Kościoły

Żelichów Kościół filialny pw MB Królowej Korony Polskiej »

Żelichów Kościół filialny pw MB Królowej Korony Polskiej

Godziny mszy świętych.

Nd. 12:15
Cz. 17:00(zima), 18:00(lato)
Miejscowość leży na południowy-wschód od Cedyni i znajduje się w Księgach Krajowych Neumark w 1337 roku pierwszy raz pisemnie wspomniana jako „Szelichów” z 54 łanami pola.
Jako posiadacze tej wsi do roku 1448 w dokumentach są przedstawione rody Plötze, von Fiddichow i Güstebiese. Po roku 1460 Książę elektor Fridrich II sprzedał wieś zakonowi Joannitów. Zakonu zakłada tutaj folwark, który z biegiem czasu powiększa się. W roku 1718 obok folwarku (który jeszcze znajduje się w rękach Zakonu Joannitów) mieszka jeszcze 8 gospodarzy (Mistling, Bruchhuss, Marten, Grauer, Kerach, Steinhöfftet, Wencke i Prentzlow) – którzy posiadają 2 do 4 łany ziemi, pola i 9 chłopów (Schröder, Schulze, Dermitzel, Schüler, Moritz, Zieme, Hertzberg, Luse i Bolle) każdy posiadał 1 łan ziemi .
W gospodzie sprzedawano 50 T piwa (1T = 114,5 l). W miejscowości zamieszkuje 1 krawiec. Dopiero z upadkiem, końcem zakonu Joannitów folwark zostaje przekształcony w Królewską siedzibę z ok. 260 hektarami. W XV wieku wieś należy do tak zwanych „heretyckich wsi” z sekty Waldensów kapłan sekty Matthäus Hagen pochodzi z Düren Selchow(Żelichów). W roku 1458 został w Berlinie spalony na stosie. 17.05.1939 roku obszar Żelichowa zawiera 974,4 hektarów i we wsi zamieszkuje 368 mieszkańców.

Kościół pochodzi z 2 poł. XIII w., z kostki granitowej, salowy, na planie prostokąta, z wieżą od zachodu o szerokości nawy .W szczycie wschodnim ostrołukowe blendy, poniżej w ścianie szczytowej ślady 3 ostrołukowych okien .W XVII w poszerzono otwory okienne, a w XIX wykonano nowa konstrukcję dachu, którą połączono z drewnianą wieżą. We wschodnim skrzydle znajduje się ośmioramienny krzyż Joannitów.

We wnętrzu strop nad nawa drewniany odeskowany, 2 dzwony z XX w.

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej został poświęcony 25.09.1946 r i jest filią parafii Klepacz , którą 20.06.1974 r erygował ks. Arcybiskup Jerzy Stroba.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

53. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2024

Nasza Archidiecezja w dniach 27-28 września 2024 roku po raz kolejny prosiła Matkę Bożą Jasnogórską podczas 53. Archidiecezjalnej Pielgrzymki o potrzebne łaski dla Archidiecezji, rodzin, wszystkich jej mieszkańców.
Pielgrzymce przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman.

»

Zadaniem i misją hospicjum perinatalnego jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia i czuła obecność

Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie.  Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”

»

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi 2024

Wyobraź sobie ich strach, bezradność i niepewność. Powódź zalała całe miejscowości niszcząc wszystko na swojej drodze. Rodziny zostały bez dachu nad głową, bez jedzenia i środków do życia.

W dzisiejszą niedzielę (22 września) w kościołach naszej Archidiecezji zbiórka Caritas na pomoc ofiarom powodzi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone