1
Dwanaście lat mija w naszej archidiecezji od chwili posłania do pełnienia posługi pierwszej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, których w specjalnym obrzędzie pobłogosławił w 2004 r. ks. abp Zygmunt Kamiński, wskazując jako cel zasadniczy tej misji zanoszenie Komunii świętej chorym, starszym i niepełnosprawnym.
Nieco później rozszerzono zakres owej posługi o pomoc w rozdawaniu Komunii, gdy przystępuje do niej większa liczba wiernych i brak zwyczajnych szafarzy (kapłanów, diakonów), albo gdy są oni zajęci innymi czynnościami duszpasterskimi lub nie pozwala im na to stan zdrowia lub podeszły wiek. Możliwość korzystania z pomocy nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej istnieje również w przypadku choroby lub niedołężności odprawiającego kapłana.
Posługa pomocników Komunii świętej – jak również określa się nadzwyczajnych szafarzy – wpisała się dość trwale w życie naszego Kościoła i nie wywołuje już zdziwienia wiernych, wynikającego z ich wcześniejszego braku w parafialnych wspólnotach, albo z niewiedzy kim są i do czego się ich powołuje. Dziś podwoiło się ponad czterdziestoosobowe grono uczestników pierwszego kursu. Rozsiani po całej diecezji pełnią swa posługę zanosząc Komunię chorym, niepełnosprawnym lub starszym oraz pomagając w jej rozdzielaniu podczas Eucharystii. Spotkać ich można w dużych miastach (Szczecin, Stargard, Świnoujście, Police), jak i w miejscowościach mniejszych (Mrzeżyno, Stepnica, Gryfice); w parafiach większych, jak i w tych, gdzie poza proboszczem nie ma innych kapłanów. Choć upoważnienie do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej udzielane jest czasowo, większość pełni ją w sposób ciągły, za sprawą jego przedłużenia mocą dekretu Biskupa diecezjalnego, wydawanego na wniosek proboszczów parafii, w których nadzwyczajni szafarze Komunii świętej już występują. Zwykle kolejne upoważnienie wydawane jest na okres 3 lat.
30 styczna 2016 r. rozpoczęła się kolejna edycja kursu dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, organizowanego przez Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej Szczecińsko – Kamieńskiej. W spotkaniu inauguracyjnym wzięło udział 14, spośród 18 zgłoszonych kandydatów. Przybyli i tym razem z różnych zakątków diecezji – z Dziwnowa, Myśliborza, Pogorzelicy, Pyrzyc oraz ze Stargardu, Świnoujścia i Szczecina. Reprezentują różne grupy zawodowe - są wśród nich nauczyciele, wykładowcy, pracownicy handlu, a także żołnierze. Wielu z nich na co dzień włącza się aktywnie w życie religijne rozwijając się duchowo w różnych wspólnotach lub podejmując liczne dzieła i zadania związane z apostolatem świeckich w środowiskach parafialnych. Zwieńczeniem kursu prowadzonego przez ks. kan. dr. Wojciecha Zimnego – diecezjalnego duszpasterza nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej – będzie uroczyste błogosławieństwo do pełnienia posługi, udzielone najprawdopodobniej w dniu Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa, tj. 3 czerwca 2016 r.
Adam Szewczyk
Ojciec Święty Franciszek Bullą Spes non confundit ogłosił dzień 29 grudnia 2024 r. dniem rozpoczęcia we wszystkich katedrach i konkatedrach Roku Jubileuszowego. Aby jeszcze bardziej umożliwić stawanie się skutecznym znakiem działania Boga, zachęca się, by Rok ten był czasem kontemplacji tajemnicy chrześcijańskiej nadziei, o której św. Paweł pisze, że „nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany” (Rz 5,1-2.5).
»Serdecznie zapraszamy młodzież naszej Archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowanych w czasie ferii zimowych.
»Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.
»