Kościoły

Rewal Kościół parafialny pw Najświętszego Zbawiciela »

Dworcowa 2 Rewal Kościół parafialny pw Najświętszego Zbawiciela
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Godziny mszy świętych.

Nd. 9:00, 11:00, 17:00. (w sezonie Msze św.:7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 19:00, 21:00)
Pn. 17:00; (w sezonie- 19:00)
Wt. 17:00; (w sezonie- 19:00)
Śr. 17:00;(w sezonie- 19:00)
Cz. 17:00;(w sezonie- 19:00)
Pt. 17:00;(w sezonie- 19:00)
So. 17:00;(w sezonie- 19:00)
HISTORIA KOŚCIOŁA p.w. NAJŚW. ZBAWICIELA
W REWALU

OBECNY KOŚCIÓŁ ZOSTAŁ WZNIESIONY NA MIEJSCU DAWNEJ KAPLICZKI, KTÓRĄ PRZYSTOSOWANO DO KULTU RELIGIJNEGO Z SZOPY RYBACKIEJ, MOGĄCEJ POMIEŚCIĆ OK. 150 OSÓB. BUDOWĘ KOŚCIOŁA ROZPOCZĘTO W STYCZNIU 1976r. UKOŃCZONO W 1978r.

PROJEKTANTEM

KOŚCIOŁA JEST ARCHITEKT mgr inż. ZBIGNIEW ABRAHAMOWICZ.
KONSTRUKCJE KOŚCIOŁA OPRACOWAŁ mgr inż. ANDRZEJ ZIMNICKI.
PROJEKTANTEM I WYKONAWCĄ WITRAŻY ORAZ ZBROJENIA ZEWN. JEST mgr BOLESŁAW SZULC Z PSZCZYNY.

SWOIM OBRYSEM, ZWŁASZCZA OWALEM MURU I KONSTRUKCJĄ DACHOWĄ KOŚCIÓŁ OBRAZUJE SERCE, ZNAK LUDZKIEJ GOTOWOŚCI DO OFIARY. CHARAKTERYSTYCZNĄ CECHĄ ZAMIERZEŃ ARCHITEKTA JEST SKRZYŻOWANIE OBRYSU SERC: SERCA WNĘTRZA (LUDZKIEGO) Z SERCEM DACHU-GÓRY (BOSKIEGO).
PRACOWNI KOWALSTWA ARTYSTYCZNEGO, ZGODNIE Z PROJEKTEM BOLESŁAWA SZULCA, WYKONANY ZOSTAŁ W METALOPLASTYCE WYSTRÓJ WNĘTRZA ŚWIĄTYNI I GABLOTY ZEWNĘTRZNE.

ZAGOSPODAROWANIE TERENU PRZYKOŚCIELNEGO PROJEKTOWAŁ ARCHITEKT KOŚCIOŁA. ZE WZGLĘDU NA OGRANICZENIE POWIERZCHNI ZABUDOWY, ZDECYDOWANO DLA POWIĘKSZENIA GABARYTU KOŚCIOŁA WYBUDOWAĆ DUŻY CHÓR O PROFILU AMFITEATRALNYM. KOŚCIÓŁ POMIEŚCI PRZY MAKSYMALNYM WYPEŁNIENIU 1500 OSÓB.

OZDOBĄ KOŚCIOŁA JEST GŁÓWNA CZĘŚĆ TRYPTYKU Z KOŚCIOŁA W TRZĘSACZU Z FIGURAMI: MATKĄ BOSKĄ Z DZIECIĄTKIEM, ŚWIĘTĄ AGNIESZKĄ ŚWIĘTĄ KATARZYNĄ ŚWIĘTYM PIOTREM I ŚWIĘTYM PAWŁEM ORAZ ŚWIĘTEGO OTTONA Z BAMBERGU.

KOŚCIÓŁ ZOSTAŁ WYBUDOWANY SYSTEMEM GOSPODARCZYM, WYŁĄCZNIE Z HOJNYCH OFIAR PARAFIAN I WCZASOWICZÓW, KTÓRZY WRAZ Z MIEJSCOWĄ LUDNOŚCIĄ PRACOWALI FIZYCZNIE PRZY WZNOSZENIU ŚWIĄTYNI. GODNYM ZAZNACZENIA JEST FAKT, ŻE W CZASIE BUDOWY NIE BYŁO ANI JEDNEGO DNIA PRZERWY W SPRAWOWANIU KULTU RELIGIJNEGO. KAPLICZKA POZOSTAŁA WEWNĄTRZ KOŚCIOŁA PODCZAS JEGO BUDOWY. W CZASIE BUDOWY SIEDZIBĄ PARAFII BYŁA MIEJSCOWOŚĆ KARNICE.

Ks. bp KAZIMIERZ MAJDAŃSKI PRZENIÓSŁ SIEDZIBĘ PARAFII Z KARNIC DO REWALA I ERYGOWAŁ NOWĄ PARAFIĘ pw. NAJŚWIĘTSZEGO SERCA ZBAWICIELA W REWALU 01.09.1982r.

PIERWSZYM PROBOSZCZEM – ks. prałat TADEUSZ SOSNOWSKI,
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Papież Franciszek nie żyje

Zmarł papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio SJ). Odszedł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 r.

 

»

Liturgia Wigilii Paschalnej 2025 w szczecińskiej katedrze

Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.

»

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2025

Słowo i życzenia Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2025 r.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone