1
18. września w Pyrzycach odbyło się kolejne spotkanie modlitewne w Ramach przeżywanego w Kościele Roku Życia Konsekrowanego. Gospodarzami wrześniowej stacji były Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii oraz księża z Towarzystwa Chrystusowego. Charyzmatem obu zgromadzeń zakonnych jest otaczanie opieką duszpasterską Polaków żyjących poza granicami naszej Ojczyzny oraz wspieranie ich w trudach życia emigracyjnego.
»Srebrny jubileusz Szkoły Rodzenia im. Prof. Włodzimierza Fijałkowskiego obchodzony w dn. 19 września 2015 r. zgromadził w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” nie tylko absolwentów i Kadrę Szkoły, ale również jej założycieli oraz wielu znamienitych gości. Wśród nich obecny był syn profesora – p. Paweł Fijałkowski, który złożył piękne, synowskie świadectwo oraz namaszczony przez profesora Fijałkowskiego jego godny zastępca – prof. Bogdan Chazan
»28 września 2015 r. w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie Duszpasterzy i Dekanalnych Koordynatorów ŚDM oraz Archidiecezjalnego Centrum ŚDM, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Wejmana. Przed spotkaniem, od godz. 18.00 miało miejsce rejestrowanie podgrup dekanalnych, parafialnych i wspólnotowych w systemie rejestracji ŚDM Kraków 2016. Z naszej archidiecezji zarejestrowało się już 41 podgrup.
Fot. M. Płocharczyk
»We wtorek i środę, 6 i 7 października 2015 r., w kościele pw. Chrystusa Dobrego Pasterza przy ul. Brązowej i Fioletowej na os. Bukowym w Szczecinie, będziemy mogli uczestniczyć w niecodziennych spotkaniach w ramach rekolekcji ewangelizacyjnych, które poprowadzi charyzmatyczny Misjonarz z Brazylii – O. Antonello Cadeddu ze Wspólnoty Przymierze Miłosierdzia.
»W dniach 24-25 września obyła się 44. Archidiecezjalna Pielgrzymka na Jasną Górę. Pielgrzymce przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, który o północy odprawił pontyfikalną Mszy św. w Bazylice Jasnogórskiej. Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów. Apel Jasnogórski poprowadził ks. bp Henryk Wejman, biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W pielgrzymce wziął udział także biskup senior Marian Błażej Kryszyłowicz. 25 września rano pielgrzymi uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Fot. D. Rynkiewicz.
»23 września 2015 r. podczas wieczornej Eucharystii byliśmy świadkami niecodziennej uroczystości wprowadzenia relikwii św. Ojca Pio do kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP w Gryficach. Relikwie do gryfickiej świątyni wprowadzono w uroczystej procesji pod przewodnictwem ks. kan. Tadeusza Szponara, przy udziale kapłanów z dekanatu oraz licznie zgromadzonych wiernych.
»Przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej oraz Archidiecezjalne Centrum ŚDM w Szczecinie uczestniczyli w programie „Westerplatte młodych” emitowanym w telewizji Trwam oraz w audycji „Czas wzrastania” nadawanej na antenie Radia Maryja. Oba programy można było zobaczyć i usłyszeć w piątek, 18 września.
»12 września w Gostyniu w Wielkopolsce odbyła się tradycyjna już VII Międzydiecezjalna Pielgrzymka Osób Konsekrowanych. W tym roku nad przebiegiem i organizacją wydarzenia czuwali przedstawiciele Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Wraz z biskupem seniorem Marianem Błażejem Kuryłowiczem OFMConv z naszej Archidiecezji do sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej pielgrzymowały zakonne wspólnoty.
»30 września 2015 r. odbędzie się w Szczecinie sympozjum naukowe poświęcone osobie Prymasa Polski kard. Józefa Glempa: „Pamięć i wdzięczność na Pomorzu Zachodnim – Kardynał Józef Glemp Prymas trudnych i doniosłych przemian”. W sympozjum weźmie udział m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zobacz program.
»Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej świętował 25. rocznicę przywrócenia swojej działalności. Pierwszą część uroczystości stanowiła Msza św. Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Szczecinie, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Uroczysta gala jubileuszowa odbyła się w Filharmonii Szczecińskiej. Patronem Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej został ustanowiony św. Jan Paweł II. Fot. T. Kogut.
»Konkatedra św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim od 5 lat szczyci się mianem Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej. Kult Obrazu Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bolesnej w wizerunku Brzozdowieckim stał się przez całą powojenną historię życia kamieńskiej parafii ważnym asumptem do modlitwy, adoracji i zadumy nad charyzmatem płynącym z tajemnicy krzyża. W Święto Podwyższenia Krzyża Św. 14 września oddano hołd Bogu za pięć lat sanktuarium oraz za 70 lat od rekonsekracji katedry.
»W Święto Podwyższenia Krzyża, 14 września, w konkatedrze św. Jana Chrzciciela w Kamieniu Pomorskim odbyły się uroczystości dziękczynne z okazji piątej rocznicy ustanowienia Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej. Uczczono także 70. rocznicę rekonsekracji kamieńskiej katedry. Mszy św. przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Fot. Ks. R. Gołębiowski. Zobacz galerię. Przeczytaj relację.
»9 września w parafii pw. św. Jerzego w Goleniowie świętowano 70. rocznicę odprawienia pierwszej Mszy św. po II wojnie światowej. Odprawił ją 9 września 1945 r. ks. Franciszek Włodarczyk TCh. Rocznicowej Mszy św. przewodniczył bp Marian B. Kruszyłowicz. Obecnych było wielu kapłanów, m.in. wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego ks. Bogusław Burgat. Po Mszy św. odsłonięto pamiątkową tablicę umieszczoną na murze przedwojennej części kościoła św. Jerzego. Fot. M. Palica.
»1 września w Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach n. Odrą odbyły się uroczystości upamiętniające 76 rocznicę wybuchu II wojny światowej. O godz. 16.00 odprawiona została Msza św. w intencji o ochronę i zachowanie Dzieła Stworzenia. Na Mszy św. obecne były poczty sztandarowe szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych gmin: Mieszkowice, Moryń Cedynia oraz starostwa powiatowego w Gryfinie. Po Mszy św. odbyła się druga część uroczystości na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym. Została odmówiona modlitwa za poległych żołnierzy, którą poprowadził ks. kan. Bogdan Przybysz i zostały złożone wieńce i kwiaty. Fot. Archiwum parafialne.
»Patrząc na dojrzewające zboże, dostrzegamy dynamizm życia, ukryty w małym ziarnie, którego człowiek nie jest w stanie wyprodukować, ponieważ jego rozwój zależy od Boga Stwórcy i Dawcy Życia. Każdy rolnik, pochylający się nad polską ziemią, doskonale wyczuwa to, że życie jest święte, że pogoda, rozwój ziarna, plony, a ostatecznie każdy bochen codziennego chleba są darami Boga. To przekonanie gromadzi gospodarzy i gospodynie, którzy do świątyń przynoszą chleb i żniwne wieńce, warzywa i owoce, kwiaty i zioła, stanowiące ukoronowanie ich ciężkiej pracy, aby podczas Mszy św. dziękować Bogu za opiekę, pogodę, plony ziemi i prosić o błogosławieństwo dla pracy, rodzin i gospodarstw. Taka właśnie była intencja modlitewna pełnego głębokich symboli spotkania na placu przy kościele NMP Bolesnej w Pyrzycach, których gospodarzem stał się kolejny dziekan pyrzycki ks. kan. dr Grzegorz Harasimiak.
»30 sierpnia odbyło się w Pyrzycach archidiecezjalne dziękczynienie za plony. Uroczystościom dożynkowym przewodniczył ks. bp Henryk Wejman. Fot. Ks. R. Gołębiowski. Przeczytaj relację.
»30 sierpnia przed południem przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński odprawił Mszę św. z okazji 35 rocznicy podpisania w Szczecinie Porozumień Sierpniowych. We Mszy św. uczestniczył Prezydent RP, pan Andrzej Duda. Fot. Ł. Szełemej
»Archidiecezjalne Dożynki odbędą się w niedzielę, 30 sierpnia 2015, w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach. Uroczytość rozpocznie się o godz. 14.00 prezentacją wieńców dożynkowych. Natępnie, o godz. 15.00, Mszy Świętej dożynkowej będzie przewodniczył Ks. Biskup Henryk Wejman.
Od godz. 14:00 (30 sierpnia 2015) zapraszamy na trasmisje on-line na stronie Archidiecezji (zobacz transmisję).
»Jak znaleźć klucz do tajemnicy Bożego Serca? Stare, klasztorne mury podpowiadają – trzeba się modlić – ufnie i wytrwale.
Pocysterski kościół w Kołbaczu okazał się doskonałym miejscem sierpniowej modlitwy i agapy osób konsekrowanych w ramach comiesięcznych spotkań w Roku Życia Konsekrowanego. Gospodarzem spotkania był ks. kanonik Andrzej Sowa, miejscowy proboszcz oraz cysters – ojciec Honoriusz Kostek. Wspólnotę konsekrowanych tworzyli reprezentanci zgromadzeń zakonnych i osoby żyjące w osobistej konsekracji wdowy i dziewice.
Zapraszamy wszystkich mieszkańców miast i wiosek, aby wspólnie dziękować Bogu za pracę rolników i chleb, który jest owocem pracy rąk ludzkich i Bożego błogosławieństwa. Archidiecezjalne Dożynki odbędą się w niedzielę, 30 sierpnia br., w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Pyrzycach.
»Jak się modlić śpiewem? Jak śpiewać, żeby innym nie przeszkadzać, ale ich przyciągnać do Pana Boga? Jak najlepiej służyć, a nie błyszczeć samym sobą?
Takie pytania od trzech lat nurtują organizatorów i uczestników Szkoły Liturgicznego Animatora Muzycznego prowadzonej przez Centrum Formacji Świeckich (CFŚ) w Szczecinie. Czwarta edycja Szkoły rusza już w październiku 2015, a z nią kolejna porcja wykładów liturgiki, zasad muzyki, śpiewu monodycznego i wielogłosowego; kolejne warsztaty oparte o chorał i psalmy.
Do Sanktuarium w Siekierkach przybyła VI Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Sandomierskiej. Pielgrzymi przybyli pokonując na rowerach 753 km. Grupie 60 uczestników przewodzili kapłani: ks. Piotr Kara, ks. Jan Wilk, ks. Henryk Król, ks. Marcin Biegas.
Pielgrzymi pochodzą między innymi z Sandomierza, Janowa Lubelskiego, Ostrowca Świętokrzyskiego, ale również z Warszawy i z Krakowa. W piątek, 24 lipca, pielgrzymi nawiedzili Siekierkowski Cmentarz Wojenny. Następnie pod przewodnictwem modlitewnym kustosza, ks. kan. B. Przybysza, udali się Szlakiem Polskich Męczenników II Wojny Światowej - Dona Nobis Pacem. Następnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii by następnie wziąć udział w procesji pokutnej Drogą Różańcową.
Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Sandomierskiej co roku odwiedza inne polskie sanktuarium. Dotychczas odwiedzili: Jasną Górę, Św. Lipkę, Wambierzyce, Wilno i Madonny Podkarpacia. Fot. Archiwum parafialne.
»
Kaplica w Chwarszczanach została wzniesiona przez templariuszy przed 1280 rokiem, potem przez sto lat była własnością joannitów. Dzieląc losy całej Ziemi Pomorskiej przez czterysta lat służyła protestantom. Po II wojnie światowej przywrócona kultowi katolickiemu, dedykowana św. Stanisławowi Kostce, stała się kościołem filialnym parafii w Sarbinowie (dekanat Dębno) i pozostaje pod duszpasterska pieczą księży salezjanów.
»Szkolenie „Rodzina wobec współczesnych wyzwań” na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego przeznaczone jest dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę na temat rodziny w ujęciu biblijnym oraz jej zadań w dzisiejszej przestrzeni i zagrożeń w dobie synodu biskupów na temat rodziny – głównie do katechetów, doradców poradni rodzinnych, członków ruchów i stowarzyszeń kościelnych. W ramach szkolenia odbywać się będą wykłady z teologii biblijnej, dogmatycznej i moralnej oraz z zakresu Badań nad Rodziną prowadzone przez wykładowców Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wykłady odbywać się będą od września do grudnia 2015 r. w soboty w godz. 9.00-17.00 w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Papieża Pawła VI nr 2. W trakcie szkolenia odbędzie się 5 zjazdów.
Zobacz: inne propozycje Wydziału Teologicznego.
»Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum zaliczany jest obecnie do najważniejszych letnich wydarzeń artystycznych w Polsce. Tegoroczną, jedenastą już festiwalową odsłonę, realizowaną od 4 do 15 sierpnia pod hasłem Muzyka naszych czasów poświęcono przede wszystkim muzyce Karola Szymanowskiego. W następnych latach rozbrzmiewać będą dzieła Witolda Lutosławskiego (2016) i Andrzeja Panufnika (2017).
Zobacz: program festiwalu.
»W dniach 23-26 lipca 2015 r. odbędzie się na Placu Katedralnym przy Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie tradycyjny Jarmark Jakubowy związany z odpustem ku czci św. Jakuba. Duchowe przygotowanie do uroczystości odpustowej odbędzie się w ramach rekolekcji stanowiących medytację nad Całunem z Manopello. Główna Msza św. odpustowa zostanie odprawiona 25 lipca 2015 r. przez Ks. Abpa Andrzeja Dzięgę o godz. 18.00.
»
W sobotę 11 lipca 2015 r. w uroczystej procesji został przeniesiony do Sanktuarium Nadodrzańskiej Królowej Pokoju obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Obraz został podarowany sanktuarium przez karmelitów krakowskich a pierwotnie znajdował się w klasztorze karmelitańskim w Rozdole na Ukrainie. Przez cały tydzień w sanktuarium będzie trwało modlitewne czuwanie. Fot. Archiwum parafialne.
Zobacz: galerię z niedzieli.
Zobacz: relację z uroczystości.
Zobacz: program czuwania.
»
27 czerwca 2015 r. odbyła się IV Piegrzymka Kapłanów do Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach. Gospodarz Sanktuarium, ks. kan. Bogdan Przybysz, zaprosił w tym roku do przewodniczenia pielgrzymce ks. Mirosława Wierzbickiego SDB z Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Pielrzymi wzięli m.in. udział w Drodze Różańcowej oraz modlili się na cmentarzu wojennym w Siekierkach. Fot. Ks. E. Cybulski.
»Polska Prowincja OO. Karmelitów pw. św. Józefa w Krakowie postanowiła przekazać do Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach cudami słynący obraz Matki Bożej Szkaplerznej, pochodzący z Klasztoru w Rozdole na Ukrainie, datowany na XVII wiek. Uroczystości przekazania obrazu odbędą się w dniach 11-19 lipca 2015 r.
Zobacz: program uroczystości.
»
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz