1
Tradycyjnie w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadającą w tym roku 23 czerwca, przewidziane jest zwieńczenie kolejnej edycji kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Tego dnia grupa tym razem trzynastu mężczyzn otrzyma specjalne błogosławieństwo do pełnienia szafarskiej posługi.
»Adwentowy dzień skupienia dla nadzwyczajnych dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej upłynął pod hasłem słów z Ewangelii św. Łukasza "Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego".
»Formacyjno-rekolekcyjne spotkania nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w naszej diecezji należą już do tradycji. Również i w tym roku, u progu jesieni, w dniach 9-11 września z okazji do duchowego wyciszenia w gościnnych murach Domu św. Józefa na szczecińskim Golęcinie, skorzystała spora grupa mężczyzn aktualnie pełniących szafarską posługę.
»W piątek po 2 niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego - w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w tym roku przypadającą 3. czerwca, miało miejsce przyjęcie w poczet diecezjalnej wspólnoty szafarskiej 18 mężczyzn, którzy ukończyli stosowny kurs przygotowujący do tej misji. Błogosławieństwa do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej udzielił podczas Nieszporów w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szczecinie Metropolita Szczecińsko-Kamieński Ks. Abp Andrzej Dzięga.
»Dwanaście lat mija w naszej archidiecezji od chwili posłania do pełnienia posługi pierwszej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których w specjalnym obrzędzie pobłogosławił w 2004 r. ks. abp Zygmunt Kamiński, wskazując jako cel zasadniczy tej misji zanoszenie Komunii świętej chorym, starszym i niepełnosprawnym.
»W sobotnie przedpołudnie poprzedzające IV Niedzielę Wielkiego Postu, tzw. niedzielę radości – Leatare, prawie 30-osobowe grono przybyłych pomocników Komunii św. miało okazję do wnikliwego wsłuchania się w istotę wskazań papieża Franciszka, akcentujących nieustanną potrzebę modlitwy we wspólnocie Kościoła, potrzebę miłosierdzia wobec bliskich, jak i dalekich oraz wezwania do nawrócenia dzięki wrażliwości na cierpienia drugiego człowieka.
»„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” – to wezwanie, a jednocześnie nowe hasło i program duszpasterski wpisujący się w 4-letnią drogę odnowy Kościoła katolickiego w Polsce, stanowiło główny temat adwentowej okazji do wyciszenia i refleksji – dnia skupienia nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»Z Panem Jezusem na (w) sercu
Jubileusz – zakole wiecznej rzeki czasu; nie miejsce, a zwolnienie zaledwie umożliwiające zerknięcie wstecz…
»Dawniejsi i dzisiejsi mistycy przypominają coraz bardziej o przygotowaniu do Komunii św. i dziękczynieniu po niej. (…) Eucharystia oznacza dziękczynienie i przypomina o wszystkich formach modlitwy, a nie tylko prośby.
»Przeszło czterdzieści lat temu, mając na względzie „dobro duchowe wiernych i prawdziwą konieczność”, Stolica Apostolska wprowadziła posługę nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej /Immensae caritatis, 29 I 1973/. Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zgodnie stwierdziła, iż „na pierwszym miejscu należy zatroszczyć się o to, ażeby ze względu na brak szafarzy Komunii świętej przyjmowanie Jej nie stało się niemożliwe lub utrudnione”.
»Wielki Post, to czas modlitwy, czas dziękczynienia za zbawczą miłość Chrystusa, czas nawrócenia i otwarcia serc na miłość, na braci i siostry, a w naszym przypadku - nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej - na miłość do ludzi chorych. W takim tle 29 marca 2014 roku w Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym na Golęcinie odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»„Niech ta posługa będzie źródłem pogłębienia osobistej więzi z Chrystusem oraz przyczynia się do uświęcania ludu Bożego” /Ks. Abp Metropolita Andrzej Dzięga/
»
Felieton z jednego ze spotkań kolejnego, trzeciego już kursu, organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
»Sobór Watykański II dowartościował uczestnictwo wiernych świeckich w życiu i misji Kościoła. „Czym jest dusza w ciele, tym są w świecie chrześcijanie” – pisał autor Listu do Diogneta już w II wieku. Jedną ze specyficznych posług ludzi świeckich, wynikającą z kapłaństwa powszechnego, otrzymanego na chrzcie i bierzmowaniu, a realizowaną w ramach celebracji liturgicznej, jest szafarstwo nadzwyczajne Komunii świętej.
»Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.
»W czwartek 21. listopada 2024 r. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim, w imieniu Fundacji Małych Stópek prezes fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Paulina Rylska i rzecznik prasowy Anna Piotrowska odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nagrodę „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnienie to honoruje osoby, inicjatywy oraz instytucje pozarządowe, które budują wspólnotę obywatelską i działają na rzecz dobra wspólnego.
»