1 Spotkanie ekumeniczne z biskupem Duńskiego Narodowego Kościoła Luterańskiego w Roskilde | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 06 listopada 2024 r. imieniny: Arletty, Feliksa, Leonarda Środa XXXI tygodnia okresu zwykłego | Uroczystość Rocznica poświęcenia własnego kościoła

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Ekumenizm

Ekumenizm 31 października 2015 21:18 wyświetleń: 22293 S.Z.
Tematy: Abp. Andrzej Dzięga (93) |

Spotkanie ekumeniczne z biskupem Duńskiego Narodowego Kościoła Luterańskiego w Roskilde

W ramach rekolekcji kapłańskich w Magleås Kursuscenter, grupa 29 księży z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wraz z Księdzem Arcybiskupem Andrzejem Dzięgą, Metropolitą Szczecińsko-Kamieńskim, uczestniczyła w ekumenicznym spotkanie w luterańskiej katedrze w Roskilde, które odbyło się 29 października 2015 r.

W spokaniu i wspólnej modlitwie ze strony luterańskiej uczestniczył biskup Peter Fischer-Møller, dziekan Jens Arendt i pastor Maria Harms. Na zakończenie wspólnej modlitwy w katedrze w Roskilde głos zabrał Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, który ofiarował biskupowi Peterowi kopię obrazu Najświętszego Serca Pana Jezusa znajdującego się w szczecińskim Sanktuarium.

Spotkania przedstawicieli Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej z przedstawicielami Duńskiego Narodowego Kościoła Luterańskiego, zapoczątkowały w 2012 r. uroczystości 1025 rocznicy śmierci króla Haralda Sinozębego, który wprowadził Danię na drogę chrześijaństwa. Strona luterańska odwiedziła wówczas Wolin - miejsce śmierci króla Haralda, oraz m. in. opactwo cysterskie w Kołbaczu, które założyli duńscy cystersi z opactwa w Esrum. Rewizytą było późniejsze spotkanie w Roskilde, również w 2012r., podczas którego Arcybiskup Andrzej Dzięga był pierwszym katolickim duchownym w historii od czasów reformacji, który wygłosił słowo w luterańskiej katedrze w Roskilde.

Następną okazją spotkania była konferencja ekologiczna „Ekologia Ducha” i „Zielony Kościół” w Chojnie w 2013r., która jakby "uprzedziła" encyklikę papieża Franciszka „Laudato Si”.

Na następne spotkania ekumeniczne tej rangi planowane jest na rok 2017.

Zdjęcia: ks. Henryk Silko

aktualizowano: 2015-12-01 15:25
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Procesja ze świętymi - Szczecin 2024

Dnia 31 października 2024 r. ulicami Szczecina po raz kolejny przeszła procesja z relikwiami świętych i błogosławionych. 

»

Morskie Zaduszki w Świnoujściu 2024

We wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, zwanych potocznie Zaduszkami, tradycyjnie odbyła się w Świnoujściu szczególna modlitwa za tych, którzy nie powrócili z mórz i oceanów. Mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza oraz modlitwie nad morskim brzegiem przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Wiesław Śmigiel. Podczas modlitwy odczytano nazwy statków na których zginęli polscy marynarze, rybacy i żołnierze. Pamięć o ofiarach symbolizował wielki krzyż ułożony ze zniczy na plaży.

Zdjęcia: Daniel Szysz

»

Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie 2024

W Uroczystość Wszystkich Świętych w Kaplicy Głównej na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostały odprawione Msze św. o godz. 9.00, 12.00 i 15.00. Głównej Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył ks. abp Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, a homilię wygłosił ks. bp. Henryk Wejman. Po Mszy św. wyruszyła procesja modlitewna za zmarłych zakończona przy grobowcu kapłańskim.

Fot. ks. Daniel Majchrzak

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności