Kościoły

71-834 Szczecin Kościół parafialny pw Niepokalanego Serca NMP-Stołczyn »

Kościelna 4 71-834 Szczecin Kościół parafialny pw Niepokalanego Serca NMP-Stołczyn

Godziny mszy świętych.

Nd. 8:30, 10:30, 12:00
Wt. 18:00
Śr. 18:00
Cz. 18:00
Pt. 18:00
So. 18:00
Parafia rzymskokatolicka pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie–Stołczynie (do 1945 r. Stolzenhagen), przy ul. Kościelnej 4, należy do dość rozległego dekanatu Szczecin–Żelechowo (10 parafii).

Księgi parafialne są prowadzone od roku 1946 (od 23 czerwca 1946), oficjalne powołanie parafii nastąpiło 1 VI 1951 r. W roku 1957 z parafii stołczyńskiej została wydzielona parafia Skolwin, do tego czasu kościół skolwiński miał charakter filialny wobec Stołczyna. Święto patronalne parafii w Stołczynie (Niepokalanego Serca NMP) jest obchodzone w I sobotę po oktawie uroczystości Bożego Ciała.

Świątynia parafialna ma stary, bo aż XIII-wieczny rodowód. Początkowo wieś była uposażeniem szczecińskiego klasztoru cysterek, a od końca XIV wieku (1370) należała do klasztoru kartuzów w Szczecinie – Grabowie (wówczas wioska i klasztor niedaleko od miasta, istniał do czasów reformacji, konkretnie do roku 1535).

W XV wieku stołczyńską świątynię przebudowano w stylu gotyckim. Kolejna przebudowa nastąpiła już w dobie protestanckiej i w czasach pruskich, w latach 20. XVIII stulecia (1725 r.). Do gotyckiego korpusu dobudowano transept (poprzeczną nawę), przemurowano okna, zewnętrzne mury otynkowano i podwyższono drewnianą wieżę. Otrzymała dwie kondygnacje, z sygnaturką i barokowym zwieńczeniem. Zniszczył je pożar w latach 20. XX wieku i jeszcze przed rokiem 1945 wieża otrzymała obecną postać.

Z okresu osiemnastowiecznej przebudowy pochodzi też barokowe wyposażenie wnętrza świątyni – ołtarz z roku 1727 i ambona, również z lat 20. XVIII wieku.

W ołtarzu umieszczono obrazy, tworzące ilustrację kulminacyjnych momentów Ewangelii. Są to, patrząc od dołu do góry: „Ostatnia Wieczerza”, „Ukrzyżowanie”, „Zdjęcie z krzyża” i „Złożenie do grobu”.

Z ołtarzem koresponduje bogato zdobiona barokowa ambona, której czasza, zdobiona rzeźbami apostołów i malowidłami o symbolicznych treściach, spoczywa na rzeźbie anioła. Z dawnych drzwiczek ambony pochodzą też trzy niewielkie figurki apostołów umieszczone ma balustradzie organów (empory organowej).

Warto w tym miejscu zauważyć, że kościół stołczyński jest jedną z niewielu szczecińskich świątyń, w których zachowało się oryginalne, barokowe wyposażenie.

Kolejne remonty i przebudowy przeprowadzono w czasach współczesnych. W latach 70. XX wieku, zbito tynki z dolnej części wieży oraz zbudowano zakrystię od strony północnej. W latach 1980-1981 przeprowadzono konserwację ołtarza i ambony. W oknach wschodniej ściany założono witraże ufundowane przez wiernych ze Stołczyna. W roku 1982, podjęto udane prace nad regotyzacją szczytu wschodniego (tył kościoła) oraz przyziemia wieży. Odsłonięto też gotycki portal wejściowy.

Przy kościele, na terenie otoczonym murem, znajduje się dawny cmentarz (wygasły na początku XIX w.), a w narożniku muru (przy skrzyżowaniu ulic: Kościelnej i Nehringa) – pozostałości dawnego pomnika ku czci ofiar I wojny światowej (foto z lewej).

Z dniem 15 października 2016 r. ks. Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga zwolnił ks. prałata Stanisława Czubaka z obowiązków proboszcza tutejszej parafii i mianował kolejnego proboszcza, ks. Stanisława Drewicza, który przybywa z Nowego Warpna. Ks. prałat Stanisław Czubak na własną prośbę został przeniesiony w stan spoczynku z zamieszkaniem w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Szczecinie.

W niedzielę, 16 października 2016 r., ksiądz kanonik Stanisław Drewicz objął parafię w Szczecinie-Stołczynie. Kanoniczna „instalacja nowego proboszcza” w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Stołczynie nastąpiła podczas Mszy św. o godzinie 11. Zgodnie ze zwyczajem nowego proboszcza wprowadzał dziekan graniczącego z polickim dekanatu Żelechowo, ks. kan. Ryszard Kamiński – proboszcz kościoła pw. św. Mikołaja w Szczecinie (ul. Golisza).
Na początku Mszy św. ks. dziekan odczytał dekret JE ks. abp. A. Dzięgi nominujący ks. kan. S. Drewicza na proboszcza parafii. Mszę św. celebrował nowy proboszcz. W krótkiej homilii przypomniał swoje związki z dekanatem – jest rodowitym policzaninem, przez kilka lat był proboszczem parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Golęcinie, prowadził też – z ramienia kurii biskupiej – duszpasterstwo chorych, w tym opiekę nad pacjentami szpitala onkologicznego przy ul. Strzałowskiej.
Po homilii, zgodnie z przepisami kanonicznymi, nowy proboszcz złożył wyznanie wiary (Credo) i przysięgę wierności sprawowania urzędu. Mszę św. zakończyło powitanie gospodarza miejsca przez delegację parafian, po którym ks. kan. Stanisław udzielił wszystkim wiernym pierwszego proboszczowskiego błogosławieństwa.
Brak uprawnień do edycji. Uprawnienia posiadają kapłani pracujący w parafii

Jeśli zauważyłeś błąd lub masz pytania, napisz do administratora: webmaster@kuria.pl

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Polecane:

Słowo i życzenia Arcybiskupa Metropolity na Boże Narodzenie 2024

Słowo i życzenia Księdza Arcybiskupa Wiesława Śmigla, Metropolity Szczecińsko - Kamieńskiego, na Uroczystość Narodzenia Pańskiego 2024.

»

Dyspensa od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek, 27 grudnia 2024 r.

Informujemy, że Arcybiskup Wiesław Śmigiel, udzielił wiernym Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej  i wszystkim przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania dnia pokuty w piątek w Oktawie Narodzenia Pańskiego, tj. 27 grudnia 2024 r.

»

Betlejemskie Światło Pokoju w szczecińskiej Kurii

Zgodnie z wieloletnią tradycją, komendantka Zachodniopomorskiej Chorągwi ZHP, hm. Dagmara Korbel-Gołąb, przekazała na ręce Arcybiskupa Metropolity Betlejemskie Światło Pokoju. Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje również do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych sytuacji, w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

Polityka prywatności

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone