1 Myśliborska Róża Miłosierdzia 2014 | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 22 listopada 2024 r. imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka Piątek XXXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Cecylii

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 3 lipca 2014 14:35 wyświetleń: 16897

Myśliborska Róża Miłosierdzia 2014

Myśliborska Róża Miłosierdzia to nagroda przyznawana za wybitnie zasługi w głoszeniu orędzia Bożego Miłosierdzia i rozpalaniu „iskry miłosierdzia” w ludzkich sercach poprzez konkretne działanie w zakresie pomocy drugiemu człowiekowi. Tegoroczne Róże Miłosiedzia przyznano w Sanktuarium Bożego Miłosiedzia w Myśliborzu, 28 czerwca 2014 r.

 

      Myślibórz w wymiarze duchowości naszej archidiecezji zajmuje niezwykle ważne miejsce z racji głoszonego tutaj od wielu lat orędzia o Miłosierdziu Bożym. Wiąże się to z wizją Św. S. Faustyny, która w swoich proroczych objawieniach dostrzegła kościół z witrażem Męki Pańskiej z charakterystycznym motywem róży. Kościół ten dzięki Bożej Opatrzności odnaleziony został w Myśliborzu i stał się zaczynem istniejącego obecnie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Motyw róży mocno charakteryzuje dzieło miłosierdzia głoszone w tym miejscu a także po raz drugi stał się kanwą pięknej uroczystości przyznania Myśliborskiej Róży Miłosierdzia za szeroko pojęta działalność charytatywną.

      W ostatnią sobotę czerwca odbyła się uroczysta Gala Finałowa, podczas której doceniono w kilku kategoriach osoby, które swoim zaangażowaniem wniosły wiele miłości i dobroci w służbę drugiemu człowiekowi. „Ideą tych symbolicznych nagród – mówi Piotr Owczarek – prezes Fundacji Społeczności Lokalnych w Myśliborzu, główny organizator konkursu wraz z parafią Św. Krzyża, jest dowartościowanie bezinteresownego otwarcia serca w różnorodnych formach posługi miłosierdzia. W ramach konkursu spośród osób nominowanych wybieramy mieszkańców gminy Myślibórz szczególnie w kategorii „Samarytanin Roku”, osobę, która szczególnie aktywnie tworzy nową wyobraźnię miłosierdzia, która miłosierdziem żyje i realizuje go w praktyce. Ojciec Święty Jana Paweł II nauczał: „każdy człowiek, choć raz w życiu powinien na nowo napisać przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie”. Takie osobowości nagradzamy właśnie w Myśliborzu”. 

     Podczas Gali, która poprowadził kustosz sanktuarium Miłosierdzia Bożego ks. kan. Janusz Zachęcki, przyznano przede wszystkim nagrodę specjalną. Metropolita Szczecińsko Kamieński w uzgodnieniu z Kapitułą nadaje godność Laureata Honorowego osobie wybitnie zasłużonej w krzewieniu idei miłosierdzia. W tym roku uhonorowany został nią Metropolita Krakowski ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. W jego imieniu statuetkę Myśliborskiej Honorowej Róży Miłosierdzia odebrał specjalny wysłannik ks. Kardynała, ks. prof. prał. Jan Machniak. Bardzo wzruszony za wyróżnienie odczytał specjalne przesłanie ks. kardynała, w którym nawiązuje do kultu Bożego Miłosierdzia dziękując społeczności myśliborskiej za krzewienie tego orędzia w łączności z Łagiewnikami. Słowo gratulacji wygłosił również obecny na Gali ks. prof. prał. Henryk Wejman – dziekan Wydziału Teologicznego US podkreślając znaczenie rozwijania teologicznego znaczenia prawdy o miłosierdziu. W pierwszej kategorii osób duchownych laureatem został ks. Łukasz Gąsiorowski z Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, diecezjalny duszpasterz rodziny, wieloletni organizator pieszych pielgrzymek do Myśliborskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W kategorii drugiej laureatką została prof. Barbara Kromolicka, Dziekan Wydziału Humanistycznego US, pedagog społeczny o miłosiernym sercu, wielka orędowniczka wolontariatu, między innymi założycielka i opiekun merytoryczny świetlic środowiskowych w Szczecinie.

    Samarytanina Roku wybrano natomiast w głosowaniu powszechnym spośród osób nominowanych, mieszkańców Miasta i Gminy Myślibórz. Nominowanymi do tytułu byli: Grażyna Maciejewska - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Myśliborzu, Bernadeta Malinowska - Założycielka Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Myśliborzu, członkini Stowarzyszenia ,,Pomocna Dłoń”, Roman Wąsik – społecznik udzielający aktywnie pomocy osobom niepełnosprawnym, Bożena Wierucka - inicjatorka powołania w Myśliborzu Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  W wyniku głosowania Samarytanką Roku 2013 została Grażyna Maciejewska. „To – mówią zgodnym głosem ks. Kan Janusz Zachęcki i prezes Piotr Owczarek, wyjątkowy człowiek o wielkim sercu i szlachetnych ideach. Pochyla się nad każdym nieszczęściem, z pasją organizuje zbiórki charytatywne i z charyzmą przekonuje do nich innych. Dla niej potrzebujący to bliźni, obok którego nie można przejść obojętnie. Pani G. Maciejewska dba o rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, wspomaga też duchowo dobrym słowem, radą i uśmiechem. Z zaangażowaniem włącza się w życie parafii, zauważa jej problemy i wychodzi im naprzeciw. Czynnie pracuje również w Stowarzyszeniu Przyjaciół - Dwójka”. Wszyscy laureaci otrzymali Myśliborskie Róże Miłosierdzia, piękne statuetki oraz pamiątkowe certyfikaty, które finansowo wsparły władze samorządowe Myśliborza wraz z obecnym na gali burmistrzem Arkadiuszem Janowiczem. Warto podkreślić, że wręczanie nagród poprzedzono uroczystą Mszą św. sprawowana w Sanktuarium przez ks. prof. Jana Machniaka, podczas, której poświęcono kilkaset sadzonek róż. Zostały one bezpłatnie rozdane wiernym do posadzenia , by w ten sposób realizować w praktyce wspólną inicjatywę parafii oraz fundacji pod hasłem ,,Myślibórz – miastem róż”.

Tekst i fot: ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2014-08-11 14:29
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności