1 Koncert Wielkopostny w Szczecinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Czwartek III tygodnia okresu wielkanocnego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

KULTURA

KULTURA 6 marca 2011 14:54 wyświetleń: 7269 x.S.Z.

Koncert Wielkopostny w Szczecinie

Requiem – Charlesa Gounoda oraz Cztery motety na czas pokuty – Francisa Poulenca, zostaną wykonane w ramach Koncertu Wielkopostnego, który odbędzie się 19 marca br., o godz. 20.00, w Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha BM w Szczecinie.
Honorowy patronat nad koncertem objął Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga

 

Żaden czas na rozważania dotyczące cierpienia, jego sensu i istoty nie wydaje się w życiu chrześcijanina bardziej ku temu sposobny aniżeli okres Wielkiego Postu. Kontemplacyjne, pełne wdzięku i urody dzieło Ch. Gounoda oraz niezwykle emocjonalne utwory na chór a capella F. Poulenca idealnie wpasowują się w ów pasyjny nurt, w którym śmierć jawi się jako nieodzowny element zmartwychwstania.

Francis Poulenc (1899-1963), jeden z czołowych przedstawicieli Les Six – Grupy Sześciu, tematyką sakralną zainteresował się dopiero w 1936 roku. Nawrócenie, jakiego wówczas doznał, spowodowało zwrot w jego twórczości, której odrębny rozdział stanowiła odtąd muzyka religijna. Quatre motets pour un temps de penitence, czyli cykl motetów na czas pokuty bazujących głównie na tekstach responsoriów Officium Divinum Wielkiego Tygodnia, powstał między lipcem 1938 a styczniem 1939 roku, a zatem niedługo przed wybuchem II Wojny Światowej. Temat męki Chrystusa ujął kompozytor w zwięzłą formę motetu za pomocą klarownej, oryginalnej i niezwykle przejmującej melodyki, niczym muzyczny obraz ilustrującej zawarte w niej treści.

Charles Gounod (1818-1893) predylekcję do muzyki sakralnej wykazywał przez całe życie, począwszy od swoich pierwszych kompozycji, co niewątpliwie związane było z żarliwą wiarą kompozytora oraz tęsknotą za życiem w stanie duchownym. Pracę nad Requiem C-dur na chór mieszany, kwartet solistów, orkiestrę i organy rozpoczął w marcu 1891 roku, głęboko poruszony śmiercią swego wnuka – Maurice’a. Ukończone w 1893 r. pozostało ostatnim dziełem kompozytora, a jego prawykonanie odbyło się w Wielkim Tygodniu 1894 roku. Mimo formy tematycznie związanej ze śmiercią, kompozycja Gounoda przepełniona jest nadzieją i wiarą w zmartwychwstanie. Cytując słowa Andre Charleta: Wszystko jest melodyjne, zrozumiałe, ufne i spokojne w tej kompozycji, wypełnione pociechą i światłem.(...) To jest wolne, niekończące się ‘berceuse’, jakby Gounod zapraszał cały rodzaj ludzki do pójścia za sobą drogą pełną chwały do wieczności na granicy ciszy.


KONCERT WIELKOPOSTNY
REQUIEM
Charles Gounod
CZTERY MOTETY NA CZAS POKUTY
Francis Poulenc

19 marca 2011 roku, godzina 20.00
Kościół Garnizonowy p.w. Św. Wojciecha
Plac Zwycięstwa 1, Szczecin

wystąpią
Agnieszka Kozłowska (sopran)
Katarzyna Sałacińska (mezzosopran)
Tomasz Krzysica (tenor)
Janusz Lewandowski (bas)
CHÓR I ORKIESTRA OPERY NA ZAMKU

dyrygent
Małgorzata Bornowska



Bilety do nabycia w kasie Opery na Zamku (ul. Korsarzy 34) lub na godzinę przed koncertem w Kościele Garnizonowym (Plac Zwycięstwa 1).

aktualizowano: 2011-03-22 11:02
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Marsz dla Życia 2024

W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

 

»

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

»

Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

 

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności