się w Myśliborzu kongres poświęcony krzewieniu idei miłosierdzia. Kongres ma na celu propagowanie miłosierdzia nie tylko wśród duchownych, predestynowanych do czynienia dobra wśród wiernych i niewiernych na całym świecie, ale przede wszystkim wśród ludzi świeckich, którzy świadomie, lub nieświadomie pomagają swoją działalnością sprawiać, że życie tych, którzy z różnych przyczyn doświadczani są różnorakim cierpieniem, staje się po prostu lepsze.
»Od kilku tygodni wędrując przez Szczecin można znaleźć symbole muszli. Jest to część znacznie większego szlaku, który poprowadzi nas Drogą św. Jakuba aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podążając za charakterystyczną muszlą, będzie można przebyć aż 630 kilometrów po Pomorzu Zachodnim. Prace związane ze znakowaniem trasy mają zakończyć się w listopadzie.
»Najwybitniejszy polski Kompozytor naszych czasów, jakim jest Pan Profesor Krzysztof Penderecki, zgodził się w roku swoich 80. urodzin na to, by program festiwalowy wypełniły Jego Dzieła. Historyczna inauguracja Sacrum Non Profanum 2013 – Muzyka Naszych Czasów, w której weźmie udział sam Maestro Krzysztof Penderecki, będzie miała miejsce w Bazylice Archikatedralnej Szczecinie, a potem wyruszymy w muzyczną podróż do Trzęsacza i Świnoujścia.
»Zapraszamy na Nabożeństwo Ekumeniczne Poświęcenia Żagli, które odbędzie się w ramach The Tall Ships Races, w niedzielę, 4 sierpnia 2013 r. o godz. 13:00 na pokładzie Dary Młodzieży.
Zobacz najbliższe kościoły w rejonie cumowania żaglowców oraz godziny Mszy Świętych:
»
W sobotę, 27 lipca 2013 r., 7 śmiałków wyruszyło rowerami w liczącą ponad 3,5 tysiąca km. pielgrzymią trasę od Bazyliki św. Jakuba w Szczecinie od Bazyliki św. Jakuba w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Za miesiąc, 25 sierpnia, powinni dojechać do celu.
»Po raz piaty, w dniach 25 - 28 lipca, uroczystościom odpustowym ku czci świętego Jakuba Apostołą w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, towarzyszyć będzie Jarmark Jakubowy. Uroczystej Mszy Świętej odpustowej wraz z całą Kapitułą Katedralną przewodniczyć będzie Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga (25 lipca godz, 18.00).
»Serdecznie zapraszamy młodzież naszej Archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowanych w czasie ferii zimowych.
»Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.
»W czwartek 21. listopada 2024 r. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim, w imieniu Fundacji Małych Stópek prezes fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Paulina Rylska i rzecznik prasowy Anna Piotrowska odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nagrodę „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnienie to honoruje osoby, inicjatywy oraz instytucje pozarządowe, które budują wspólnotę obywatelską i działają na rzecz dobra wspólnego.
»