1 Oświadczenie w sprawie treści programu TVN Uwaga | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 28 września 2022 r. imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława Środa XXVI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Wacława

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości Apostolat Chorych

Polecamy:

INSTYTUCJE 8 kwietnia 2014 20:40 wyświetleń: 7741

Oświadczenie w sprawie treści programu TVN Uwaga

W związku z emisją w dniu 8 kwietnia 2014 r. programu TVN "Uwaga" i prezentowanymi w tym programie treściami, Kuria Metropolitalna w Szczecinie zwraca uwagę na następujace fakty:

1. W kwestii Szpitala św. Karola Boromeusza w Szczecinie:

a)     Szpital św. Karola Boromeusza został zbudowany 100 lat temu przez Siostry Boromeuszki, które z własnych środków sfinansowały zarówno zakup działki jak i budowę szpitala, a dzieło szpitala traktowały jako szczególny dar wspólnoty katolickiej dla mieszkańców Miasta. Po II wojnie światowej szpital został przejęty przez władze świeckie, które nie chciały uznać praw własności Sióstr. Gdy Miasto Szczecin przeniosło siedzibę szpitala do nowych pomieszczeń w dzielnicy Zdroje, nieruchomość stała opuszczona przez około 2 lata. Z upoważnienia Sióstr Boromeuszek Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska złożyła Miastu ofertę wznowienia dzieła opiekuńczo-leczniczego, prowadzonego od 100 lat w tej nieruchomości.

b)     Zgodnie z propozycją Miasta podpisany został szczegółowy akt notarialny, w którym Miasto postawiło Archidiecezji bardzo restrykcyjne klauzule dotyczące funkcji oraz terminów wznowienia dzieła. Ten akt notarialny pozostaje dla Archidiecezji podstawą prowadzenia tej inwestycji we wspomnianej nieruchomości.  Szczegółowy profil przygotowywanego pierwszego dzieła – Domu Pomocy Społecznej – był Miastu znany ok. 2 lat temu, co potwierdza korespondencja sprzed ok. 1,5 roku. W ciągu minionego roku Miasto zasygnalizowało chęć egzekwowania dodatkowej klauzuli, nieistniejącej w akcie notarialnym, nie podjęło jednak zwyczajnej drogi renegocjacji aktu, na co Archidiecezja wyraziła pewną otwartość. W związku powyższym wspomniany akt notarialny pozostaje dla Archidiecezji główną podstawą działania. Bezpośrednie przygotowanie tego dzieła zostało przez Archidiecezję powierzone Instytutowi Medycznemu im. Jana Pawła II w Szczecinie

2. W kwestii osoby ks. Andrzeja D, dyrektora Instytut Medycznego, przypominamy, że:

a)     Kapłan ten został przed laty oskarżony o pedofilię jednakże prokuratura dwukrotnie umarzała postępowanie w tej sprawie z braku znamion popełnienia przestępstwa.

b)     Po drugim umorzeniu prokuratorskim wszczęte zostało postępowanie karne przeciw Księdzu w tej sprawie, wniesione z prywatnego zaskarżenia, do czego zainteresowani mają pełne prawo. To postępowanie jest w toku. Przesłuchiwani są kolejni świadkowie. Archidiecezja z pełnym zaufaniem do polskiego wymiaru sprawiedliwości oczekuje na wyniki tego postępowania.

c)      Od początku sprawy, decyzją Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego, ks. Andrzej D pozostaje odsunięty od wszelkich zadań duszpasterskich. Taka sytuacja będzie trwała do definitywnego rozstrzygnięcia sprawy zarówno w polskim wymiarze sprawiedliwości, jak też na forum kanonicznym.

d)     Sprawa na forum kanonicznym została wszczęta jeszcze przez Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego, jednak została zawieszona do czasu zakończenia postępowania na forum państwowym. Archidiecezja ma pełne zaufanie do możliwości jakie posiada polski wymiar sprawiedliwości w zakresie skutecznego gromadzenia środków dowodowych i chce owoce tego dochodzenia, z zachowaniem przepisów polskiego prawa, uwzględnić w dalszym toku postępowania kanonicznego. Stolica Apostolska jest o tym powiadomiona.

 

Powyższe informacje zostały wcześniej przekazane osobom przygotowującym program.

 

 

Ks. Sławomir Zyga
rzecznik prasowy 

aktualizowano: 2014-04-16 15:12
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Różaniec za Polskę na granicach - 7.10.2022

Zapraszamy wszystkich na wspólny różaniec w intencji naszej Ojczyzny Polski w ramach dorocznej inicjatywy modlitewnej „Różaniec do granic”, która w naszej Archidiecezji odbędzie się w piątek, 7 października br., w Święto Matki Bożej Różańcowej, o godz. 15.00. Poniżej podajemy informacje o wszystkich miejscach modlitwy różańcowej nad granicą lądową i morską na terenie Archidiecezji Szczecińsko- Kamieńskiej.

»

Święto Podwyższenia Krzyża w Archikatedrze

W środę, 14 września br., w Archikatedrze szczecińskiej przeżywaliśmy Święto Podwyższenia Krzyża Świętego i zarazem Dzień Modlitwy za Ukrainę.

»

Święto Podwyższenia Krzyża 14 września w intencji pokoju dla Ukrainy

W środę, 14 września, będziemy przeżywać Święto Podwyższenia Krzyża Świętego i zarazem Dzień Modlitwy za Ukrainę. W tym dniu zapraszamy na centralne nabożeństwo do Archikatedry. Modlitwa rozpocznie się liturgią Mszy Świętej o godz. 18.00. Po liturgii nastąpi Droga Krzyżowa i adoracja Krzyża z możliwością indywidualnego podejścia do Krzyża oraz uczczenie Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Modlitwa ta będzie stanowić IV Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, obchodzonego w 2033 r.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności