1 Odtwarzanie Drogi św. Jakuba na Pomorzu Zachodnim | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha Sobota III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 14 sierpnia 2013 13:19 wyświetleń: 9321

Odtwarzanie Drogi św. Jakuba na Pomorzu Zachodnim

Od kilku tygodni wędrując przez Szczecin można znaleźć symbole muszli. Jest to część znacznie większego szlaku, który poprowadzi nas Drogą św. Jakuba aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii. Podążając za charakterystyczną muszlą, będzie można przebyć aż 630 kilometrów po Pomorzu Zachodnim. Prace związane ze znakowaniem trasy mają zakończyć się w listopadzie.

Całość projektu nosi nazwę Camino de Santiago. Sieć szlaków obejmuje wiele krajów, m.in. Litwę, Białoruś, Ukrainę, Polskę, Niemcy i Francję. Punktem docelowym jest hiszpańskie Santiago de Compostela – miejsce pochówku św. Jakuba.

Jest to jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowo-kulturowych.  Istnieje już prawie tysiąc lat! Jego fenomen polega na tym, że nie ma wyznaczonej jednej słusznej drogi – dzięki gęstej siatce tras, pielgrzymi docierają do celu na wiele różnych sposobów.

Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany. Do ich dyspozycji są nie tylko znajdujące się po drodze kościoły i kaplice, ale także dogodne miejsca noclegowe w schroniskach dla pielgrzymów (z hiszpańskiego nazywane albergue lub refugios). Każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w credencial będący jego pielgrzymim paszportem. Na jego podstawie można otrzymać compostelę – dokument potwierdzający przebycie drogi. Na wierzchu plecaka bądź ubrania powinno się umocować muszlę jakubową.

/zp - Internetowy Przewodnikm Województwa Zachodniopomorskiego/

Zdjęcia: Marek Czajkowski

aktualizowano: 2014-03-04 23:41
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności