Kościoły

Stare Objezierze Kościół filialny pw Narodzenia NMP »

Stare Objezierze Kościół filialny pw Narodzenia NMP

Godziny mszy świętych.

Nd. 11:00
Śr. 17:00(zima), 18:00(lato)
Miejscowość po raz pierwszy wspomniana jest w roku 1337 pod nazwą "Wendeschen Bobyseren" z 66 łanami pola. Już w roku 1393 znajdujemy inną nazwę "Lutgen Wowiser" oraz Klein Wubiser. Mają siedzibę tutaj takie rody jak von Wedell, Schoning, von Uchtenhagen, von Sak i Królewski Urząd Neuenhagen.W końcu roku 1718 przy klasyfikacji Neumark 27 gospodarstw zostaje przyjęte przez folwark. Oprócz tego istniały jeszcze 10 gospodarstw(Ulisch,Becker, 2 Wedlandt, Meissner, Katz, Soltwedel, Schmidt, Fischer i Falkenthal) i każdy posiadał 3 do 4 łanów pola oraz 6 chłopów(Isebrandt, Sicheler, Soltwedel, Goritz, Ichselmundt i Lurmann) posiadał każdy 1 łan pola oraz 1 łan kościelny. Karczmarz sprzedaje 60 T piwa Konigsberger(1 T-144,5 l). Od połowy XIX wieku Urzędowy folwark posiada swoją królewską siedzibę z 385 hektarami. 17.05.1939 r w tej miejscowości mieszkało 320 mieszkańców i obszar rozciągał się na przestrzeni 1115,1 hektara.

Kościół pochodzi z 2 poł. XIII w., z okresu przejścia romanizmu w gotyk, z kostki granitowej, salowy, na planie prostokąta, z wyodrębnionym prostokątnym chórem i wieżą od zachodu, szersza niż nawa; od zachodu 3-uskokowy portal, przesklepiony-jak wszystkie otwory okienne-ostrym łukiem; w szczytowej ścianie chóru we wnętrzu 3 ostrołukowe okna, w układzie piramidalnym; po obu stronach-2 małe wnęki łączące partie ściany ze szczytem; górna część wieży prawdopodobnie przebudowana w 1910 r. Kościól bez wieży ma 19 m długości i 7,60 m szerokości.

We wnętrzu: strop belkowy , w prezbiterium fragmenty renesansowej dekoracji stiukowej z ok. 1600 r, ołtarz rzeźbiony w drewnie w stylu barokowym prawdopodobnie jest pracą Heinricha Bernarda Hattenkerella z Morynia z XVII, 3 dzwony z XX w.
Kościół pw. Narodzenia NMP został poświęcony 8.IX..1946 r. i obecnie jest filią parafii Klępicz, którą erygował ksiądz arcybiskup Jerzy Stroba 20.06.1974.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej 2025/26

Wydział Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej przy współpracy z Wydziałem Teologicznym US oraz Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny zaprasza na cykl wykładów i zajęć warsztatowych w ramach Studium Życia Rodzinnego Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

»

Rok Jubileuszowy 2025 w Archidiecezji rozpoczęty

Rok Jubileuszowy rozpoczęto w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w miejscu pierwszego kościoła zbudowanego po misji św. Ottona w miejscu dzisiejszego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Było też uroczyste przejście przez otwarte drzwi katedry. „Niech ten rok będzie okazją do zmiany życia na lepsze”- mówił arcybiskup Wiesław Śmigiel w czasie mszy św. w Bazylice Archikatedralnej św. Jakuba.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

»

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone