1
Słowa Chrystusa - prośba za przyszły Kościół z Ewangelii wg św. Jana – stanowiły motto minionego wielkopostnego dnia skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.
Fot. i opr. Adam Szewczyk
W Domu św. Józefa około 50-osobowa grupa wzięła początkowo udział w konferencji ks. Roberta Kaszaka, dotyczącej Kościołów Wschodnich i aspektów prawnych związanych z ich funkcjonowaniem. Obszar tematyczny niezwykle rozległy, interesujący, także wielce skomplikowany, zwłaszcza w sferze formalno-prawnej koegzystencji wyznaniowej. Konferencje ks. Kaszaka cechuje osobliwa dynamika, co umożliwiało także i tym razem zadawanie pytań w jej trakcie. Było to chwilami niezbędne, by pojąć istotę zawiłości i niuansów prawnych i nie pogubić się wśród subtelności stanowiących o różnicach wyznaniowych Kościołów Wschodnich w zestawieniu z Kościołem rzymsko-katolickim.
Kawa, herbata, rozmowy – to oczywiście stały punkt cyklicznych spotkań szafarzy. Choć grono stopniowo się powiększa, większość zna się na tyle dobrze, by bez zbędnych ogródek dzielić się swymi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z posługą niesienia Komunii chorym, czy też funkcjonowaniem w swoich wspólnotach parafialnych. Nierzadko także tym, co dzieje się w naszych małżeństwach i rodzinach.
Adoracja Najświętszego Sakramentu – w skondensowanym dniu skupienia to chwila szczególnego bycia z Bogiem. Zapatrzenia, wsłuchania, wyciszenia. W tym czasie można (tak zwykle bywa, było i tym razem) pojednać się z Ojcem korzystając z sakramentu pokuty i pojednania.
Eucharystia – kulminacja spotkania. Jest ona źródłem i szczytem życia Kościoła. Dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej każdorazowo wydarzenie także nadzwyczajne. To owoc eucharystycznej przemiany chleba w Ciało Chrystusa niosą na co dzień chorym lub starszym w swoich parafiach. Do tego się zdeklarowali i temu poświęcili.
Posiłek – wspólny obiad wieńczący krótkie spotkania formacyjne to także czas szczególny. Okazja do wzmacniania więzi, do dodatkowego bycia jeszcze razem, lepszego poznawania się – również uśmiechu i radości.
17 listopada 2023 roku w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Katechumenat i mistagogia na dzisiejsze czasy". Została ona zrealizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymał Instytut Nauk Teologicznych US w ramach programu Doskonała nauka II – wsparcie dla konferencji naukowych, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
»Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)
»W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.
Zdjęcia: Jakub Józefowicz
»