Kościoły

Klępicz Kościół parafialny pw św. Stanisława BM »

Klępicz Kościół parafialny pw św. Stanisława BM

Godziny mszy świętych.

Nd. 9:30
Wt. 18:00
So. 18:00
Wieś Klępicz z jej 54 łanami pola po raz pierwszy została wspomniana w roku 1337 w księgach krajowych z Neumark. Znalezisko brązu w grobach powojennych w roku 1935 potwierdza istnienie osady na XIII-XIV w przed Chrystusem. Przez całe stulecia prawo posiadania ziemi miały rody Brederlows i Sachs, a ich dochody pochodziły z pracy gospodarzy i chłopów. Przy klasyfikacji Neumark w roku 1718 wieś znajduje się w rękach Królewskiego Urzędu i rodu von Sack. We wsi znajduje się jeszcze 7 gospodarzy(Nest, Schultz, Gabriel, Wartenberg, 2 Kruger i Wieprecht) każdy posiadał po 4-4,5 łan pola. Rodziny Wiele i Rehtroff mieli połowę łanu pola i chłop Imme 1 łan pola. Ród Kruger sprzedaje 50 T piwa Konigsberger (1T=114,5 l). We wsi jest także nauczyciel bez ziemi. W tym samym stuleciu większe obszary wpadają w ręce starosty Grape. Na początku wieku XIX 3/4 wsi należy do starosty Knobelsdorff i 1/4 do Urzędu Cedyni. Proporcje posiadania ziemi we wsi bardzo często się zmieniają .W międzyczasie powstaje posiadłość rycerska, która ma ok. 435 h ,jej właściciel często się zmienia .W 17.05.1939 powierzchnia Klępicza odpowiada 735,3 h i posiada 252 mieszkańców.
Kościół jest gotycka budowlą z kamienia polnego z późnego Średniowiecza bez wydzielonego prezbiterium. Wieża z kamienia polnego jest węższa od kościoła. Jest to jedna z niewielu wieży kamiennych zachowana w swej pierwotnej wysokości . Zastosowanie obramowań z cegły portalu głównego i ostrych łuków okien dzwonnicy wskazują na XV w. Na murach kościoła nie zachowały się ślady pierwotnych okien , dzisiejsze okna przesklepione są szerokimi i łagodnymi łukami. Wyposażenia kościoła jest skromne zachował się XVI w dzwon i ołtarz wykonany z prospektu organowego XX w. Wnętrze kościoła bez wieży jest 13,5 m długie i 6,6 szerokie. Mury pomieszczenia głównego maja grubość 1,05 m .Kościół pw. św. Stanisława B i M został poświęcony 25.09.1946 r.
Ksiądz arcybiskup Jerzy Stroba 20.06.1974 erygował parafię w Klępiczu.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

53. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2024

Nasza Archidiecezja w dniach 27-28 września 2024 roku po raz kolejny prosiła Matkę Bożą Jasnogórską podczas 53. Archidiecezjalnej Pielgrzymki o potrzebne łaski dla Archidiecezji, rodzin, wszystkich jej mieszkańców.
Pielgrzymce przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman.

»

Zadaniem i misją hospicjum perinatalnego jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia i czuła obecność

Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie.  Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”

»

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi 2024

Wyobraź sobie ich strach, bezradność i niepewność. Powódź zalała całe miejscowości niszcząc wszystko na swojej drodze. Rodziny zostały bez dachu nad głową, bez jedzenia i środków do życia.

W dzisiejszą niedzielę (22 września) w kościołach naszej Archidiecezji zbiórka Caritas na pomoc ofiarom powodzi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone