1 Kościół pw. św Jana Chrzciciela w Szczecinie bazyliką mniejszą | Kościół Szczecińsko-kamieński
Wtorek, 28 czerwca 2022 r. imieniny: Florentyny, Ligii, Leona Wtorek XIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Ireneusza

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY 22 grudnia 2008 12:38 wyświetleń: 17642

Kościół pw. św Jana Chrzciciela w Szczecinie bazyliką mniejszą

Ojciec św. Benedykt XVI przyznał kościołowi pw.  św. Jana Chrzciciela w Szczecinie honorowy tytuł bazyliki mniejszej, za szczególne znaczenie w historii Kościoła na Pomorzu.   

Bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
/fot.: Webmaster /
Dekret Kongredacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów  /fot.: Webmaster /
Dekret Kongredacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
/fot.: Webmaster /
Tytuł bazyliki w Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej posiada jedynie szczecińska katedra pw. św. Jakuba Apostoła. Jest to więc druga świątynia w diecezji wyróżniona tym tytułem.
 
Tytuł "bazyliki mniejszej" jest nadawany przez papieża i otrzymują go kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, albo ze względu na swoje walory historyczne bądź duszpasterskie. W Polsce jest ponad sto kosciołów uhonorowanych tym tytułem. Natomiast "bazyliki wieksze" są tylko w Rzymie: Bazylika Najswietszego Zabawiciele i św. Jana Chrzciciela na Lateranie, Bazylika Matki Bożej Wiekszej (via Merulana), Bazylika św. Piotra na Watykanie oraz Bazylika św. Pawła za Murami.
 
 
Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela wznieśli katolicy pod koniec XIX wieku. Przy budowie światyni pracowani również Polacy. W roku 1922, w dwusetną rocznicę odnowienia katolicyzmu na tych ziemiach, kościół zyskał tytuł "Matki Kościoła Pomorza Zachodniego" tzw. "Fary". Wówczas była tam odprawiana raz w miesiącu mszę świętą w jezyku polsku (aż do do 1945).
 
Więcej o historii kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie zobacz na stronie parafialnej.
 
aktualizowano: 2013-01-29 13:35
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Jubileusz 50-lecia diecezji - 28 czerwca 2022

Główną Uroczystością obchodów tego Jubileuszu będzie Dziękczynna Msza Święta we wtorek, 28 czerwca br., o godz. 18.00 w Archikatedrze Szczecińskiej. Liturgię poprzedzi różańcowe czuwanie modlitewne, które rozpocznie się o godz. 17.00. Zaproszeni są wszyscy, którzy mogą przybyć.

»

Tydzień Ewangelizacyjny 6 – 10 czerwca 2022

W dniach od 6 do 10 czerwca w ramach Tygodnia Ewangelizacyjnego odbyły się spotkania modlitewne w parafii Krzyża Świętego w Szczecinie, które zgromadziły wiernych z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. 

»

Forum Synodu Biskupów – 11 czerwca 2022

W sobotę 11 czerwca 2022 r. odbyło się ostatnie Forum diecezjalnego etapu Synodu Biskupów.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności