Była to jednocześnie okazja do wyrażenie jedności ruchów i stowarzyszeń katolickich.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, koncelebrowana przez 42 kapłanów. W liturgię włączyły się liczne ruchy i stowarzyszenia, ubogacając ją sobie właściwym charakterem i charyzmatem. Katechiści Drogi Neokatechumenalnej przygotowali wprowadzenia do czytań mszalnych, Domowy Kościół przygotował i koordynował oprawę muzyczną razem z przedstawicielami innych ruchów, a dziękczynienie po Komunii św. poprowadziła Odnowa w Duchu Świętym. Wtedy to właśnie zabrzmiała w szczecińskiej katedrze modlitwa w językach.
Po uroczystej Eucharystii rozpoczęło się modlitewne czuwanie. Rozważania przygotowanych przez katechistów Drogi Neokatechumenalnej fragmentów Ewangelii przeplatały się ze śpiewem Domowego Kościoła i modlitwą uwielbienia Odnowy w Duchu Świętym. Modlitwą obejmowano różne potrzeby i wyzwania stojące przed współczesnym człowiekiem; za chorych, umierających, zagubionych, zrozpaczonych, ale także na tracących pracę czy niepewnych jutra.
Na zakończenie czuwania, w godzinie Apelu Jasnogórskiego, abp Andrzej Dzięga przypomniała znamienne słowa Jana Pawła II z przed 30. lat wzywając na nowo „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Arcybiskup przypomniał, że – wbrew innym opiniom – właśnie tamta znamienna papieska pielgrzymka i wtedy wygłoszone słowa dały początek fali przemian, które odmieniły oblicze i Polski, i zapoczątkowały zmiany w całej Europie. Metropolita, w bardzo osobistym słowie, odnosząc się do faktu obecności obrazu lub figury Matki Bożej praktycznie w każdym kościele Pomorza Zachodniego, zawierzył całą Archidiecezją Maryi Matce Kościoła.
Kończąc, zwyczajem zapoczątkowanym przez Prymasa Tysiąclecia kard. Wyszyńskiego, Arcybiskup Metropolita, wraz z obecnym na liturgii i czuwaniu biskupem seniorem Janem Gałeckim, udzielił pasterskiego błogosławieństwa.