1 Modlitwa i formacja | Kościół Szczecińsko-kamieński
Środa, 19 czerwca 2024 r. imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii Środa XI tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Romualda

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 5 grudnia 2022 12:30 wyświetleń: 435

Modlitwa i formacja

W pierwszą sobotę grudnia na adwentowe spotkanie poświęcone wspólnej modlitwie oraz formacji liturgicznej przybyli do Szczecina nadzwyczajni szafarze Komunii św. Jest to stałe przedsięwzięcie wpisane w tę posługę, stwarzające okazję do pogłębiania więzi między członkami tej gromady mężczyzn z różnych stron diecezji oraz wspólnej modlitwy, a także duchowej formacji. 

Spotkanie w Domu św. Józefa na Golęcinie tradycyjnie poprowadził diecezjalny duszpasterz nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. ks. kan. Wojciech Zimny. Głównym tematem omawianym w trakcie spotkanie były zagadnienia zawarte w liście apostolskim Desiderio desideravi (Gorąco pragnąłem) papieża Franciszka z czerwca tego roku. Ojciec święty zamieścił w nim wiele wskazań skłaniających do refleksji nad sprawowaniem liturgii i świadomym w niej uczestnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeby formacji niezbędnej dla rozumienia znaków i symboli liturgicznych.

„Wiara chrześcijańska – pisze papież Franciszek – albo jest spotkaniem z Bogiem żywym, albo jej nie ma. Liturgia gwarantuje nam możliwość takiego spotkania. Nie potrzebujemy mglistego wspomnienia Ostatniej Wieczerzy. Musimy być na tej Wieczerzy, by móc słyszeć Jego głos, spożywać Jego Ciało i pić Jego Krew, potrzebujemy Go. W Eucharystii i we wszystkich sakramentach mamy zapewnioną możliwość spotkania Pana Jezusa i moc Jego Paschy może do nas dotrzeć”. Ojciec święty podkreślił też jak ważna jest właściwa formacja by z duchowym pożytkiem korzystać z bogactwa liturgii i krzewić jej piękne zasady: „Ars celebrandi nie można sprowadzić do zwykłego postrzegania regulaminu rubryk, nie można też myśleć o niej jak o fantazyjnej twórczości bez reguł. Obrzęd jest sam w sobie normą, a norma nigdy nie jest celem samym w sobie, lecz zawsze na usługach wyższej rzeczywistości, której chce strzec. Ars celebrandi, jak każda sztuka, wymaga różnorodnej wiedzy, przede wszystkim zrozumienia dynamizmu, który cechuje liturgię”. To niezwykle ważne nie tyko w posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. stojących na szczycie liturgicznej służby ołtarza, ale także dla każdego sprawującego Eucharystię i posługującego przy ołtarzu oraz wszystkich wiernych.

 

Tekst: Adam Szewczyk

Foto: Mirosław Grzelak

aktualizowano: 2022-12-05 12:36
Wszystkich rekordów:

Polecane:

VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci - 08.06.2024

W sobotę, 8 czerwca br. w Sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie miała miejsce VI Archidiecezjalna Pielgrzymka Dzieci. Zaproszenie do udziału było skierowane do wszystkich dzieci, a szczególnie do dzieci komunijnych i ich rodziców. Tegorocznym hasłem pielgrzymki były słowa: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście, wiarę wzmacniajcie”, które wpisało się w dziękczynienie za dar Pierwszej Komunii Świętej zarówno dzieci jak i ich rodzin. 

 

»

Archidiecezjalne obchody Roku Ottonowego w Pyrzycach - 08.06.2024

W Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej rozpoczęły się uroczyste obchody Jubileuszu związanego z 900-leciem Pomorskiej Misji Św. Ottona z Bambergu. W ten Jubileusz trwającego Roku Ottonowego wpisały się Pyrzyce, w których miały miejsce Archidiecezjalne obchody, w historycznym i zrewitalizowanym miejscu, przy Baptysterium.

»

Archidiecezjalne Dni Młodych - Wolin 2024

Od 30 maja do 1 czerwca br. po raz drugi w Wolinie odbyły się Archidiecezjalne Dni Młodych. Hasłem tegorocznego spotkania były słowa zaczerpnięte z Księgi Proroka Izajasza: " Ci, którzy pokładają nadzieję w Panu, pobiegną i nie będą zmęczeni" (por. Iz 40, 31).

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności