Wspólnoty parafialne

Kobylanka Rzymskokatolicka parafia p.w. św. Antoniego z Padwy

Parafia Rzymskokatolicka pw.

św. Antoniego z Padwy

Kobylanka

ul. Ks. Piotra Głogowskiego 2
73-108 KOBYLANKA

tel. 91 561 03 19
tel. kom. 693518242
Gmina: Kobylanka
Powiat: Stargardzki

email. pzurawinski@o2.pl
salezjanie-kobylanka.blogspot.com
Księgi od: 1948 r.
Data powstania: 19.III.1948 r.
Dekanat: Kołbacz
Odpust: 13.VI., 28.V.,18.IX.

Kościoły i kaplice na terenie parafii

 • Kościół parafialny pw bł. kard. Stefana Wyszyńskiego
  Kobylanka Kościół parafialny pw bł. kard. Stefana Wyszyńskiego »
 • Kościół filialny pw św. Anny
  Bielkowo Kościół filialny pw św. Anny »
 • Kościół filialny pw Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
  Kunowo Kościół filialny pw Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski »
 • Kościół filialny pw Matki Bożej Różańcowej
  Skalin Kościół filialny pw Matki Bożej Różańcowej »
 • Kościół filialny pw Matki Bożej Nieustającej Pomocy
  Lipnik Kościół filialny pw Matki Bożej Nieustającej Pomocy »
 • Kościół filialny pw św. Dominika Savio
  Morzyczyn Kościół filialny pw św. Dominika Savio »
 • Szczecin - Zdunowo Kaplica pw św. Łukasza Szpital w Szczecinie - Zdunowie »
 • Kobylanka jest dużą wsią położoną przy trasie Szczecin - Stargard Szczeciński, w połowie drogi między tymi miastami w pobliżu pn.- zach. krańca jeziora Miedwie. Wzmiankowana jest w źródłach w latach 1220-27 pierwotnie pod nazwą Kobylej Łąki. Od 1304 r. należała do posiadłości Cystersów z pobliskiego Kołbacza. W 1460 r. burmistrzowie Szczecina i Stargardu Szczecińskiego podpisali tutaj układ pokojowy kładący kres długotrwałej wojnie handlowej, prowadzonej pomiędzy miastami. Zdarzenie to upamiętnia rząd pięciu starych lip o obwodzie 340-620 cm. Najstarsze z tych pomnikowych drzew nosi nazwę "Wieniec Zgody" i wg legendy zostało zasadzone w 1460 r., kolejne zaś dosadzano co 100 lat.

  Wieś założono na planie owalnicy z kościołem wznoszącym się pośrodku. Pierwotna świątynia o konstrukcji ryglowej nie dotrwała jednak do naszych czasów. Datowana na koniec XVI w. budowla o konstrukcji ryglowej była najstarszym kościołem wiejskim w kształcie krzyża greckiego na Pomorzu. Niestety, kościół spłonął 24 maja 1934 r. Uratowano z niego tylko przykrycie ołtarza i krzyż metalowy wieńczący wieżę. Na miejscu spalonego wzniesiono i oddano do użytku w 1936 r. nowy kościół murowany z cegły, na planie prostokąta i z kwadratową drewnianą wieżą od zachodu.

  Wieża wychodząca z połaci dachowej, odeskowana, zakończona jest neobarokowym hełmem pokrytym blachą i szpicem zwieńczonym krzyżem. Wokół świątyni wznosi się mur ceglany. Dach nad świątynią jest dwuspadowy, pokryty dachówką. We wnętrzu belkowany drewniany strop. Empora chórowa pochodzi z czasów budowy kościoła.

  W 1945 r. przez kilka miesięcy kościół służył jako obora dla krów stacjonujących tu wojsk radzieckich. Zniszczono wtedy część dachu, ołtarz i organy. Mieszkańcy Kobylanki sami naprawili dach i zrobili prowizoryczny ołtarz, w którym znalazł się obraz patrona - św. Antoniego Padewskiego.

  W ostatnich latach wnętrze ubogaciły drewniane rzeźby Czesława Wierzbickiego - artysty ludowego mieszkającego we wsi. Są to figury Chrystusa Zmartwychwstałego, św. Antoniego z Dzieciątkiem Jezus, św. Jana Bosko, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, Matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa, sceny Ostatniej Wieczerzy i Pokłonu Trzech Króli oraz stacje Drogi Krzyżowej. Wykonał on także listwy ornamentacyjne w oknach współgrające z belkowanym drewnianym stropem.

  W niewielkiej odległości od kościoła, na terenie dawnego cmentarza, znajduje się lapidarium. Idea powołania kilku lapidariów na terenie województwa powstała ok. 20 lat temu. Wobec postępującego procesu systematycznego niszczenia grobów sprzed 1945 r., zamierzone lapidaria miały być formą ratowania cennych pozostałości. Powstałe w latach 1988-90 w Kobylance lapidarium przyjęło m. in. 80 żeliwnych krzyży, 6 głazów nagrobnych, 8 płyt nagrobnych dzieci.

  Doraźną posługę duszpasterską pełnili dojeżdżający ze Stargardu Szcz. i Dąbia Chrystusowcy i Salezjanie z Wielgowa, którzy obsługiwali Kobylankę i Reptowo. Normalny bieg przybrało życie parafialne wraz z przybyciem w marcu 1948 r. ks. Piotra Głogowskiego, kapłana Towarzystwa Salezjańskiego. Integrował on parafian przybyłych ze Wschodu: z Wileńszczyzny i Tarnopolskiego, a także z Polski Centralnej, z Kieleckiego, z okolic Piotrkowa i Częstochowy. Nowi osadnicy byli w zdecydowanej większości małorolnymi gospodarzami. Duża część parafian dojeżdżała do pracy w mieście, do którego z czasem się przenosiła.Kościół w Kobylance został poświęcony 8 października 1951 r.

  Mieszkańcy poszczególnych wiosek sami przystosowali wszystkie kościoły (parafialny i filialne) do kultu Bożego. Jedynie w Rekowie rozebrano uszkodzony kościół szachulcowy. Sposób, w jaki tego dokonano, pokazuje ówczesne metody działania władz państwowych. Wykorzystały one pobyt proboszcza w szpitalu, okłamując ludzi rzekomą zgodą duszpasterza, okazując im pismo ze sfałszowanym podpisem ks. Piotra Głogowskiego SDB.

  Parafia powstała 19 marca 1948 r. Ksiądz Piotr był jej proboszczem przez 19 lat. Wielkim wydarzeniem w życiu ks. Piotra i parafian była wizyta Prymasa Tysiąclecia - Stefana Kardynała Wyszyńskiego 29 listopada 1957 r., gdy zatrzymał się w Kobylance w drodze do Szczecina. W 1988 r. ks. Piotr obchodził 40-lecie pobytu w tej miejscowości. Katechizował młodzież i dzieci do osiemdziesiątego dziewiątego roku życia. Zmarł 11 sierpnia 1996 r. i pochowany został na miejscowym cmentarzu. Za zasługi włożone w rozwój parafii uchwałą Rady Gminy Kobylanka zmieniono nazwę ulicy przy plebanii z Leśnej na ulicę jego imienia.

  Kolejnymi proboszczami byli księża: ks. Lucjan Gieros SDB (1967-73), ks. Tadeusz Żebrowski SDB (1973-79), ks. Władysław Szulejko SDB (1979-8), ks. Kazimierz Drynikowski SDB, ks. Feliks Łobos SDB, ks. Wiesław Jaworski SDB. Obecnie posługę proboszcza pełni ks. Paweł Żurawiński SDB. Jest on także pierwszym kustoszem sanktuarium w Kobylance oraz wicedziekanem Dekanatu Kołbacz.

  Kapłani odprawiają w niedzielę w 6 kościołach 9 Mszy św., a także w kaplicy szpitalnej w Szczecinie-Zdunowie. Wszystkie kościoły są zadbane, po niezbędnych remontach. Żywy Różaniec tworzy osiem róż. Łącznie przy 6 kościołach posługuje grono ministranckie w liczbie 30 chłopców.
  Dnia 18 września 2021 roku Delegat Ojca Świętego Franciszka JE Ks. Abp Jan Romeo Pawłowski - Szef Trzeciej Sekcji Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, Sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich, Honorowy Obywatel Kobylanki, dokonał konsekracji kościoła parafialnego w Kobylance. Podczas tej samej Liturgii JE Ks. Abp Andrzej Dzięga - Metropolita Szczecińsko - Kamieński, ustanowił kościół parafialny w Kobylance Archidiecezjalnym Sanktuarium Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Arcybiskup Metropolita nadał także kościołowi tytuł Bł. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszym Kustoszem Sanktuarium został mianowany ks. proboszcz Paweł Żurawiński SDB. W uroczystościach uczestniczyli oprócz Ks. Abpa Jana Pawłowskiego i Ks. Abpa Andrzeja Dzięgi, także inni Biskupi: Ks. Bp Krzysztof Włodarczyk, Ks. Bp Henryk Wejman, Ks. Bp Marian Błażej Kruszyłowicz. Swoją obecnością ten ważny dzień zaszczycili min.: Ks. Prałat Daniel Tumiel z Watykanu, Ks. Prałat Zbigniew Kras - Kapelan Prezydenta RP, Ks. Inspektor Tadeusz Itrych SDB z Piły, a także około 100 kapłanów, kleryków zarówno diecezjalnych ze Szczecina, jaki i zakonnych z seminariów Salezjańskich w Krakowie i Lądzie nad Wartą. Były Siostry zakonne, na czele z Matką Generalną Uczennic Krzyża M. Rafaelą, p. Anną Rastawicką - wieloletnią współpracownicą Bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość była transmitowana na żywo przez TVP oraz TV Niepokalanów, a także relacjonowana przez wile stacji telewizyjnych i radiowych, a także prasę. Msza święta zgromadziła około 1500 pielgrzymów i była sprawowana w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz Orkiestry Wojskowej. W Eucharystii uczestniczyło wiele znamienitych osób na czele z Wojewodą Zachodniopomorskim, Posłami na Sejm RP, prezydentami, burmistrzami i wójtami oraz przewodniczącymi Rad Miast i Gmin z terenu Województwa Zachodniopomorskiego. Na uroczystość swoje słowo skierowali min.: Prymas Polski Abp Wojciech Polak, Prezydent RP Andrzej Duda, Premier RP Mateusz Morawiecki, Bp Vitalij Krivicki SDB - Ordynariusz Diecezji Kijowsko - Żytomierskiej, Minister Marlena Maląg, a także Ks. Roman Jachimowicz SDB - Radca Generalny Salezjanów z Rzymu.

  Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

  Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

  Katedra na żywo

  wiecej ...

  Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

  Polecamy:

  Polecane:

  Marsz dla Życia 2024

  W niedzielę 14 kwietnia 2024 r., z Jasnych Błoni w Szczecinie do Bazylika Archikatedralnej przeszedł Marsz dla Życia pod hasłem: "Życie nie zna granic". Uczestnicy nieśli przepisany na płótno dokument papieski, adhortację Jana Pawła II "Ecclesia in Europa". Na zakończenie Marszu, w Bazylice Archikatedralnej, uczestniczący w Marszu administrator apostolski, Biskup Zbigniew Zieliński odprawiona Msza święta, z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

  Zdjęcia: Małgorzata Machowska-Szewczyk

   

  »

  Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego na Wielkanoc 2024

  Słowo i życzenia Biskupa Zbigniewa Zielińskiego, Administratora Apostolskiego Archidecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2024.

  »

  Liturgia Męki Pańskiej - Wielki Piątek 2024

  W wielkopiątkowy wieczór Biskup Zbigniew Zieliński przewodniczył Liturgii Męki Pańskiej w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. Centralnym punktem celebracji jest adoracja Krzyża Świętego, poprzedzona odśpiewaniem Pasji wg św. Jana Ewangelisty. Tego dnia nie sprawuje się Mszy świętej, a po liturgii, w uroczystej procesji, przenosi się Najświętszy Sakrament w monstrancji do symbolicznego Bożego grobu.

  Zdjęcia: Jakub Józefowicz

   

   

  »

  Msze św., kościoły

  Społeczność

  Polityka prywatności

  projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

  Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

  ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone