Kościoły

Wapnica Kościół parafialny pw św. Jana Kantego »

Wapnica 65A Wapnica Kościół parafialny pw św. Jana Kantego

Godziny mszy świętych.

Nd. 8:00 12:30
Wt. 18:00
Śr. 18:00
Cz. 18:00
Pt. 18:00
So. 12:00
Wczesnogotycki obiekt wzniesiono z kostki granitowej (szesnaście warstw, nie licząc cokołu) w XIII wieku (może już w XII wieku). W 1492 mianowano proboszcza wapnickiego, N. Reddemera.

W XIX wieku dobudowano krawędź szczytu ozdobioną sterczynami. Oknom ich obecną formę nadano również w XIX wieku. W tym samym czasie dobudowano wieżę od zachodu i przemurowano naroża zachodniej ściany.

Obiekt zniszczono w czasie działań II wojny światowej i nie odbudowano po 1945, a dopiero w latach 1980-1983 (podwyższono wówczas wieżę i nakryto ją dachem namiotowym). Parafia została powołana we wsi 9 października 1983, już po poświęceniu świątyni w dniu 30 kwietnia 1983 (bp Stanisław Stefanek, pierwszy proboszcz – Alojzy Kegel).

Kościół jest budowlą salową, wzniesioną na planie prostokąta. W ścianie południowej zachowane są dwa portale ostrołukowe (dwuuskokowy i trójuskokowy)

Teren wokół kościoła pełnił dawniej rolę cmentarza.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Szkoła Liturgicznego Animatora Muzycznego 2023/24

Centrum Formacji Świeckich przy Wspólnocie Sióstr Uczennic Krzyża zaprasza osoby, które pragną bardziej duchowo przeżywać Eucharystię, łączyć harmonijnie śpiew z liturgią, na roczny kurs (jedna sobota w miesiącu) związany z animacją śpiewu podczas liturgii.

»

Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2023

W dniach 22 - 23 września 2023 roku miała miejsce coroczna Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim, po którym odbyło się czuwanie, prowadzone przez wspólnotę Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego. O północy odprawiona została uroczysta Eucharystia w Bazylice Jasnogórskiej, której przewodniczył Biskup Henryk Wejman. Całonocne czuwanie pielgrzymów zakończone zostało poranną Drogą Krzyżową na Jasnogórskich Wałach.

Zdjęcia: Wojciech Kłosowski

»

Pielgrzymi dotarli na Jasną Górę

Niektórzy pielgrzymowali od 25 lipca. 13 sierpnia zostali powitani na Jasnej Górze. Fot. Archiwum. 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone