1
Od kilku tygodni wędrując przez Szczecin można znaleźć symbole muszli. Jest to część znacznie większego szlaku, który poprowadzi nas Drogą św. Jakuba aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podążając za charakterystyczną muszlą, będzie można przebyć aż 630 kilometrów po Pomorzu Zachodnim. Prace związane ze znakowaniem trasy mają zakończyć się w listopadzie.
Całość projektu nosi nazwę Camino de Santiago. Sieć szlaków obejmuje wiele krajów, m.in. Litwę, Białoruś, Ukrainę, Polskę, Niemcy i Francję. Punktem docelowym jest hiszpańskie Santiago de Compostela – miejsce pochówku św. Jakuba.
Jest to jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowo-kulturowych. Istnieje już prawie tysiąc lat! Jego fenomen polega na tym, że nie ma wyznaczonej jednej słusznej drogi – dzięki gęstej siatce tras, pielgrzymi docierają do celu na wiele różnych sposobów.
Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów (z hiszpańskiego nazywane albergue lub refugios). Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem. Na jego podstawie można otrzymać compostelę – dokument potwierdzający przebycie drogi. Na wierzchu plecaka bądź ubrania powinno się umocować muszlę jakubową.
/zp - Internetowy Przewodnikm Województwa Zachodniopomorskiego/
Zdjęcia: Marek Czajkowski
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz