Czwartek, 27 czerwca 2019 r. imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława Czwartek XII tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie dowolne Św. Cyryla Aleksandryjskiego

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 31 marca 22:15 wyświetleń: 133

„Aby stanowili jedno” (J 17, 22)

Słowa Chrystusa - prośba za przyszły Kościół z Ewangelii wg św. Jana – stanowiły motto minionego wielkopostnego dnia skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Fot. i opr. Adam Szewczyk

W Domu św. Józefa około 50-osobowa grupa wzięła początkowo udział w konferencji ks. Roberta Kaszaka, dotyczącej Kościołów Wschodnich i aspektów prawnych związanych z ich funkcjonowaniem. Obszar tematyczny niezwykle rozległy, interesujący, także wielce skomplikowany, zwłaszcza w sferze formalno-prawnej koegzystencji wyznaniowej. Konferencje ks. Kaszaka cechuje osobliwa dynamika, co umożliwiało także i tym razem zadawanie pytań w jej trakcie. Było to chwilami niezbędne, by pojąć istotę zawiłości i niuansów prawnych i nie pogubić się wśród subtelności stanowiących o różnicach wyznaniowych Kościołów Wschodnich  w zestawieniu z Kościołem rzymsko-katolickim.

Kawa, herbata, rozmowy – to oczywiście stały punkt cyklicznych spotkań szafarzy. Choć grono stopniowo się powiększa, większość zna się na tyle dobrze, by bez zbędnych ogródek dzielić się swymi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z posługą niesienia Komunii chorym, czy też funkcjonowaniem w swoich wspólnotach parafialnych. Nierzadko także tym, co dzieje się w naszych małżeństwach i rodzinach.

Adoracja Najświętszego Sakramentu – w skondensowanym dniu skupienia to chwila szczególnego bycia z Bogiem. Zapatrzenia, wsłuchania, wyciszenia. W tym czasie można (tak zwykle bywa, było i tym razem) pojednać się z Ojcem korzystając z sakramentu pokuty i pojednania.

Eucharystia – kulminacja spotkania. Jest ona źródłem i szczytem życia Kościoła. Dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej każdorazowo wydarzenie także nadzwyczajne. To owoc eucharystycznej przemiany chleba w Ciało Chrystusa niosą na co dzień chorym lub starszym w swoich parafiach. Do tego się zdeklarowali i temu poświęcili.

Posiłek – wspólny obiad wieńczący krótkie spotkania formacyjne to także czas szczególny. Okazja do wzmacniania więzi, do dodatkowego bycia jeszcze razem, lepszego poznawania się – również uśmiechu i radości.

  

aktualizowano: 2019-03-31 22:35
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Boże Ciało w Szczecinie 2019

W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga przewodniczył międzyparafialnej procesji Bożego Ciała w Szczecinie. Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Bazylice św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył Biskup Antoni Stankiewicz, emerytowany Dziekan Roty Rzymskiej, homilię zaś wygłosił Biskup Henryk Wejman. Procesja przeszła od Bazyliki św. Jan Chrzciciela do Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba Apostoła następującymi ulicami: Bogurodzicy, św. Wojciecha, pl. Zwycięstwa, Brama Portowa, Kard. Wyszyńskiego, Sołtysia i Grodzka. Na zakończenie procesji eucharystycznej Ksiądz Arcybiskuap Metroplita odprawił Mszę świętą w Bazylice Archikatedralnej.

Zdjęcia: Juliusz Samborski

»

Archidiecezja Szczecińsko-Kamieńska buduje szkołę i kościół na Madagaskarze

Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły 12 czerwca 2019 r. nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze (misja Befasy, na terenie obszaru Misokitsy).

 

»

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

W dniach 4-6 czerwca 2019 r. w Międzywodziu odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych. Uczestniczyli w nim dyrektorzy wydziałów diecezjalnych z całej Polski oraz członkowie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, na czele z ks. bp. Markiem Mendykiem – przewodniczącym Komisji. Spotkanie odbyło się pod hasłem "Ewangelizacyjna forma katechezy. Ewangelizacyjny program przygotowania parafialnego do sakramentu bierzmowania" i miało na celu przede wszystkim ogólnopolską debatę, dyskusję i refleksję nt. przyszłości katechezy w Polsce. W spotkaniu uczestniczyło 61 osób - przedstawicieli z wszystkich regionów i diecezji w Polsce oraz TVP 3 Szczecin. Gospodarzem spotkania był Wydział Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Zapraszamy do przeczytania reportażu tekstowego o wydarzeniu - można go znaleźć TUTAJ.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności