1 I Forum Pastoralne - 3.12.2022 r. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 14 czerwca 2024 r. imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny Piątek X tygodnia okresu zwykłego

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Archidiecezjalne forum pastoralne

Archidiecezjalne forum pastoralne 24 stycznia 2023 11:20 wyświetleń: 392

I Forum Pastoralne - 3.12.2022 r.

Dnia 3 grudnia 2022 r. w Szczecinie zainaugurowano I Forum Drogi Pastoralnej Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Tematem spotkania było Duszpasterstwo Młodzieży.

Od Mszy Św. w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego inaugurującej I Forum Pastoralne Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej rozpoczął się czas modlitw i refleksji nad szeroko rozumianą sytuacją młodzieży. Ks. Arcybiskup prof. Andrzej Dzięga rozpoczynając wspólną modlitwę przypomniał znaczenie Credo, a w homilii nawiązał do słów: "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół". Nawiązując do tych słów Ks. Arcybiskup przypomniał o znaczeniu całego dziedzictwa Kościoła w kontekście rozpoczynającej się Drogi Pastoralnej Archideicezji. Przy udziale zarówno księży dziekanów, dekanalnych koordynatorów, kolegium drogi pastoralnej, osób konsekrowanych i świeckich zaprosił do pójscia wspólną drogą, aby z modlitwy i refleksji wypłynęły konkretne wnioski służące osobom młodym w Kościele. Z racji na I sobotę miesiąca modlitwę zakończono nabożeństwem Maryjnym. 

Po uroczystej Mszy Św. część wykładowo - dyskusyjna miała miejsce na Wydziale Teologicznym US. Od modlitwy i zaproszenia do dyskusji sesje rozpoczął Ks. Arcybiskup. Następnie ks. dr Andrzej Zaniewski - sekretarz Drogi Pastoralnej, koordynował, inicjował i animował przebiego spotkania. Jako pierwszy zabrał głos Pan dr Piotr Goniszewski. Omówił sytuację młodzieży na przykładzie  syntezy krajowej Synodu Biskupów i wprowadził w tematykę trwającego etapu kontynentalnego. Kolejnym prelegentem był ks. dr Andrzej Zaniewski, który dokonał szczegółowej i trafnej analizy tematów związanych z duszpasterstwem młodzieży w kontekście wypracowanej syntezy diecezjalnej i obecnej sytuacji katechezy szkolnej. Po licznych analizach i wnioskach bieżącej sytuacji, tego co cieszy i smuci, głos zabrał Pan Tomasz Kogut, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami z pracy katechetycznej w Szkole. O opracowanie i analizę została poproszona Pani Sylwia Janiak vel Kubiak, która przedstawiła sytuację i kondycję młodzieży na przykładzie swojej wieloletniej pracy z młodzieżą. Liczne wypowiedzi w czasie części dyskusyjnej stały się bazą i inspiracją do pracy w mniejszych grupach pastoralnych. Na zakończenie Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup prof. Andrzej Dzięga podsumował efekty prelekcji i dyskusji I Forum w kontekście przygotowań całej Archidiecezji na Jubileusz 900- lecia pomorskiej misji Św. Ottona - biskupa. Zachęcił wszystkich tworzących Forum do prac w mniejszych grupach i do przedstawienia wniosków na kolejnym spotkaniu w ramach trwającej Drogi Pastoralnej. Na dalszą modlitwę i refleksję Ks. Arcybiskup udzielił Pasterskiego Błogosławieństwa.

Tematem II Forum Pastoralnego zaplanowanego na 28.01.2023 r.  będzie: " Błogosławiony Ks. Kard. Wyszyński a młodzież". Goścmi, którzy zaszczycą nas swoją obecnością będą Państwo prof. Anna i prof. Krzysztof Broniatowscy ze Stowarzyszenia Apostolskiego Rodzina Rodzin z Warszawy (więcej o Stowarzyszeniu na stronie: www.rodzinarodzin.pl), założonego bezpośrednio przez Bł. Ks. Prymasa Tysiąclecia. 

aktualizowano: 2023-02-01 13:27
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Archidiecezjalne Dni Młodych - Wolin 2024

Od 30 maja do 1 czerwca br. po raz drugi w Wolinie odbyły się Archidiecezjalne Dni Młodych. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa zaczerpnięte z Księgi Proroka Izajasza: " Ci, którzy pokładają nadzieję w Panu, pobiegną i nie będą zmęczeni" (por. Iz 40, 31).

»

Boże Ciało w Szczecinie 2024

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Biskup Zbigniew Zieliński, Administrator Apostolski naszej Archidiecezji, przewodniczył międzyparafialnej procesji Bożego Ciała w Szczecinie. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela. Procesja przeszła od Bazyliki św. Jan Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła następującymi ulicami: Bogurodzicy, św. Wojciecha, pl. Zwycięstwa, Brama Portowa, Kard. Wyszyńskiego, Sołtysia i Grodzka. Przy każdym z czterech ołtarzy Biskup Zbigniew Zieliński wygłosił krótkie słowo, a na zakończenie procesji w Bazylice Archikatedralnej udzielł błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Zdjęcia: Adam Szewczyk

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności