Synod Biskupów etap diecezjalny
Synod Biskupów o synodalności 2021-23. Etap diecezjalny
Mapa diecezji
Wspólnoty parafialne
Kościoły
Biskupi Archidiecezji
Duszpasterze
Zakony Żeńskie
Duszpasterstwa
Ruch Rodzin Nazaretańskich
Ekumenizm
Dzieło Biblijne
Apostolat Chorych i Niepełnosprawnych
Odeszli do Pana
Archidiecezjalne forum pastoralne
Kościoły
Szczecin Kaplica pw Matki Bożej Wspomożenia Wiernych »
Ku Słońcu 124Godziny mszy świętych.
Nd. | 8:30, 10:00, 11:30, |
Pn. | 18:00 |
Wt. | 18:00 |
Śr. | 18:00 |
Cz. | 18:00 |
Pt. | 18:00 |
So. | 18:00 |
Salezjanie do Szczecina przybyli zaraz po wojnie i rozpoczęli prace w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej, a następnie pw. św. Michała Archanioła w Szczecinie-Wielgowie. W 1986 r. ks. bp Kazimierz Majdański zaproponował Zgromadzeniu pracę w nowo tworzącej się parafii pw. św. Jana Bosko, a także tworzenie Ośrodka Szkolenia Zawodowego albo Zespołu Szkół Zawodowych. Ówczesny Inspektor Inspektorii Pilskiej z siedzibą w Pile - ks. Stanisław Skopiak natychmiast podjął myśli bp. K. Majdańskiego. Ksiądz Biskup chciał, żeby ten Ośrodek powstał gdzieś pomiędzy parafią pw. Matki Bożej Różańcowej, a parafią pw. św. Jana Bosko . Szczęśliwie teren przy ul. Ku Słońcu 124 został przekazany Salezjanom w użytkowanie. Władze Zgromadzenia Salezjańskiego i bp K. Majdański określili, że mają to być szkoły zawodowe dla materialnie zubożałej młodzieży. I tak się zaczęło. Duży wkład w budowę tego kompleksu miała archidiecezja bamberska. W latach 90 tamtego stulecia trwały starania o teren; 13 maja 1992 r. rozpoczęła się budowa pomieszczeń gospodarczych, a już 1 września 1994 r. - rok szkolny rozpoczęło ok. 100 uczniów. Rozpoczęto budowę warsztatów, następnie budynków szkolnych, bursy, hali sportowej. Ostatnim elementem wieńczącym Dzieło miał być kościół szkolny. Początkowo utworzono kaplicę szkolną w kilku salach lekcyjnych, ale ks. Lucjan Gieros zabiegał o budowę nowego kościoła ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Do kaplicy przychodzili uczniowie z rodzinami, wychowankowie bursy, a także mieszkańcy pobliskich ulic, w większości parafianie salezjańskiej parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach. Nad wejściem do warsztatów i kaplicy umieszczone zostały słowa zaczerpnięte z psalmu: " Stało się to przez Pana i cudem jest w naszych oczach". Te słowa wyrażają wielką ufność ks. Lucjana Gierosa i Salezjanów w Bożą Opatrzność. Ks. Gieros w wywiadzie udzielonym ks. Grzegorzowi Wejmanowi powiedział: Ufamy, że Pan Bóg pomoże nam ukończyć budowę obiektów szkolnych, halę sportową i kościół szkolny, by młodzież mogła z niego korzystać w każdej wolnej chwili, by codziennie była dla niej odprawiana Msza św. Bo szkoła św. ks. Jana Bosko bez hali sportowej, to jak człowiek bez nóg, a bez kaplicy - jak człowiek bez serca. Jest już projekt kościoła i ufamy, że to będzie pierwszy kościół szkolny w Polsce. I tak też się stało. Jeszcze za życia ks. Gierosa jego następca ks. dyrektor Mariusz Słomiński wraz ze Wspólnotą Salezjanów doprowadzili do budowy pięknej Świątyni ku czci Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. Projektantem wystroju kościoła był ks. Tadeusz Furdyna SDB.
Wielki wkład w upiększenie kościoła szkolnego miał ks. dyrektor Leszek Zioła. Pierwszym rektorem kościoła szkolnego został mianowany przez ks. Inspektora i potwierdzony przez ks. Arcybiskupa Metropolitę , dawny proboszcz z Gumieniec – ks. Jerzy Łaszewski, jego następcą został budowniczy parafii pw. Przemienienia Pańskiego na Gumieńcach – ks. Eugeniusz Łodyka, następnie rektorem kościoła został kolejny były proboszcz parafii Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach – ks. Jan Jermak. Obecnie dekretem ks. Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi wydanym na prośbę Przełożonego Inspektorii Salezjańskiej pw. św. Wojciecha z siedzibą w Pile – ks. Inspektora Romana Jachimowicza – rektorem Kościoła Szkolnego został ks. Paweł Żurawiński. Duszpasterstwo przy kościele rektoralnym Szkół Salezjańskich pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych otacza opieką dzieci i młodzież uczące się w Szkołach Salezjańskich, mieszkańców bursy międzyszkolnej, wychowanków domu dziecka, a także okoliczną ludność należącą do parafii pw. Matki Bożej Różańcowej na Gumieńcach, prowadzonej przez Salezjanów Księdza Bosko.
ZAKŁADKA KOŚCIOŁA NA STRONIE INTERNETOWEJ SZKÓŁ SALEZJAŃSKICH:
http://szkolysalezjanskie.pl/index.php/duszpasterstwo-przy-kosciele-rektoralnym-szkol-salezjanskich-pw-matki-bozej-wspomozenia-wiernych/
Kościoły i kaplice na terenie parafii
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii
Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl