Kościoły

Wapnica Kościół parafialny pw św. Jana Kantego »

Wapnica 65A Wapnica Kościół parafialny pw św. Jana Kantego

Godziny mszy świętych.

Nd. 8:00 12:30
Wt. 18:00
Śr. 18:00
Pt. 18:00
So. 12:00
Wczesnogotycki obiekt wzniesiono z kostki granitowej (szesnaście warstw, nie licząc cokołu) w XIII wieku (może już w XII wieku). W 1492 mianowano proboszcza wapnickiego, N. Reddemera.

W XIX wieku dobudowano krawędź szczytu ozdobioną sterczynami. Oknom ich obecną formę nadano również w XIX wieku. W tym samym czasie dobudowano wieżę od zachodu i przemurowano naroża zachodniej ściany.

Obiekt zniszczono w czasie działań II wojny światowej i nie odbudowano po 1945, a dopiero w latach 1980-1983 (podwyższono wówczas wieżę i nakryto ją dachem namiotowym). Parafia została powołana we wsi 9 października 1983, już po poświęceniu świątyni w dniu 30 kwietnia 1983 (bp Stanisław Stefanek, pierwszy proboszcz – Alojzy Kegel).

Kościół jest budowlą salową, wzniesioną na planie prostokąta. W ścianie południowej zachowane są dwa portale ostrołukowe (dwuuskokowy i trójuskokowy)

Teren wokół kościoła pełnił dawniej rolę cmentarza.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była dniem modlitwy w obronie życia poczętego

Zachęcam gorąco, aby najbliższą niedzielę uczynić dniem szczególnej modlitwy w obronie życia poczętego. Proszę, aby we wszystkich kościołach w Polsce, na każdej Mszy Świętej, modlić się w tej intencji – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w Apelu o modlitwę w intencji ochrony życia osób nienarodzonych.

»

Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

Ta fundacja jest niewątpliwie charyzmatyczna. To szczególne zagadnienie służby życiu od poczecia do naturalnej śmierci jest wpisane w posługę Fundacji Małych Stópek i jak bardzo jest dziś aktualne i potrzebne.

»

Marsz dla życia w Szczecinie

To już 20. Marsz dla Życia w Szczecinie i jak przypomina Fundacja Małych Stópek, to jak dotychczas najliczniejszy marsz prolife w Polsce. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone