Kościoły

Korytowo Kościół parafialny pw św. Stanisława Kostki »

Kościelna Korytowo Kościół parafialny pw św. Stanisława Kostki
Leaflet | © OpenStreetMap contributors

Godziny mszy świętych.

Nd. 10:00
Pt. 17:00
Początki fundacji kościoła w Korytowie nie są pewne. Przypisuje się je Joannitom lub rodzinie von Wedel. Podczas rozbudowy miasta, w 2 poł. XVI w., kościół otrzymał nowy szczyt i wieżę. W pierwszej połowie XVIII w. została zmieniona konstrukcja dachu wieży, z dawnej namiotowej na hełm z latarnią. Poważniejsze remonty przeprowadzono w związku z 700-leciem Korytowa w latach 1935 – 1937. Wzmocniono wtedy uszkodzoną konstrukcję wieży i jej pokrycie, zlikwidowano kruchtę, zainstalowano instalację elektryczną, założono kotłownie centralnego ogrzewania, otynkowano sufit, przeprowadzono konserwację ołtarza i stall .
Ponownie kościół został poświęcony 18 listopada 1945 r. i nadano mu tytuł św. Stanisława Kostki. Początkowo należał do parafii w Choszcznie, a od 1957 r. do nowo utworzonej parafii w Zieleniewie. Około 1960 r. przeprowadzono wymianę poszycia dachu . Od 4 marca 1974 r. wieś Korytowo staje się filią nowoutworzonej parafii w Raduniu . W następnych latach przeprowadzono kolejne remonty, w ramach których zlikwidowano kotłownie, zamurowano wejście do krypty, oraz wejście w elewacji południowej, wykonano posadzkę ceramiczną i dobudowano salkę katechetyczną . Na skutek podziału parafii Raduń, 25 grudnia 1987 r. wieś weszła w skład nowej parafii z siedzibą w Wardyniu , a 7 lutego 2000 r. stała się siedzibą parafii pw. św. Stanisława Kostki .
Kościół w Korytowie, pw. św. Stanisława Kostki, orientowany, zbudowany został na planie prostokąta o wymiarach 18,9 x 12,3 m. Przy zachodniej ścianie szczytowej korpusu stoi wieża zbudowana na rzucie prostokąta o wymiarach 6,7 x 7,1 m. Do północnej ściany wieży dobudowano zakrystię .
Obiekt posiada budowę trzybryłową, a mianowicie: korpus nawowy pokryty dwuspadowym wysokim dachem, wieżą zwieńczoną stopniowanym hełmem z latarnią i ostrosłupową iglicą, oraz zakrystię o bryle nieregularnego wielościanu, nakrytą wysokim dachem pulpitowym .
W sensie architektonicznym świątynia ma budowę halową. Elewacja południowa jest czteroosiowa, rytmiczna, przyozdobiona ceglanym portalem, Elewacja północna jest trzyosiowa, symetryczna bez elementów stylowych. Wyjątkowa jest dwuosiowa elewacja wschodnia, w której szczyt przyozdobiony został stopniowanym układem blend arkadowych i wieńczącymi go sterczynami. W blendach arkadowych umieszczono otwory okienne których łuki wsparte są na ozdobnych główkach.
Masywna wieża wyróżnia się odsłoniętym wątkiem i fakturą muru kamienno - ceglanego. Na wysokości trzeciej kondygnacji elewacja ma dwuosiowy podział z ceglanymi obramieniami i pełno łukowymi nadprożami okiennymi .
W kościele zachowało się kilka elementów wyposażenia o cechach zabytkowych. Najcenniejszym zabytkiem jest wczesnorenesansowa nastawa ołtarzowa w formie pentaptyku z roku 1588. Na trzeciej kondygnacji wieży zawieszony jest dzwon spiżowy z roku 1732. Elementem wyposażenia są też ławki drewniane wykonane w latach 30-tych XX w.
Kościół posiada instalację elektryczną, wodno – kanalizacyjną i odgromową oraz nagłośnienie.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Liturgia Wigilii Paschalnej 2025 w szczecińskiej katedrze

Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.

»

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Wielkanoc 2025

Słowo i życzenia Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego 2025 r.

»

Msza Wieczerzy Pańskiej - Wielki Czwartek 2025

Liturgią Mszy Wieczerzy Pańskie w Bazylice Archikatedralnej w Szczeciniej Arcybiskup Wiesław Śmigiel rozpoczął obchody Triduum Paschalnego. Podczas liturgii Ksiądz Arcybiskup umył nogi 12 mężczyznom, nawiązując do gestu Chrystusa Pana umywającego nogi 12 Apostołom. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do tzw. "ciemnicy" jako wspomnienie pojmania Jezusa w Ogrójcu i uwiezienia.

Zdjęcia: Franciszek Janczak

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone