1 Jesienne refleksje nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 20 kwietnia 2024 r. imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha Sobota III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 22 września 2015 17:30 wyświetleń: 8106

Jesienne refleksje nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej

Dawniejsi i dzisiejsi mistycy przypominają coraz bardziej o przygotowaniu do Komunii św. i dziękczynieniu po niej. (…) Eucharystia oznacza dziękczynienie i przypomina o wszystkich formach modlitwy, a nie tylko prośby.

W dniach 12-14 września 2014 roku odbyły się w naszej diecezji doroczne rekolekcje dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Konferencje prowadzili księża: ks. kan. dr Wojciech Zimny, duszpasterz odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. i ks. mgr lic. Robert Kaszak, notariusz kancelarii Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej. Definicja i zakres praw i  obowiązków szafarza nadzwyczajnego i akolity zostały określone na drugiej konferencji w sobotę według dokumentów kościelnych i instrukcji episkopatu. Odwołują się one do nadzwyczajnych sytuacji, o których decyduje biskup, proboszcz, celebrans. Zbyt obszerny temat wymagałby dokładnego opracowania. Streszczę się do zdania: chociaż każdy akolita jest szafarzem nadzwyczajnym, to jednak nie każdy nadzwyczajny szafarz jest akolitą. Dlatego aspekt prawny wymaga oddzielnego potraktowania. W rozmowie z kanonistą dużym zainteresowaniem cieszyło się prawo małżeńskie.

Msze św. przygotowane zostały wspólnie przez szafarzy i ks. Wojciecha. Celebrans w homiliach nawiązywał do żywej obecności Jezusa w sercu człowieka nie tylko w Eucharystii. Takiej obecności Boga doświadczał już prorok Eliasz, chociaż po zwycięstwie nad fałszywymi wieszczami Baala lękał się Jezebel! Adoracja Najświętszego Sakramentu w sobotnie popołudnie w golęcińskiej kaplicy Domu św. Józefa była odpowiednio przedłużona. Dlatego możliwe było skorzystanie z rekolekcyjnego sakramentu pokuty i pojednania.

Chociaż każda konferencja była również okazją podzielenia się refleksjami, spostrzeżeniami i niejako sprawozdaniem z pracy duszpasterskiej zarówno szafarzy jak i ks. Rekolekcjonisty, to jednak film przestawiony wieczorem w Domu rekolekcyjnym pt. JA JESTEM, rozbudził najwięcej myśli, którymi mógł się każdy podzielić. Jezus nadal działa! Cuda eucharystyczne są coraz liczniejsze i wzbudzają coraz więcej emocji w różnych stronach świata i w życiu osobistym chrześcijan. Właściwie tu nie chodzi o sensacje. Tu sprawa rozgrywa się o  zjednoczenie człowieka z Bogiem. Temu służą nawrócenia, uzdrowienia duchowe, a najbardziej sam fakt ustanowienia Eucharystii przez Jezusa Chrystusa na Ostatniej Wieczerzy. Jest to największy cud, jaki Bóg dokonał dla naszego Zbawienia. Takie cuda, jak np. w Sokółce, są jedynie przypomnieniem powyższego. Do tego przyczynia się wieloraka w swej formie służba Bogu, która wypływa z Eucharystii i do niej niejako zmierza. Poza Bogiem właściwie nie ma szczęścia, a ono utożsamia się ze Zbawieniem. Eucharystia okazuje się tym Szczęściem poszukiwanym, a podanym na patenie w postaci chleba konsekrowanego przez kapłana w czasie Mszy św. W mniejszych grupach i ruchach religijnych Eucharystia jest udzielana pod dwiema postaciami. Dawniejsi i dzisiejsi mistycy przypominają coraz bardziej o przygotowaniu do Komunii św. i dziękczynieniu po niej. A przecież Eucharystia oznacza dziękczynienie i przypomina o wszystkich formach modlitwy, a nie tylko prośby.
Rekolekcje zakończyła Msza św. Zostaliśmy posłani do służby Bożej w naszych parafiach. Mamy pamiętać również o roli komunii duchowej. Myśli na Jej temat muszą być odpowiednio rozwinięte. A to już wymaga oddzielnego rozdziału.

Władek

aktualizowano: 2015-09-23 13:39
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności