1
Chór i Orkiestra Opery na Zamku zaprasza na koncert odbędzie się w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem św. Wojciecha w Szczecinie w niedzielę, 28 stycznia 2012 r.
Cicha noc – koncert kolęd polskich na chór i kameralną orkiestrę smyczkową napisany w 2006 r. jest potraktowanym całościowo zbiorem kilkunastu tradycyjnych polskich kolęd, opracowanych przez współcześnie warszawskiego kompozytora – Macieja Małeckiego w oryginalny, aczkolwiek nieawangardowy a mieszczący się w tzw. konwencji klasycznej sposób. Towarzysząca zespołowi wokalnemu orkiestra smyczkowa nadaje szczególny i wyjątkowy klimat całości dzieła, sprawiając, że każda z kolęd posiada swój własny, niepowtarzalny charakter. Zbiór urozmaicają również trzy pastorałki autorstwa Macieja Małeckiego.
Program koncertu Cicha Noc (28.01):
Anioł pasterzom mówił
Gdy się Chrystus rodzi
Wśród nocnej ciszy
Lulajże Jezuniu
Niemowlątko na słomie (a cappella) – muz. Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska
W żłobie leży
Mizerna cicha
Jezus malusieńki
Hej, w dzień Narodzenia (orkiestra smyczkowa)
Cicha noc
Gdy śliczna panna
Przybieżeli do Betlejem
Prowadź gwiazdeczko (a cappella) – muz. Maciej Małecki, sł. Elżbieta Szeptyńska
Mędrcy świata
Pójdźmy wszyscy do stajenki
Dziś z żywota Pańskiego – muz. Maciej Małecki, sł. Stanisław Herakliusz Lubomirski
Bóg się rodzi
Maciej Małecki (ur. 1940) – kompozytor, pianista; studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie oraz w Eastman School of Music w Rochester, USA. Przez szereg lat grał w duecie fortepianowym z Jerzym Derflem. W 1967 r. związał się ze Studenckim Teatrem Satyryków. W latach siedemdziesiątych komponował przede wszystkim muzykę dla teatru, radia, telewizji i filmu, by z początkiem następnej dekady przenieść punkt ciężkości na muzykę koncertową. Wykładał w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1991–1993 pełnił funkcję wiceprezesa, a w latach 1993–1999 prezesa Związku Kompozytorów Polskich. Jest kompozytorem wszechstronnym – tworzy różne rodzaje muzyki (instrumentalna, orkiestrowa, kameralna, rozrywkowa) dla różnych wykonawców (orkiestry, kwintety, soliści, chóry i in.). Jako kompozytor współpracuje też z Teatrem Narodowym w Warszawie. Piosenki z jego muzyką usłyszeć można w wykonaniu takich artystów, jak np. Affabre Concinui, Ewa Dałkowska, Kinga Ilgner, Wojciech Młynarski, Jerzy Połomski, Łucja Prus, Joanna Rawik, Danuta Rinn, Zbigniew Wodecki.
Więcej informacji o koncertach oraz możliwość zamówienia biletów www.opera.szczecin.pl.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz