Kościoły

Tatynia Kościół filialny pw św. Pawła Apostoła »

Tatynia Kościół filialny pw św. Pawła Apostoła

Godziny mszy świętych.

Nd. 10:30
Pt. 17:00
Kościół o ryglowej konstrukcji z końca XVII w. położony nad urwistym brzegiem rzeczki - Gunicy. Jest to jedna z najstarszych budowli sakralnych o takiej konstrukcji na Pomorzu Zachodnim. Świątynia zbudowana została na planie prostokąta jako budowla salowa, orientowana, z niewielką drewnianą wieżą. We wnętrzu znajduje się współczesny ołtarz z wizerunkiem św. Pawła. Po II wojnie światowej, przeszedł pod jurysdykcje polską, w 1948 r. przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Na przykościelnym placu otoczonym zabytkowym murem z kamienia polnego, znajdował się cmentarz, który jednak nie dotrwał do naszych czasów. Kościół wraz z otoczeniem znajduje się w rejestrze zabytków.

Wieś Tatynia:
Tatynia (do 1945 niem. Hagen ) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police przy granicy miasta Police. Miejscowość usytuowana jest na Równinie Polickiej nad rzeką Gunicą na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Przez wieś prowadzi Szlak "Puszcza Wkrzańska".

Wieś - Tatynia (do 1945 niem. Hagen ) - wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie polickim, w gminie Police przy granicy miasta Police. Miejscowość usytuowana jest na Równinie Polickiej nad rzeką Gunicą na skraju Puszczy Wkrzańskiej. Przez wieś prowadzi Szlak "Puszcza Wkrzańska". Wieś ta została założona przez rycerza Gobella na przełomie XII / XIII w., następnie sprzedana zakonowi Augustianów. W czasie II wojny światowej niezniszczona, została zajęta pod 27 kwietnia 1945 r. przez wojska radzieckie (2 Front Białoruski – 2 Armia Uderzeniowa). Wieś została wyludniona a pierwsi polscy osadnicy przybyli tu z końcem 1946 roku. Przeszła pod administrację polską we wrześniu 1946 r.

Przynależność polityczno-administracyjna:

1815 - 1866: Związek Niemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze, rejencja szczecińska, powiat Randow
1866 - 1871: Związek Północnoniemiecki, Królestwo Prus, prowincja Pomorze, rejencja szczecińska, powiat Randow
1871 - 1918: Cesarstwo Niemieckie, Królestwo Prus, prowincja Pomorze, rejencja szczecińska, powiat Randow
1919 - 1933: Rzesza Niemiecka (Republika Weimarska), kraj związkowy Prusy, prowincja Pomorze, rejencja szczecińska, powiat Randow
1933 - 1945: III Rzesza, prowincja Pomorze, powiat Randow (do 1939), powiat Uckermünde
1945 - 1946: Enklawa Policka (obszar podległy Armii Czerwonej)
1946 - 1952: Rzeczpospolita Polska (Polska Ludowa), województwo szczecińskie
1952 - 1975: Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
1975 - 1989: Polska Rzeczpospolita Ludowa, województwo szczecińskie
1989 - 1998: Rzeczpospolita Polska, województwo szczecińskie
1999 - teraz: Rzeczpospolita Polska, województwo zachodniopomorskie, powiat policki, gmina Police

Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa dojechała na Jasną Górę

Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę zameldowała się przed Cudownym Obrazem w częstochowskim sanktuarium. Jej uczestnicy w tydzień przejechali ponad 600 kilometrów. Do celu dotarło ponad 170 pielgrzymów.

»

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone