1
Strugami deszczu i przenikliwym chłodem przywitał sobotni poranek nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, poszukujących wielkopostnego wyciszenia w Domu św. Józefa na szczecińskim Golęcinie. W przededniu uroczystości św. Józefa, oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, opiekuna i wychowawcy Jezusa, swój dzień skupienia przeżywali oni w zebranej około 30-osobowej wspólnocie. Jak zwykle i tym razem przybyli z różnych stron diecezji. Tych dość odległych, jak Świnoujście, Choszczno, Gryfice, Mrzeżyno czy Stepnica oraz położonych nieco bliżej, jak Stargard, Police. Tradycyjnie nie zabrakło uczestników z parafii szczecińskich.
Poza okazją do głębszego wejścia w przeżywanie okresu Wielkiego Postu jako szczególnego, darowanego czasu pokuty i nawrócenia, takie okresowe spotkania przyczyniają się również do wzmacniania więzi wynikającej z charakteru pełnionej przez nadzwyczajnych szafarzy posługi niesienia Chrystusa chorym. Grono pomocników Komunii świętej w naszej diecezji rośnie. W tej chwili trwa szósta edycja specjalnego kursu przygotowującego do przyjęcia i pełnienia tej posługi, a po jego zakończeniu łącznie będzie ono liczyć około sto osób.
W ramach formacji rozpoczęto nurt tematyczny związany z wnikliwszą analizą struktury i symboliki Mszy świętej. Obrzędami wstępnymi, czyli pierwszą składową eucharystycznej celebracji, zajęto się tym razem. Liturgiczne kanony omawiano przez pryzmat nauki i wskazań Kościoła, wykorzystując jego aktualne adekwatne dokumenty i unormowania. O potrzebie rzetelnego zapoznania się z liturgicznymi zasadami, a także ich symboliczną wymową, stanowiącą zachętę wobec ludu, aby stał się, jako zgromadzenie liturgiczne, prawdziwie cząstką Kościoła powszechnego, w którym jest obecny Zbawiciel uświęcający zebranych, świadczył fakt, iż zaplanowany temat zakończono na etapie aktu pokuty.
W innym niż zwykle miejscu odbyła się tego dnia Eucharystia. Tym razem męskie grono szafarzy uczestniczyło w niej korzystając z gościnności sąsiadującego z Domem św. Józefa Karmelu.
Hasło programu duszpasterskiego na rok 2016/2017 „Idźcie i głoście” zachęca do tego, by - jak mówił obecny przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP abp Wiktor Skworc - „wszyscy, którzy uświadamiają sobie, że są ochrzczeni, że przyjęli dar Ducha Świętego, poczuli się misjonarzami”. Abp Skworc wyjaśnia, że bycie chrześcijaninem oznacza uczestniczenie w misji Chrystusa. „Mamy iść i głosić, mamy świadczyć o Jezusie Chrystusie. I niech każdy z nas przejmie się tą rolą” – mówi.
To zadanie dla każdego z nas. Zadanie na co dzień. Nie tylko w swojej parafii, także pośród rodzin, w pracy, szkole, na wakacjach, urlopach.
Nie sposób pośród eucharystycznej symboliki, zdobiącej niesioną na sercu szafarską bursę skrywającą Najświętsze Ciało Chrystusa, wypatrzeć słowa „Idźcie i głoście”, bo ich tam po prostu nie ma – jednak ta posługa także chyba to wyraża…
Adam Szewczyk
Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,1-2.5).
»Serdecznie zapraszamy młodzież naszej Archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowanych w czasie ferii zimowych.
»Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.
»