1
Formacyjno-rekolekcyjne spotkania nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w naszej diecezji należą już do tradycji. Również i w tym roku, u progu jesieni, w dniach 9-11 września z okazji do duchowego wyciszenia w gościnnych murach Domu św. Józefa na szczecińskim Golęcinie, skorzystała spora grupa mężczyzn aktualnie pełniących szafarską posługę.
»W piątek po 2 niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego - w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w tym roku przypadającą 3. czerwca, miało miejsce przyjęcie w poczet diecezjalnej wspólnoty szafarskiej 18 mężczyzn, którzy ukończyli stosowny kurs przygotowujący do tej misji. Błogosławieństwa do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej udzielił podczas Nieszporów w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ks. Abp Andrzej Dzięga.
»Dwanaście lat mija w naszej archidiecezji od chwili posłania do pełnienia posługi pierwszej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których w specjalnym obrzędzie pobłogosławił w 2004 r. ks. abp Zygmunt Kamiński, wskazując jako cel zasadniczy tej misji zanoszenie Komunii świętej chorym, starszym i niepełnosprawnym.
»W sobotnie przedpołudnie poprzedzające IV Niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę radości – Leatare, prawie 30-osobowe grono przybyłych pomocników Komunii św. miało okazję do wnikliwego wsłuchania się w istotę wskazań papieża Franciszka, akcentujących nieustanną potrzebę modlitwy we wspólnocie Kościoła, potrzebę miłosierdzia wobec bliskich, jak i dalekich oraz wezwania do nawrócenia dzięki wrażliwości na cierpienia drugiego człowieka.
»„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to wezwanie, a jednocześnie nowe hasło i program duszpasterski wpisujący się w 4-letnią drogę odnowy Kościoła katolickiego w Polsce, stanowiło główny temat adwentowej okazji do wyciszenia i refleksji – dnia skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»Z Panem Jezusem na (w) sercu
Jubileusz – zakole wiecznej rzeki czasu; nie miejsce, a zwolnienie zaledwie umożliwiające zerknięcie wstecz…
»Dawniejsi i dzisiejsi mistycy przypominają coraz bardziej o przygotowaniu do Komunii św. i dziękczynieniu po niej. (…) Eucharystia oznacza dziękczynienie i przypomina o wszystkich formach modlitwy, a nie tylko prośby.
»Przeszło czterdzieści lat temu, mając na względzie „dobro duchowe wiernych i prawdziwą konieczność”, Stolica Apostolska wprowadziła posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej /Immensae caritatis, 29 I 1973/. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodnie stwierdziła, iż „na pierwszym miejscu należy zatroszczyć się o to, ażeby ze względu na brak szafarzy Komunii świętej przyjmowanie Jej nie stało się niemożliwe lub utrudnione”.
»Wielki Post, to czas modlitwy, czas dziękczynienia za zbawczą miłość Chrystusa, czas nawrócenia i otwarcia serc na miłość, na braci i siostry, a w naszym przypadku - nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej - na miłość do ludzi chorych. W takim tle 29 marca 2014 roku w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»„Niech ta posługa będzie źródłem pogłębienia osobistej więzi z Chrystusem oraz przyczynia się do uświęcania ludu Bożego” /Ks. Abp Metropolita Andrzej Dzięga/
»
Felieton z jednego ze spotkań kolejnego, trzeciego już kursu, organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»Sobór Watykański II dowartościował uczestnictwo wiernych świeckich w życiu i misji Kościoła. „Czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie” – pisał autor Listu do Diogneta już w II wieku. Jedną ze specyficznych posług ludzi świeckich, wynikającą z kapłaństwa powszechnego, otrzymanego na chrzcie i bierzmowaniu, a realizowaną w ramach celebracji liturgicznej, jest szafarstwo nadzwyczajne Komunii świętej.
»Fundacja SZCZECIŃSKA, we współpracy z ogólnopolską kapitułą Parlamentu Jakubowego serdecznie zaprasza w dniach od 13 do 15 września br. do udziału w wyjątkowym wydarzeniu, jakim jest Parlament Jakubowy Szczecin 2024. Tegoroczna, XI sesja tego ogólnopolskiego spotkania odbędzie się pod hasłem „Posługa kapłańska wśród caminowiczów: doświadczenia – oczekiwania – szanse” – pierwszy raz w Szczecinie.
»Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego to roczny kurs skierowany do wszystkich osób zainteresowanych służbą liturgiczną poprzez muzykę. Nasz kurs oferuje nie tylko podstawy wokalne i muzyczne, ale także pogłębione zrozumienie liturgii i jej miejsca w życiu Kościoła.
»Zapraszamy na rekolekcje liturgiczne:13 - 15 września 2024 r.; Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie.
Dajmy się poprowadzić w odkrycie piękna i prawdy chrześcijańskiej celebracji oraz potrzeby autentycznej formacji liturgicznej.
»