Kościoły

Klępicz Kościół parafialny pw św. Stanisława BM »

Klępicz Kościół parafialny pw św. Stanisława BM
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Godziny mszy świętych.

Nd. 9:30
Wt. 18:00
So. 18:00
Wieś Klępicz z jej 54 łanami pola po raz pierwszy została wspomniana w roku 1337 w księgach krajowych z Neumark. Znalezisko brązu w grobach powojennych w roku 1935 potwierdza istnienie osady na XIII-XIV w przed Chrystusem. Przez całe stulecia prawo posiadania ziemi miały rody Brederlows i Sachs, a ich dochody pochodziły z pracy gospodarzy i chłopów. Przy klasyfikacji Neumark w roku 1718 wieś znajduje się w rękach Królewskiego Urzędu i rodu von Sack. We wsi znajduje się jeszcze 7 gospodarzy(Nest, Schultz, Gabriel, Wartenberg, 2 Kruger i Wieprecht) każdy posiadał po 4-4,5 łan pola. Rodziny Wiele i Rehtroff mieli połowę łanu pola i chłop Imme 1 łan pola. Ród Kruger sprzedaje 50 T piwa Konigsberger (1T=114,5 l). We wsi jest także nauczyciel bez ziemi. W tym samym stuleciu większe obszary wpadają w ręce starosty Grape. Na początku wieku XIX 3/4 wsi należy do starosty Knobelsdorff i 1/4 do Urzędu Cedyni. Proporcje posiadania ziemi we wsi bardzo często się zmieniają .W międzyczasie powstaje posiadłość rycerska, która ma ok. 435 h ,jej właściciel często się zmienia .W 17.05.1939 powierzchnia Klępicza odpowiada 735,3 h i posiada 252 mieszkańców.
Kościół jest gotycka budowlą z kamienia polnego z późnego Średniowiecza bez wydzielonego prezbiterium. Wieża z kamienia polnego jest węższa od kościoła. Jest to jedna z niewielu wieży kamiennych zachowana w swej pierwotnej wysokości . Zastosowanie obramowań z cegły portalu głównego i ostrych łuków okien dzwonnicy wskazują na XV w. Na murach kościoła nie zachowały się ślady pierwotnych okien , dzisiejsze okna przesklepione są szerokimi i łagodnymi łukami. Wyposażenia kościoła jest skromne zachował się XVI w dzwon i ołtarz wykonany z prospektu organowego XX w. Wnętrze kościoła bez wieży jest 13,5 m długie i 6,6 szerokie. Mury pomieszczenia głównego maja grubość 1,05 m .Kościół pw. św. Stanisława B i M został poświęcony 25.09.1946 r.
Ksiądz arcybiskup Jerzy Stroba 20.06.1974 erygował parafię w Klępiczu.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Liturgia Wigilii Paschalnej 2025 w szczecińskiej katedrze

Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.

»

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2025

Słowo i życzenia Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2025 r.

»

Msza Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek 2025

Liturgią Mszy Wieczerzy Pańskie w Bazylice Archikatedralnej w Szczeciniej Arcybiskup Wiesław Śmigiel rozpoczął obchody Triduum Paschalnego. Podczas liturgii Ksiądz Arcybiskup umył nogi 12 mężczyznom, nawiązując do gestu Chrystusa Pana umywającego nogi 12 Apostołom. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. "ciemnicy" jako wspomnienie pojmania Jezusa w Ogrójcu i uwiezienia.

Zdjęcia: Franciszek Janczak

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone