Kościoły

Przelewice Kościół parafialny pw Matki Bożej Królowej Polski »

Przelewice Kościół parafialny pw Matki Bożej Królowej Polski

Godziny mszy świętych.

Nd. 12:30
Pt. 18:00
So. 18:00
Kościół parafialny
p.w. Matki Bożej Królowej Polski
w Przelewicach


Forma architektoniczna i cechy warsztatu datują kościół na koniec XIII wieku. Dostępne materiały źródłowe milczą na temat dziejów świątyni. W połowie XVIII wieku przy zachodniej ścianie szczytowej wybudowano drewnianą wieżę; w tym czasie zmieniono konstrukcję na ryglową zachodniego szczytu korpusu nawowego, wykonano nową więźbę dachową oraz przemurowano koronę murów. Wiek XVIII był okresem kompletowania nowego barokowego wyposażenia: z tego czasu pochodzi ołtarz ambonalny i – nie zachowany dziś – fragment dywanu koronacyjnego cesarza Leopolda II, stanowiący przykrycie pulpitu ambony. W latach 30-tych XIX wiek kościół wyposażono w nowe dzwony; dwa największe zostały przetopione w czasie I wojny światowej. Na początku XX wieku w trakcie remontu świątyni odsłonięto fragmenty pierwotnej polichromii ścian, które jednak zamalowano, za wyjątkiem wyobrażenia Piety o wymiarach 75x70cm. Po II wojnie światowej kościół został przejęty przez katolików i poświęcony 1 maja 1946 roku pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski; świątynię włączono do parafii w Rosinie. Dnia 31 grudnia 1986 roku powstała parafia w Przelewicach. W latach 40-tych usunięto fragmenty empor przy ścianach długich oraz kosz ołtarza ambonowego, który obecnie stanowi podstawę stołu liturgicznego. W latach 80-tych do południowej ściany dobudowano zakrystię i tymczasową plebanię. Kościół przelewicki należy do grupy pomorskich, późnoromańskich, bezwieżowych (pierwotnie) kościołów salowych, nie posiadających wyodrębnionego prezbiterium. W trakcie XVIII i XIX wiecznych przebudów zmieniono formę architektoniczną; powiększono otwory okienne, zmieniono formę nadproży. Wieża wykazuje cechy późnobarokowe. Kościół założony na planie prostokąta (2280x1120cm), orientowany z wieżą przy szczycie zachodnim, wzniesioną na planie kwadratu o boku 530cm. Ściany kościoła murowane z kostki granitowej (19 warstw), w szczycie wschodnim z kamieni polnych o wiązaniu cyklopowym, a w szczycie zachodnim ryglowe; ściany obwodowe o przekroju 95cm. Ściany wieży w konstrukcji szkieletowej, od zewnątrz oszalowane deskami; układ konstrukcyjny oparty na obwodowych słupach nośnych, spiętych ryglami, zastrzałami, rozporami i krzyżulcami. Więźba dachowa o konstrukcji krokwiowo-jętkowej z obustronną, ukośną podporą stolcową; całość obrobiona „od topora”, a połączenia ciesielskie kołkowane. Pokrycie korpusu nawowego stanowi ceramiczna dachówka karpiówka. Wnętrze kościoła salowe, z jednostopniowym podwyższeniem w części wschodniej. Ściana zachodnia opięta emporą o renesansowym charakterze balustrady. Pierwotnie ściany nawy były polichromowane (w ścianie południowej zachował się fragment malowideł); obecnie wnętrze bielone z współczesną dekoracją malarską w postaci ornamentu akantowego.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

53. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę 2024

Nasza Archidiecezja w dniach 27-28 września 2024 roku po raz kolejny prosiła Matkę Bożą Jasnogórską podczas 53. Archidiecezjalnej Pielgrzymki o potrzebne łaski dla Archidiecezji, rodzin, wszystkich jej mieszkańców.
Pielgrzymce przewodniczył Ksiądz Biskup Henryk Wejman.

»

Zadaniem i misją hospicjum perinatalnego jest chrześcijańska umiejętność współcierpienia i czuła obecność

Wczoraj, w tegoroczną Niedzielę Hospicyjną, po wielu latach starań wielu środowisk, uroczyście zainaugurowało swoją działalność Hospicjum Perinatalne JESTEM w Szczecinie.  Pierwsza rodzina, która otrzymała od HP JESTEM pomoc organizacyjną, medyczną, psychologiczną i duszpasterską, słowami Mamy zmarłego Dziecka podziękowała: „Nigdy dotąd w tak krótkim czasie, w tak wielkim doświadczanym bólu nie spotkałam tak wielu dobrych ludzi, którzy okazali mi tak dużo dobra.”

»

Pomoc dla poszkodowanych w powodzi 2024

Wyobraź sobie ich strach, bezradność i niepewność. Powódź zalała całe miejscowości niszcząc wszystko na swojej drodze. Rodziny zostały bez dachu nad głową, bez jedzenia i środków do życia.

W dzisiejszą niedzielę (22 września) w kościołach naszej Archidiecezji zbiórka Caritas na pomoc ofiarom powodzi.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone