1 I Forum Pastoralne - 3.12.2022 r. | Kościół Szczecińsko-kamieński
Poniedziałek, 27 marca 2023 r. imieniny: Ernesta, Jana, Marka Poniedziałek V tygodnia Wielkiego Postu
13 noc konfesjonałów - dołącz parafię do akcji

Formularz zgłoszenia parafii
Noc Konfesjonałów

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Archidiecezjalne forum pastoralne

Archidiecezjalne forum pastoralne 24 stycznia 11:20 wyświetleń: 76

I Forum Pastoralne - 3.12.2022 r.

Dnia 3 grudnia 2022 r. w Szczecinie zainaugurowano I Forum Drogi Pastoralnej Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej. Tematem spotkania było Duszpasterstwo Młodzieży.

Od Mszy Św. w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego inaugurującej I Forum Pastoralne Archidiecezji Szczecińsko - Kamieńskiej rozpoczął się czas modlitw i refleksji nad szeroko rozumianą sytuacją młodzieży. Ks. Arcybiskup prof. Andrzej Dzięga rozpoczynając wspólną modlitwę przypomniał znaczenie Credo, a w homilii nawiązał do słów: "Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół". Nawiązując do tych słów Ks. Arcybiskup przypomniał o znaczeniu całego dziedzictwa Kościoła w kontekście rozpoczynającej się Drogi Pastoralnej Archideicezji. Przy udziale zarówno księży dziekanów, dekanalnych koordynatorów, kolegium drogi pastoralnej, osób konsekrowanych i świeckich zaprosił do pójscia wspólną drogą, aby z modlitwy i refleksji wypłynęły konkretne wnioski służące osobom młodym w Kościele. Z racji na I sobotę miesiąca modlitwę zakończono nabożeństwem Maryjnym. 

Po uroczystej Mszy Św. część wykładowo - dyskusyjna miała miejsce na Wydziale Teologicznym US. Od modlitwy i zaproszenia do dyskusji sesje rozpoczął Ks. Arcybiskup. Następnie ks. dr Andrzej Zaniewski - sekretarz Drogi Pastoralnej, koordynował, inicjował i animował przebiego spotkania. Jako pierwszy zabrał głos Pan dr Piotr Goniszewski. Omówił sytuację młodzieży na przykładzie  syntezy krajowej Synodu Biskupów i wprowadził w tematykę trwającego etapu kontynentalnego. Kolejnym prelegentem był ks. dr Andrzej Zaniewski, który dokonał szczegółowej i trafnej analizy tematów związanych z duszpasterstwem młodzieży w kontekście wypracowanej syntezy diecezjalnej i obecnej sytuacji katechezy szkolnej. Po licznych analizach i wnioskach bieżącej sytuacji, tego co cieszy i smuci, głos zabrał Pan Tomasz Kogut, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami z pracy katechetycznej w Szkole. O opracowanie i analizę została poproszona Pani Sylwia Janiak vel Kubiak, która przedstawiła sytuację i kondycję młodzieży na przykładzie swojej wieloletniej pracy z młodzieżą. Liczne wypowiedzi w czasie części dyskusyjnej stały się bazą i inspiracją do pracy w mniejszych grupach pastoralnych. Na zakończenie Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup prof. Andrzej Dzięga podsumował efekty prelekcji i dyskusji I Forum w kontekście przygotowań całej Archidiecezji na Jubileusz 900- lecia pomorskiej misji Św. Ottona - biskupa. Zachęcił wszystkich tworzących Forum do prac w mniejszych grupach i do przedstawienia wniosków na kolejnym spotkaniu w ramach trwającej Drogi Pastoralnej. Na dalszą modlitwę i refleksję Ks. Arcybiskup udzielił Pasterskiego Błogosławieństwa.

Tematem II Forum Pastoralnego zaplanowanego na 28.01.2023 r.  będzie: " Błogosławiony Ks. Kard. Wyszyński a młodzież". Goścmi, którzy zaszczycą nas swoją obecnością będą Państwo prof. Anna i prof. Krzysztof Broniatowscy ze Stowarzyszenia Apostolskiego Rodzina Rodzin z Warszawy (więcej o Stowarzyszeniu na stronie: www.rodzinarodzin.pl), założonego bezpośrednio przez Bł. Ks. Prymasa Tysiąclecia. 

aktualizowano: 2023-02-01 13:27
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Misteria Męki Pańskiej 2023

Zapraszamy do udziału w tradycyjnie organozowanych w Wielki Poście Misteriach Męki Pańskiej, które odbędą się w różnych parafiach i miejscach naszej Archdiecezji.

»

Orędzie Papieża Franciszka na Wielki Post 2023

Nawet jeśli nasze normalne obowiązki wymagają od nas pozostania w naszych zwykłych miejscach, przeżywając powszedniość często powtarzaną, a niekiedy nudną, to w okresie Wielkiego Postu jesteśmy zaproszeni do „wejścia na wysoką górę” razem z Jezusem, aby przeżyć wraz ze świętym ludem Bożym szczególne doświadczenie ascezy.

»

24 lutego 2023 - I rocznica rosyjskiej agresji na Ukrainę - wezwanie do modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju

Ukraińcy wciąż potrzebują naszej pomocy – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w związku z przypadającą 24 lutego pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji na Ukrainę. Przewodniczący Episkopatu zaapelował o modlitwę w intencji sprawiedliwego pokoju i wsparcie materialne dla cierpiących z powodu wojny.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności