1
W niedzielę 19 listopada tego roku zmarł Stanisław Orłowski – nadzwyczajny szafarz Komunii świętej, pełniący tę posługę od 2004 r., zatem od początku powołania jej w naszej archidiecezji.
Początkowo zanosił Komunię świętą i pomagał w Jej rozdawaniu w parafii św. Kazimierza w Policach, a następnie w parafii katedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie. Do misji niesienia Eucharystii osobom chorym, starszym zaprosił śp. Stanisława jeszcze w Policach ówczesny proboszcz parafii pw. św. Kazimierza ks. prałat Jan Kazieczko, późniejszy proboszcz parafii katedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie.
W trakcie liturgii pogrzebowej wybrzmiało kim był śp. Stanisław Orłowski. Wskazuję na to, gdyż do tej pory znakomita większość diecezjalnej wspólnoty szafarskiej nie mówiła o nim inaczej, jak Stasiu z katedry. A to dlatego, że taki właśnie był. W zakresie sprawowania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej liczyła się tylko Eucharystia oraz ta osobliwa misja niesienie Jej potrzebującym. Podczas różnorodnych spotkań formacyjnych szafarzy raczej nie mówił o sobie, swojej pracy, zaangażowaniu w życie społeczne. Świadczył o swej skromnej misji, którą sprawował z dość niezwykłą, można dziś powiedzieć, wytrwałością i konsekwencją. Warto zatem z wdzięcznością za Jego świadectwo życia przypomnieć, jak w głębokim zawierzeniu Bogu przemierzał drogi życia.
Stanisław Orłowski urodził się 10.01.1937 r., a w Policach zamieszkał po ukończeniu studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1959 r., wraz z poślubioną Zdzisławą Lewicką, również absolwentką KUL. Oboje pochodzili z katolickich rodzin. Z sześciorga rodzeństwa Stanisława dwoje poświęciło się Bogu i bliźnim – brat Piotr był księdzem w naszej archidiecezji (zm. 1994 r.), a siostra jest w zgromadzeniu Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a’Paulo. Pracował jako kustosz w Bibliotece Głównej Politechniki Szczecińskiej, obecnie Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Przez okres 5 lat był członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Aktywny w życiu społeczności lokalnej – przez 8 lat zasiadał w Radzie Gminy Police, również przez taki okres pełnił funkcję członka Zarządu Gminy. Blisko współpracował z ks. prałatem Janem Kazieczko, początkowo właśnie w parafii św. Kazimierza w Policach, później w parafii katedralnej św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, gdzie posługę proboszcza kontynuował ks. Kazieczko. Po przejściu na emeryturę w 2003 r. bardzo zaangażował się w proces komputeryzacji szczecińskiej parafii katedralnej. Był także członkiem wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym.
W sobotę 25 listopada w kościele pw. św. Kazimierza w Policach pożegnaliśmy śp. Stanisława podczas pogrzebowej liturgii eucharystycznej, której przewodniczył ks. bp. Błażej Kruszyłowicz w koncelebrze m.in. z ks. prałatem Janem Kazieczko oraz ks. kan. dr. Wojciechem Zimnym, diecezjalnym duszpasterzem nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. Licznie przybyłe grono wiernych z różnych środowisk społecznych, zawodowych i samorządowych wraz przybyłą grupą nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej stanowiło swoistą wymowę sensu ziemskiego pielgrzymowania, w którym Stanisław Orłowski dzielił się tym, co otrzymał od Boga, swoim talentem, pracą, a przede wszystkim miłością. Złożona w trumnie u jego stóp biała alba podkreślała zaś jego oddanie siebie służbie Bogu w tym niewielkim, szafarskim skrawku posługi. Choć z żalem, to jednak z wielką nadzieją płynącą z wiary w zmartwychwstanie żegnamy dziś Stasia z katedry wierząc, iż dobry Bóg pozwoli nam w swym miłosierdziu spotkać się na wiecznej Eucharystii w niebie.
Adam Szewczyk
W Poniedziałek Wielkanocny dotarła do nas informacja o odejściu do wieczności umiłowanego Ojca Świętego Franciszka.
»Zmarł papież Franciszek (Jorge Mario Bergoglio SJ). Odszedł w Poniedziałek Wielkanocny o godz. 7.35. Miał 88 lat. Był 266. Następcą Świętego Piotra i zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 13 marca 2013 do 21 kwietnia 2025 r.
»
Arcybiskup Wiesław Śmigiel udzielił 10 osobom dorosłych sakramentu chrztu i bierzmowania w czasie Wigilii Paschalnej w Bazylika Archikatedralna pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie. Nocną celebrację Wigilii Paschalnej rozpoczął obrzęd poświęcenia ognia i zapalenia paschału, a zakończyła procesja rezurekcyjna.
»