1
Formacyjno-rekolekcyjne spotkania nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w naszej diecezji należą już do tradycji. Również i w tym roku, u progu jesieni, w dniach 9-11 września z okazji do duchowego wyciszenia w gościnnych murach Domu św. Józefa na szczecińskim Golęcinie, skorzystała spora grupa mężczyzn aktualnie pełniących szafarską posługę.
Diecezjalny duszpasterz świeckich szafarzy Komunii świętej, ks. kan. dr Wojciech Zimny, wiele uwagi poświęcił pewnemu podsumowaniu Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, skłaniającemu do głębszej refleksji nad jego przesłaniem. Począwszy od etymologii słowa miłosierdzie, poprzez przykłady nie zawsze dostrzeganego nieustannego Bożego miłosierdzia wobec człowieka oraz próby wskazania przyczyn kłopotów człowieka z poznaniem Boga, na definitywnym wcieleniu miłosierdzia, jakim jest Pascha Chrystusa kończąc. „Jesteś ważny w oczach Boga!” – przypomina papież Franciszek. To zawołanie, pozornie wybrzmiewające niczym hasło z reklamowego banneru, niesie w sobie niezwykle treściwe i radosne zarazem przesłanie. Sam fakt, iż zostaliśmy stworzeni stanowi już dowód Bożego miłosierdzia, które trwa nieprzerwanie – creatio continua. To ciągłe stwarzanie trwa. „Bóg, który stworzył wszechświat, podtrzymuje go w istnieniu przez swoje Słowo, Syna, […] i przez Ducha Stwórcę, który daje życie” (KKK 320). „Po stworzeniu - czytamy również na stronach katechizmu - Bóg nie pozostawia stworzenia samemu sobie. Nie tylko daje mu byt i istnienie, ale w każdej chwili podtrzymuje je w istnieniu, pozwala mu działać i prowadzi je do celu […]” (KK 301). Te rozważania stanowiły dobrą bazę do wnikliwej analizy naszych postaw, związanych z doświadczaniem jak i okazywaniem miłosierdzia.
W nieco innym klimacie przebiegało wystąpienie ks. mgr. lic. Roberta Kaszaka, notariusza kancelarii Kurii Metropolitalnej Szczecińsko-Kamieńskiej, który ze zwykłą sobie barwną dynamiką wprowadzał uczestników rekolekcji w arkana administracji kościelnej. Ze sporą dozą cierpliwości oraz prawniczą precyzją odpowiadał na liczne pytania, wprawiając zebranych w zdumienie, jak powierzchowna jest nasza wiedza w tym zakresie. Mimo, iż ambitnym planom prelegenta przyświecała wizja omówienia zasad funkcjonowania kościelnej administracji w obliczu spraw towarzyszących obrzędom począwszy od chrztu na pochówku kończąc, to z uwagi na rozbudowaną formułę merytorycznej dyskusji udało się wykład zakończyć na etapie sakramentu chrztu świętego, co z kolei spowodowało, iż ks. Robert już teraz został zaproszony, aby dokończyć poruszoną tematykę przy najbliższej okazji.
Trwające od piątkowego wieczoru do niedzielnego popołudnia rekolekcje, stanowiły również okazję do zaprezentowania się wspólnocie grupy nowo ustanowionych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. Niektórzy z nich już pełnią posługę w swoich parafiach, jednak każdy z nich po raz pierwszy brał udział w takich dedykowanych dniach wyciszenia. Wspólne spotkanie to zawsze świetna okazja, aby podzielić się doświadczeniami z posługi niesienia Jezusa chorym i starszym, jak i różnych form religijnego zaangażowania w macierzystych parafiach.
Ciekawym oraz ubogacającym wydarzeniem okazały się świadectwa kilku spośród 17-osobowej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. z naszej diecezji, posługujących podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Wyjechali oni wraz z ks. Wojciechem Zimnym, aby pomagać w rozdzielaniu Komunii świętej podczas odprawianej na zakończenie ŚDM w niedzielę 31 lipca Mszy Świętej Posłania. Pośród delegowanych z naszej diecezji pomocników Komunii św., znalazło się kilku absolwentów ostatniego kursu szafarskiego, ustanowionych stosownym błogosławieństwem 2 czerwca br.
Atmosferze wzbudzającej potrzebę duchowego wyciszenia z pewnością sprzyjają modlitewne akcenty. Liturgia godzin, Eucharystia, adoracja Najświętszego Sakramentu, to stałe elementy kształtujące rytm rekolekcji. Jednak jego osobiste duchowe metrum reguluje już tylko otwartość serca na bezpośredni, pozbawiony śpieszności kontakt z Bogiem. O ten luksus naprawdę trudno pośród codzienności…
A. Szewczyk
Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,1-2.5).
»Serdecznie zapraszamy młodzież naszej Archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowanych w czasie ferii zimowych.
»Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.
»