1 Poświęcenie nowego kościoła pw. Chrystusa Króla w Dołujach | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 22 listopada 2024 r. imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka Piątek XXXIII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Cecylii

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

SAKRAMENTY

SAKRAMENTY 29 października 2017 21:34 wyświetleń: 23328 S.Z.
Tematy: Kościół lokalny (125) | Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Poświęcenie nowego kościoła pw. Chrystusa Króla w Dołujach

Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga dokonał uroczytego poświęcenia nowego kościoła parafialnego pw. Chrystusa Króla w podszczecińskich Dołujach. Świątynia powstała w miejscu dawnego pierwszego kościoła katolickiego wybudowanego w XIV w.

Po raz pierwszy zaistniały Dołuje w źródłach w 1283 r. pod nazwą Nyenkerken. Do 1945 r. wieś nosiła nazwę Neuenkirchen (Nowy Kościół). Należała wówczas do księcia pomorskiego Bogusława IV. W 1331 r. książę Otton I nadał wieś kapitule kolegiackiej pw. Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie. Kościół zbudowano w Dołujach w 1316 r. Podlegał jurysdykcji biskupów kamieńskich. Taki stan trwał do 1945 r., gdy średniowieczny kościół z wieżą oraz cmentarz uległy likwidacji. Wrażliwe serce ks. prał. Zbigniewa Wyki sprawiło, że 16 października 2005 r. w Dołujach sprawowana była pierwsza Msza św. na dawnym placu kościelnym gdzie zbudowane zostało drewniane zadaszenie dla ochrony ołtarza. Kilka miesięcy później, 26 sierpnia 2006 roku przybywa ks. Jan Gierlach z zadaniem utworzenia nowej parafii w Dołujach. Pierwszą Mszę św. odprawił nazajutrz w tutejszej szkole, która przez długi okres czasu służyła jako miejsce modlitwy. Nowa parafia p.w. Chrystusa Króla Wszechświata została oficjalnie erygowana 25 lutego 2007r. W skład parafii weszły kościoły i miejscowości: kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Wąwelnicy; kaplica w Skarbimierzycach i kaplica a obecnie kościół w Kościnie oraz miejscowości Lubieszyn i Redlica. Głównym zadaniem stojacym przed ks. Janem było rozpoczęcie przygotowań o budowy nowego kościoła w Dołujach. 26 lipca 2007r. ks. Proboszcz otrzymuje zezwolenie na budowę świątyni. Po zatwierdzeniu planów architektonicznych 27 lipca 2007r. został wykonany pierwszy wykop pod kościół. Dzięki mieszkańcom i sponsorom kościół został wybudowany w stanie surowym i zwieńczony dachem już 30 marca 2009 roku. W kolejnych latach świątynia zostaje otynkowana wewnątrz i pomalowana przy udziale wiernych.

W majestatycznym, misternie wybudowanym i wyposażonym według wszystkich wskazań liturgicznych kościele zebrali się 21 października 2017 r. kapłani pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Poświęcenie dokonuje się raz w historii każdego kościoła, a przez to wpływa na miejscową wspólnotę, aby godnie uczestniczyła w Eucharystii, słuchała Słowa Bożego i przyjmowała sakramenty św. Zasadniczym elementem liturgii było namaszczenie ołtarza do sprawowania Najświętszej Ofiary. Jest to obrzęd bardzo przemawiający do wnętrza ludzkiego poprzez swą symbolikę i nawiązanie do najistotniejszych funkcji, które spełnia Ołtarz Żertwy Pańskiej. Po namaszczeniu Ksiądz Arcybiskup dokonał tego samego obrzędu w sześciu miejscach kościoła przy tzw. zacheuszkach, które stanowią widoczny znak świętości tego miejsca. Rozbudowany obrzęd okadzenia ołtarza i świątyni oraz zapalenie świec ołtarzowych, a także świec kandelabrowych przy zacheuszkach wprowadziły uczestników Eucharystii w dalsze przeżywanie Najświętszej Ofiary.

Tekst i zdjęcia: Ks. Robert Gołębiowski

aktualizowano: 2017-12-08 22:29
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Forum Ogień z Nieba w Szczecinie

W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji. 

»

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności