1 IV Forum Pastoralne - 14.10.2023 r. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Sobota, 02 grudnia 2023 r. imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny Sobota tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Bł. Rafała Chylińskiego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Archidiecezjalne forum pastoralne

Archidiecezjalne forum pastoralne 17 października 10:40 wyświetleń: 145

IV Forum Pastoralne - 14.10.2023 r.

14 października br. odbyło się zaplanowane, kolejne Forum Pastoralne naszej Archidiecezji przy udziale zarówno osób zrzeszonych i działających we wspólnotach, jak i osób pragnących wnieść swój wkład w prowadzone dyskusje. W Forum uczestniczyła młodzież, czynnie angażując się zarówno w dyskusje, jak i przedstawiając swoje propozycje.

     14.10. br. w sanktuarium pw. MB Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko – Kamieńskiego Andrzeja Dzięgi miało miejsce IV Forum Pastoralne naszej Archidiecezji. Głównymi tematami spotkania, debaty i modlitwy było duszpasterstwo młodzieży, przygotowania młodzieży do obchodów 900 – lecia Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu, jak również katecheza młodzieży. Spotkanie wpisało się w kolejny dzień Odnowy Wiary, który przypada każdego 14 dnia miesiąca i nawiązuje swoją treścią do  obchodów Roku Milenijnego Chrztu Polski, a ma duchowo przygotować naszą Archidiecezję do obchodów Wielkiego Roku Jubileuszowego.

   Forum zorganizował i dyskusje koordynował ks. dr Andrzej Zaniewski – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej. Na sesji obecna była młodzież skupiona wokół duszpasterzy w swoich parafiach, która podzieliła się doświadczeniami związanymi z uczestnictwem m.in. w ŚDM w Lizbonie, oraz ADM –ach w Wolinie. Ich świadectwa dały wyraz troski o Kościół jako wspólnotę i pokazały uczestnikom Forum ich przywiązanie do Kościoła. Podczas dyskusji wybrzmiał głos, że bardzo często w parafiach nie informuje się o inicjatywach duszpastersko – pastoralnych skierowanych do młodzieży, a inicjatyw jest dużo w ciągu całego roku ( np. ADM, ŚDM, czuwania modlitewne, „ Forum Ogień z Nieba”, ekumeniczne Europejskie Spotkania Młodych, błogosławieństwo w Katedrze kandydatów do bierzmowania, rekolekcje młodzieżowe, Archidiecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę, spotkania powołaniowe w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym, kursy lektora i ceremoniarza, liga ministrancka w piłce nożnej, działalność charytatywna w Caritas, procesja ze świętymi, katechezy neokatechumenalne, schole…, i tak dalej) . Aby młodzież mogła się udać na modlitwę czy wyjazd trzeba koniecznie w ramach np. ogłoszeń duszpasterskich w parafii o wydarzeniach i datach informować na bieżąco i również pomagać w organizacji wyjazdu na takie spotkanie.

     W debatach wzięli udział księża, siostry zakonne, przedstawiciele wspólnot i ruchów działających w naszych parafiach, którym leży na sercu troska o młode pokolenie i również tam podejmują inicjatywy, przy których jest skupiona na modlitwie i we wspólnym działaniu młodzież. W czasie dwóch sesji porannej i popołudniowej głos zabrali również m.in. p. Leszek Podolecki, p. Przemysław Szymański, ks. Łukasz Śniady, ks. Marcin Miczkuła, ks. dr Zbigniew Jaworski, przedstawiciele Skautów Europy, przedstawiciele wspólnoty Przyjaciele Oblubieńca i inicjatywy spotkań dla mężczyzn, p. Karolina Słowik, s. Rut UK, p. Izabela Sierakowska, p. Anna Porazik, p. Andrzej Karut. Były również wolne wnioski.   

      Z okazji przypadającego Dnia Edukacji Narodowej w sanktuarium został odmówiony w intencji oświaty i młodzieży Różaniec, oraz Koronka do Bożego Miłosierdzia. Mszy Św. w sanktuarium przewodniczył Ks. Arcybiskup, który zwieńczając homilię zachęcił do wspólnego odmówienia Litanii Narodu Polskiego.  Całość spotkania i prowadzonych debat podsumował Ks. Arcybiskup dziękując Ks. Kustoszowi za możliwość zorganizowania w tym miejscu Forum. Na zakończenie zostało udzielone Pasterskie Błogosławieństwo wszystkim zaangażowanym w  to dzieło i pracę Archidiecezjalnego Forum Pastoralnego.

aktualizowano: 2023-10-19 10:55
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezjalny Dzień Jedności kandydatów do Bierzmowania

Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)

»

Święcenia kapłańskie w kościele seminaryjnym

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

»

Z modlitwą w Ravensbrück

W piątek, 3.11. br. w trwającej oktawie uroczystości Wszystkich Świętych  delegacja Kurii Metropolitalnej  udała się na modlitwę do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, znajdującego się w Niemczech około 120 km od Szczecina.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności