1
Budowa szkoły w Misokitsy na Madagaskarze została zakończona. Jest to drugi, po budynku kościoła, dar Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla diecezji Murondawa. Budynek szkolny składa się z dwóch klas i będzie służył miejscowym dzieciom i społeczności. Za kilka dni zostaną do niego dowiezione nowe, drewniane ławki i krzesła. Dach szkoły koloru zielonego i kolor ścian nawiązują do kolorystyki świątyni, która stoi tuż obok.
Jak mówił w listopadzie 2019 r. dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej - ks. kan. dr Paweł Płaczek - że kościół i szkoła, jako nasze szczecińskie wotum za 50.lecie istnienia Archidiecezji powstanie w kościele misyjnym w Afryce, w tak krótkim czasie - mało kto wtedy wierzył.
Można dziś śmiało napisać, że misyjny projekt Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej dla Madagaskaru został zakończony - wspólnie wybudowaliśmy kościół i szkołę dla potrzeb Kościoła misyjnego w diecezji Murondawa. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli to dzieło, a szczególnie misjonarzowi o. Markowi Ochlakowi oraz Fundacji ORLEN, która sfinansowała budowę szkoły.
Teraz czekamy na ustanie COVID 19 w świecie i planujemy uroczyste otwarcie szkoły i konsekrację kościoła z udziałem ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi. Na to wydarzenie i spotkanie bardzo liczą mieszkańcy Misokitsy.
Pamiętajmy w naszych modlitwach o misjonarzach, a szczególnie polecajmy o. Marka Ochlaka, posługującego w Misokitsy.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz