1
Kaplica w Chwarszczanach została wzniesiona przez templariuszy przed 1280 rokiem, potem przez sto lat była własnością joannitów. Dzieląc losy całej Ziemi Pomorskiej przez czterysta lat służyła protestantom. Po II wojnie światowej przywrócona kultowi katolickiemu, dedykowana św. Stanisławowi Kostce, stała się kościołem filialnym parafii w Sarbinowie (dekanat Dębno) i pozostaje pod duszpasterska pieczą księży salezjanów.
Kaplica w Chwarszczanach stała się miejscem lipcowej modlitwy osób konspektowanych w ramach comiesięcznych spotkań modlitewnych w Roku Życia Konsekrowanego. Gospodarzami spotkania byli księża salezjanie. Ks. Janusz Wróblewski SDB, sarbinowski proboszcz, zaprosił do wspólnej modlitwy dzieci i młodzież przebywające w niedalekim Dębnie na wakacyjnej Oazie. Młodzi mieli nie tylko okazję zobaczyć kaplicę należącą do najcenniejszych zabytków architektury Pomorza Zachodniego, ale także mogli posłuchać historii średniowiecznych, rycerskich zakonów templariuszy i joannitów, tak różnych od współczesnych form życia konsekrowanego. Eucharystii przewodniczył ks. Mateusz Kopaniecki SDB, a słowo Boże wygłosił ks. Mariusz Wencławek SDB. Czuwanie modlitewne poprowadziła salezjańska młodzież, a na poczęstunek w sarbinowskich ogrodach zaprosił ks. proboszcz Janusz Wróblewski SDB.
W Zespole Szkół Salezjańskich w Szczecinie, ul. Ku Słońcu, miało miejsce zorganizowane przez fundację Life Surfers charyzmatyczne VI Forum Ogień z Nieba, we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami naszej Archidiecezji.
»Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych.
»We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.
Zdjęcia: Daniel Szysz