1 Kościół pw. św Jana Chrzciciela w Szczecinie bazyliką mniejszą | Kościół Szczecińsko-kamieński
Poniedziałek, 29 maja 2023 r. imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji Poniedziałek IX tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Urszuli Ledóchowskiej

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

WSPÓLNOTY

WSPÓLNOTY 22 grudnia 2008 12:38 wyświetleń: 18147

Kościół pw. św Jana Chrzciciela w Szczecinie bazyliką mniejszą

Ojciec św. Benedykt XVI przyznał kościołowi pw.  św. Jana Chrzciciela w Szczecinie honorowy tytuł bazyliki mniejszej, za szczególne znaczenie w historii Kościoła na Pomorzu.   

Bazylika pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie
/fot.: Webmaster /
Dekret Kongredacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów  /fot.: Webmaster /
Dekret Kongredacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
/fot.: Webmaster /
Tytuł bazyliki w Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej posiada jedynie szczecińska katedra pw. św. Jakuba Apostoła. Jest to więc druga świątynia w diecezji wyróżniona tym tytułem.
 
Tytuł "bazyliki mniejszej" jest nadawany przez papieża i otrzymują go kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, albo ze względu na swoje walory historyczne bądź duszpasterskie. W Polsce jest ponad sto kosciołów uhonorowanych tym tytułem. Natomiast "bazyliki wieksze" są tylko w Rzymie: Bazylika Najswietszego Zabawiciele i św. Jana Chrzciciela na Lateranie, Bazylika Matki Bożej Wiekszej (via Merulana), Bazylika św. Piotra na Watykanie oraz Bazylika św. Pawła za Murami.
 
 
Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela wznieśli katolicy pod koniec XIX wieku. Przy budowie światyni pracowani również Polacy. W roku 1922, w dwusetną rocznicę odnowienia katolicyzmu na tych ziemiach, kościół zyskał tytuł "Matki Kościoła Pomorza Zachodniego" tzw. "Fary". Wówczas była tam odprawiana raz w miesiącu mszę świętą w jezyku polsku (aż do do 1945).
 
Więcej o historii kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie zobacz na stronie parafialnej.
 
aktualizowano: 2013-01-29 13:35
Wszystkich rekordów:

Polecane:

900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona - portal wydarzenia

W związku z nadchodzącym w 2024 roku jubileuszem 900-lecia Misji Pomorskiej św. Ottona z Bambergu powstała specjalna strona internetowa: www.swietyotton.pl. W jej zasobach znajduje się między innymi historyczny opis tego wydarzenia oraz materiały dotyczące działalności św. Ottona i chrystianizacji Pomorza przygotowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego.

»

Dni Młodych w Wolinie 8-10 czerwca 2023

Pod adresem www.zapisy.ichtis.info trwa elektroniczna rejestracja grup uczestników na Archidiecezjalne Dni Młodych, które odbędą się w Wolinie w dniach 8-10 czerwca br. Serdecznie zapraszamy wszystkie dekanaty i parafie do organizacji grup uczestników tak, aby jak najwięcej wspólnot i młodzieży mogło być reprezentowanych w czasie tegorocznego spotkania. W spotkaniu weźmie udział także grupa młodzieży z Archidiecezji Bamberg.

»

Diecezjalne odnowienie przyrzeczeń wspólnoty Legionu Maryi

W tym roku członkowie Legionu Maryi z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej zgromadzili się w sobotę, 29 kwietnia 2023r., w Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Szczecinie na corocznym uroczystym odnowieniu przyrzeczeń. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności