Synod Biskupów etap diecezjalny
Synod Biskupów o synodalności 2021-23. Etap diecezjalny
Mapa diecezji
Wspólnoty parafialne
Kościoły
Biskupi Archidiecezji
Duszpasterze
Zakony Żeńskie
Duszpasterstwa
Ruch Rodzin Nazaretańskich
Ekumenizm
Dzieło Biblijne
Apostolat Chorych i Niepełnosprawnych
Odeszli do Pana
Archidiecezjalne forum pastoralne
Wspólnoty parafialne
Parafia Rzymskokatolicka pw.
św. Ap. Piotra i Pawła
Police
72-015 POLICE
tel. 91 317 60 85
Gmina: Police
Powiat: Policki
email. parafiajasienica@wp.pl
www.parafiajasienica.com
Data powstania: 10.III.1973 r.
Dekanat: Police
Odpust: 29.VI.
Kościoły i kaplice na terenie parafii
Jasienica leży nad Gunicą w pobliżu jej ujścia do Odry (Roztoki Odrzańskiej). W rejonie Jasienicy płynie rzeka Jasienica.
Jasienica od południa przylega do Zakładów Chemicznych Police.
W graniach osiedla administracyjnego Jasienicy należy także część miasta Duchowo położona po drugiej stronie Gunicy.
Wieś o przypuszczalnie IX – XII-wiecznym rodowodzie (wieś rycerska), związana z istnieniem tu klasztoru augustianów. Ok. 1330 roku została przekazana pod opiekę zakonnikom z Tatyni, co potwierdzono aktami Barnima III. Na przełomie XIV-XV wieków klasztor i wieś została złupiona przez rabusiów a zakonnicy popadli w chaos organizacyjny.
W połowie XVIII w. na gruntach przyległych do wsi Jasienica założono dwie wsie: Niekłończycę i Uniemyśl oraz kolonię nazwaną Nowym Dębostrowem (dziś wieś Dębostrów).
W 1898 do ówczesnej wsi doprowadzono linię kolejową ze Szczecina, przedłużoną 12 lat później do Trzebieży. We wsi istniała stacja Jasienica, od 2002 roku linia pasażerska została zamknięta.
W latach II wojny światowej istniał tu niemiecki obóz pracy niewolniczej Lager Kreideberg Jasenitz, w którym z odpadów poprodukcyjnych wydobywano kredę. W czasie II wojny światowej wieś częściowo zniszczona, została zajęta 27 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie (2 Front Białoruski – 2 Armia Uderzeniowa) a we wrześniu 1946 r. została przekazana administracji polskiej po likwidacji tzw. Enklawy Polickiej.
Jasienica do 1939 r. znajdowała się w powiecie Randow (rejencja szczecińska), w okresie II wojny światowej podlegała pod powiat Ueckermünde. W latach 1945-1954 miejscowość była siedzibą gminy Jasienica.
W 2. połowie XX w. mieszkały tu rodziny trudniące się rolnictwem, leśnictwem oraz pracowników pobliskich Polic (ZCh "Police") i Szczecina. W 1973 roku Jasienicę włączono w granice administracyjne miasta Police.
W kościele parafialnym znajdują się relikwie św. Florian, patrona Strażaków, Kominiarzy, Piekarzy.
Parafia jest siedzibą Kapituły Zachodniopomorskiego Krzyża świętego Floriana. Od roku 2013 w Ruinach klasztoru Augustianów odbywa się Misterium Męki Pańskiej.
Klasztor Augustianów w Jasienicy.
Klasztor augustianów w Policach-Jasienicy (Ruiny klasztoru Augustianów w Policach-Jasienicy) – pozostałość po średniowiecznym klasztorze augustianów założonym w XIV wieku nad brzegiem rzeki Gunicy.Obok zabudowań klasztornych do dziś znajduje się kościół pw. św. św. Apostołów Piotra i Pawła.
Do Jasienicy zakonnicy zostali sprowadzeni w 1331 roku przez księcia pomorskiego Barnima III. Augustianie uregulowali rzekę Gunicę, założyli młyn, posiadali kilka karczm, uprawiali chmiel, hodowali, owce, świnie, a od księcia mieli zgodę na połów ryb na Zalewie Szczecińskim.Początkowo na tym miejscu znajdował się kościół, wybudowany na tak zwanym Wzgórzu Maryjnym, a dopiero potem wzniesiono klasztor w stylu gotyckim. Klasztor posiadał własne stajnie, wodociąg, szpital, bibliotekę (założoną przez proboszcza Eckharda). W 1344 roku Barnim III przekazał zakonnikom dobra ziemskie obejmujące Stare Warpno z Zatoką Warpieńską i Puszczę Wkrzańską w rejonie jeziora Karpińskiego. Zakonnicy wchodzili często w spory z książętami pomorskimi,jeden z nich,Bogusław X, rozwiązał nawet klasztor,sprowadzając augustianów z klasztoru w Mühlenbeck[4].
Po kasacie klasztoru (w 1534 roku), związanej z wprowadzeniem reformacji w księstwie pomorskim, budowla pełniła funkcje świeckie: w latach 1543–1583 znajdowało się tutaj kolegium nauczycielskie, założone przez księcia Barnima XI, a następnie klasztor został przekształcony w książęcy zamek myśliwski. W pałacu wypoczywała Elżbieta Krystyna Braunschweig-Wolfenbüttel, która po rozwodzie z królem Fryderykiem Wilhelmem II Pruskim została wysłana do Szczecina.
W latach 60. XX wieku górne kondygnacje zostały rozebrane. Pozostawiono parterowe mury w formie tzw. trwałej ruiny. Zachowały się mury obwodowe skrzydła południowego i wschodniego, do wysokości pierwszego piętra, oraz piwnice.
Co roku odbywa się tu Jarmark Augustiański.
Inne parafie w dekanacie Police
Kapłani pracujący w dekanacie Police
Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl