1 Uroczystość Matki Kościoła w szczecińskiej katedrze | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 28 czerwca 2022 r. imieniny: Florentyny, Ligii, Leona Wtorek XIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Ireneusza

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY 1 czerwca 2009 23:43 wyświetleń: 7690

Uroczystość Matki Kościoła w szczecińskiej katedrze

W wigilię 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny odbyło się w szczecińskiej katedrze pw. św. Jakuba czuwanie modlitewne. Wydarzenie to zbiegło się w tym roku z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, która jest patronką Archidiecezji.
Była to jednocześnie okazja do wyrażenie jedności ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, koncelebrowana przez 42 kapłanów. W liturgię włączyły się liczne ruchy i stowarzyszenia, ubogacając ją sobie właściwym charakterem i charyzmatem. Katechiści Drogi Neokatechumenalnej przygotowali wprowadzenia do czytań mszalnych, Domowy Kościół przygotował i koordynował oprawę muzyczną razem z przedstawicielami innych ruchów, a dziękczynienie po Komunii św. poprowadziła Odnowa w Duchu Świętym. Wtedy to właśnie zabrzmiała w szczecińskiej katedrze modlitwa w językach.
 
Po uroczystej Eucharystii rozpoczęło się modlitewne czuwanie. Rozważania przygotowanych przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej fragmentów Ewangelii przeplatały się ze śpiewem Domowego Kościoła i modlitwą uwielbienia Odnowy w Duchu Świętym. Modlitwą obejmowano różne potrzeby i wyzwania stojące przed współczesnym człowiekiem; za chorych, umierających, zagubionych, zrozpaczonych, ale także na tracących pracę czy niepewnych jutra.
 
Na zakończenie czuwania, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, abp Andrzej Dzięga przypomniała znamienne słowa Jana Pawła II z przed 30. lat wzywając na nowo „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Arcybiskup przypomniał, że – wbrew innym opiniom – właśnie tamta znamienna papieska pielgrzymka i wtedy wygłoszone słowa dały początek fali przemian, które odmieniły oblicze i Polski, i zapoczątkowały zmiany w całej Europie. Metropolita, w bardzo osobistym słowie, odnosząc się do faktu obecności obrazu lub figury Matki Bożej praktycznie w każdym kościele Pomorza Zachodniego, zawierzył całą Archidiecezją Maryi Matce Kościoła.
Kończąc, zwyczajem zapoczątkowanym przez Prymasa Tysiąclecia kard. Wyszyńskiego, Arcybiskup Metropolita, wraz z obecnym na liturgii i czuwaniu biskupem seniorem Janem Gałeckim, udzielił pasterskiego błogosławieństwa.
aktualizowano: 2013-01-29 13:05
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Jubileusz 50-lecia diecezji - 28 czerwca 2022

Główną Uroczystością obchodów tego Jubileuszu będzie Dziękczynna Msza Święta we wtorek, 28 czerwca br., o godz. 18.00 w Archikatedrze Szczecińskiej. Liturgię poprzedzi różańcowe czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 17.00. Zaproszeni są wszyscy, którzy mogą przybyć.

»

Tydzień Ewangelizacyjny 6 – 10 czerwca 2022

W dniach od 6 do 10 czerwca w ramach Tygodnia Ewangelizacyjnego odbyły się spotkania modlitewne w parafii Krzyża Świętego w Szczecinie, które zgromadziły wiernych z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. 

»

Forum Synodu Biskupów – 11 czerwca 2022

W sobotę 11 czerwca 2022 r. odbyło się ostatnie Forum diecezjalnego etapu Synodu Biskupów.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności