1
Dwaj chirurdzy, dwoje anestezjologów, stomatolog, pediatra, cztery pielęgniarki, dwóch księży, siostra zakonna i tłumacz – to ekipa wolontariuszy z naszej archidiecezji, którzy 18 listopada po raz drugi polecą na Haiti, by leczyć ofiary trzęsienia ziemi i epidemii cholery. Organizatorami wyjazdu są Caritas Polska oraz Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.
Tegoroczny wolontariat rozpocznie się 19 listopada i potrwa do 3 grudnia br. Lekarze będą pracować w miejscowości Milot w archidiecezji Cap Haitien - w tym samym szpitalu, w którym rok wcześniej pracowała I grupa wolontariuszy z Polski. Adresatami projektu są mieszkańcy północnego Haiti - pacjenci poszkodowani w wyniku trzęsienia ziemi oraz epidemii cholery, a także chorzy wymagający specjalistycznych zabiegów.
Lekarze i pielęgniarki będą wykonywać bezpłatną pracę przez 10 dni roboczych, współpracując z haitańskim personelem medycznym szpitala.
Przewidziane są zabiegi chirurgiczne, konsultacje pediatryczne i leczenie dzieci oraz leczenie stomatologiczne. Grupa zostanie podzielona na trzy zespoły. Na podstawie doświadczenia z wyjazdu w roku 2010 szacujemy, że w czasie pobytu wykonanych zostanie ok. 150 zabiegów i konsultacji.
Fundacja CRUDEM, która jest właścicielem szpitala, pokrywa koszty ubezpieczenia, a także niemal w całości koszty pobytu i utrzymania wolontariuszy w Milot. Zarząd szpitala Sacre Coeur wytypuje pacjentów, których należy objąć opieką. Dodatkowo w bagażach prywatnych wolontariusze przywiozą odzież i przybory szkolne oraz leki dla mieszkańców parafii w Milot.
Misja naszej Caritas spotkała się z dużą życzliwością i zrozumieniem. Pośród dobroczyńców są między innymi firma Interglobus ze Szczecina, która zapewniła grupie bezpłatny transfer między Szczecinem a lotniskiem w Berlinie oraz firma Septodont, która przekazała leki i materiały stomatologiczne.
Pierwszy wyjazd odbył się we wrześniu 2010 roku z inicjatywy s. Miriam Badran ze Szczecina, która z grupą 15 szczecińskich wolontariuszy - polskich lekarzy i pracowników Caritas - poleciała do szpitala Sacre Couer, gdzie pracowali: chirurg, radiolog, okulista, trzej anestezjolodzy, cztery pielęgniarki i dwie fizjoterapeutki.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz