Kościoły

Wapnica Kościół parafialny pw św. Jana Kantego »

Wapnica 65A Wapnica Kościół parafialny pw św. Jana Kantego

Godziny mszy świętych.

Nd. 8:00 12:30
Wt. 18:00
Śr. 18:00
Cz. 18:00
Pt. 18:00
So. 12:00
Wczesnogotycki obiekt wzniesiono z kostki granitowej (szesnaście warstw, nie licząc cokołu) w XIII wieku (może już w XII wieku). W 1492 mianowano proboszcza wapnickiego, N. Reddemera.

W XIX wieku dobudowano krawędź szczytu ozdobioną sterczynami. Oknom ich obecną formę nadano również w XIX wieku. W tym samym czasie dobudowano wieżę od zachodu i przemurowano naroża zachodniej ściany.

Obiekt zniszczono w czasie działań II wojny światowej i nie odbudowano po 1945, a dopiero w latach 1980-1983 (podwyższono wówczas wieżę i nakryto ją dachem namiotowym). Parafia została powołana we wsi 9 października 1983, już po poświęceniu świątyni w dniu 30 kwietnia 1983 (bp Stanisław Stefanek, pierwszy proboszcz – Alojzy Kegel).

Kościół jest budowlą salową, wzniesioną na planie prostokąta. W ścianie południowej zachowane są dwa portale ostrołukowe (dwuuskokowy i trójuskokowy)

Teren wokół kościoła pełnił dawniej rolę cmentarza.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

13 noc konfesjonałów - dołącz parafię do akcji

Formularz zgłoszenia parafii
Noc Konfesjonałów

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Misteria Męki Pańskiej 2023

Zapraszamy do udziału w tradycyjnie organozowanych w Wielki Poście Misteriach Męki Pańskiej, które odbędą się w różnych parafiach i miejscach naszej Archdiecezji.

»

Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2023

Nawet jeśli nasze normalne obowiązki wymagają od nas pozostania w naszych zwykłych miejscach, przeżywając powszedniość często powtarzaną, a niekiedy nudną, to w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wejścia na wysoką górę” razem z Jezusem, aby przeżyć wraz ze świętym ludem Bożym szczególne doświadczenie ascezy.

»

24 lutego 2023 - I rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę - wezwanie do modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju

Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w związku z przypadającą 24 lutego pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przewodniczący Episkopatu zaapelował o modlitwę w intencji sprawiedliwego pokoju i wsparcie materialne dla cierpiących z powodu wojny.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone