1 II Forum Pastoralne - 28.01.2023 r. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 21 czerwca 2024 r. imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa Piątek XI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Alojzego Gonzagi

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Archidiecezjalne forum pastoralne

Archidiecezjalne forum pastoralne 15 marca 2023 10:26 wyświetleń: 449

II Forum Pastoralne - 28.01.2023 r.

"W pracy wykonywanej na rzecz młodzieży kierujmy się nauką wielkiego Prymasa Tysiąclecia" - zaapelowali Państwo Prof. Broniatowscy, Goście kolejnego Forum Pastoralnego naszej Archidiecezji.

W sobotę 28 stycznia br. uroczystą Mszą Św. w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, pod przewodnictwem Ks. Arcybiskupa prof. Andrzeja Dzięgi zainaugurowano sesję II Forum Pastoralnego Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej. Temat spotkania brzmiał: "Błogosławiony Ks. Kardynał Wyszyński a młodzież". Homilię wygłosił ks. Paweł Żurawiński, kustosz Sanktuarium Prymasa Tysiąclecia z Kobylanki. Kaznodzieja w swoim słowie nawiązał do wydarzeń związanych z pobytem Prymasa Tysąclecia w Szczecinie i w naszej Archidiecezji. Przypomniał z jaką empatią i radością był witany przez mieszkańców.

Zainicjowane przez Księdza Arcybiskupa Forum Pastoralne jest kontynuacją etapu diecezjalnego Synodu Biskupów i jest kontunuacją dotychczas podjętych dyskusji i refleksji. Archidiecezja będąc na drodze pastoralnej przygotowuje się do uroczystych obchodów 900 - lecia chrztu Pomorzan i misji św. Ottona z Bambergu. W dzieło trwającej drogi pastoralnej licznie zaangażowali się: księża, siostry zakonne, wierni archidiecezji. Celem spotkań i dyskusji jest wypracowanie najwłaściwszych metod duszpastersko - pastoralnych zarówno na dziś, jak i na przyszłość, aby podążać po drogach wiary z Jezusem Chrystusem, pod opieką Jego Matki, przy asystencji Ducha Św. Każda sesja Forum Pastoralnego składa się z dwóch części: rozpoczęcie od modlitwy i wspólnie przeżytej Mszy Św. zawierzającej obrady, a następnie jest część wykładowo - dyskusyjna w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. 

Czcigodnymi Gośćmi Forum, którzy bardzo chętnie odpowiedzieli na zaproszenie i przyjechali do Szczecina byli Państwo prof. Anna i Krzysztof Broniatowscy, ze "Stowarzyszenia Apostolskiego Rodzina Rodzin" z Warszawy. Warto wspomnieć, że założycielem i inicjatorem idei był sam Prymas Tysiąclecia, którego nasi Goście znali osobiście. W swoim wystąpieniach poprosili, aby w pracy z młodzieżą kierować się nauką Prymasa, a także z otwartym sercem i cierpliwością gromadzić wokół siebie młodzież, zarówno już ugruntowaną w wierze, jak i poszukującą Boga oraz wartości wypływających z ewangelii. Zaapelowali do zebranych na obradach, aby przykład Wielkiego Kardynała był żywy, szczególnie w kwestiach nauczania i umiłowania Narodu. Podziękowali wszystkim, którzy w obecnych czasach troszczą się o młodzież, ukazując to zarówno przykładem swojego życia, jak i podejmowanymi inicjatywami. Pozostając do zakończenia obrad z zaciekawieniem przysłuchiwali się licznym głosom i wielu propozycjom, które mają miejsce w naszej archidiecezji dla młodzieży i z młodzieżą. Podczas sesji zabrały głos osoby duchowne i świeckie związane z posługą osobom młodym w różnych jej wymiarach w naszej archidiecezji. Byli to kolejno: ks. Paweł Korupka, ks. kan. Tomasz Kancelarczyk, ks. Marcin Miczkuła, ks. Mariusz Ogórski, s. Rut, p. Anna Makarewicz, p. Maciej Janowski, p. Andrzej Karut. Z uwagi na ograniczenia czasowe i ilość osób zapisanych do wystąpień nie wszyscy mieli okazję w czasie tej sesji podzielić się radością i sukcesami związanymi z pracą na rzecz młodego pokolenia, a więc będą ku temu kolejne możliwości, gdyż Droga Pastoralna archidiecezji trwa. Wielość charyzmatów, podejmowanych działań, inicjatyw, pasji i troski o młodzież ubogaciły wystąpienia gości z Warszawy, którzy z uznaniem pogratulowali zaangażowania i licznych działań. Sesję poprowadził i koordynował ks. dr Andrzej Zaniewski - sekretarz Forum Pastoralnego, który zebrał wypowiedzi i je podsumował. Wszystkie wypowiedzi i działalność ewangeliczno - duszpasterska prowadzona razem z młodzieżą, to z jednej strony dorobek podjętych już działań a z drugiej to ubogacanie kościoła tutaj nad Odrą i Bałtykiem - charyzmatycznym zasiewem ewangelicznym. Na zakończenie Ks. Arcybiskup podziękował za dyskusję i wnoszony wkład w tworzenie Forum, a także udzielił wszystkim Pasterskiego Błogosławieństwa. II Forum zakończyło się wspólnym posiłkiem w refektarzu seminaryjnym.

III Nadzwyczajne Forum Pastoralne związane z Jubileuszem 900 - lecia Pomorskiej Misji św. Ottona z Bambergu zaplanowano na dzień 3 czerwca br. 

aktualizowano: 2023-03-15 11:47
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Archidiecezjalne Dni Młodych - Wolin 2024

Od 30 maja do 1 czerwca br. po raz drugi w Wolinie odbyły się Archidiecezjalne Dni Młodych. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa zaczerpnięte z Księgi Proroka Izajasza: " Ci, którzy pokładają nadzieję w Panu, pobiegną i nie będą zmęczeni" (por. Iz 40, 31).

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności