1
W sobotnie przedpołudnie poprzedzające IV Niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę radości – Leatare, prawie 30-osobowe grono przybyłych pomocników Komunii św. miało okazję do wnikliwego wsłuchania się w istotę wskazań papieża Franciszka, akcentujących nieustanną potrzebę modlitwy we wspólnocie Kościoła, potrzebę miłosierdzia wobec bliskich, jak i dalekich oraz wezwania do nawrócenia dzięki wrażliwości na cierpienia drugiego człowieka.
»„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to wezwanie, a jednocześnie nowe hasło i program duszpasterski wpisujący się w 4-letnią drogę odnowy Kościoła katolickiego w Polsce, stanowiło główny temat adwentowej okazji do wyciszenia i refleksji – dnia skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»Z Panem Jezusem na (w) sercu
Jubileusz – zakole wiecznej rzeki czasu; nie miejsce, a zwolnienie zaledwie umożliwiające zerknięcie wstecz…
»Dawniejsi i dzisiejsi mistycy przypominają coraz bardziej o przygotowaniu do Komunii św. i dziękczynieniu po niej. (…) Eucharystia oznacza dziękczynienie i przypomina o wszystkich formach modlitwy, a nie tylko prośby.
»Przeszło czterdzieści lat temu, mając na względzie „dobro duchowe wiernych i prawdziwą konieczność”, Stolica Apostolska wprowadziła posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej /Immensae caritatis, 29 I 1973/. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodnie stwierdziła, iż „na pierwszym miejscu należy zatroszczyć się o to, ażeby ze względu na brak szafarzy Komunii świętej przyjmowanie Jej nie stało się niemożliwe lub utrudnione”.
»Wielki Post, to czas modlitwy, czas dziękczynienia za zbawczą miłość Chrystusa, czas nawrócenia i otwarcia serc na miłość, na braci i siostry, a w naszym przypadku - nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej - na miłość do ludzi chorych. W takim tle 29 marca 2014 roku w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»„Niech ta posługa będzie źródłem pogłębienia osobistej więzi z Chrystusem oraz przyczynia się do uświęcania ludu Bożego” /Ks. Abp Metropolita Andrzej Dzięga/
»
Felieton z jednego ze spotkań kolejnego, trzeciego już kursu, organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»Sobór Watykański II dowartościował uczestnictwo wiernych świeckich w życiu i misji Kościoła. „Czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie” – pisał autor Listu do Diogneta już w II wieku. Jedną ze specyficznych posług ludzi świeckich, wynikającą z kapłaństwa powszechnego, otrzymanego na chrzcie i bierzmowaniu, a realizowaną w ramach celebracji liturgicznej, jest szafarstwo nadzwyczajne Komunii świętej.
»17 listopada 2023 roku w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Katechumenat i mistagogia na dzisiejsze czasy". Została ona zrealizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymał Instytut Nauk Teologicznych US w ramach programu Doskonała nauka II – wsparcie dla konferencji naukowych, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
»Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)
»W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.
Zdjęcia: Jakub Józefowicz
»