1 „Aby stanowili jedno” (J 17, 22) | Kościół Szczecińsko-kamieński
Piątek, 08 grudnia 2023 r. imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza Piątek I tygodnia adwentu | Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 31 marca 2019 22:15 wyświetleń: 1418

„Aby stanowili jedno” (J 17, 22)

Słowa Chrystusa - prośba za przyszły Kościół z Ewangelii wg św. Jana – stanowiły motto minionego wielkopostnego dnia skupienia dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Fot. i opr. Adam Szewczyk

W Domu św. Józefa około 50-osobowa grupa wzięła początkowo udział w konferencji ks. Roberta Kaszaka, dotyczącej Kościołów Wschodnich i aspektów prawnych związanych z ich funkcjonowaniem. Obszar tematyczny niezwykle rozległy, interesujący, także wielce skomplikowany, zwłaszcza w sferze formalno-prawnej koegzystencji wyznaniowej. Konferencje ks. Kaszaka cechuje osobliwa dynamika, co umożliwiało także i tym razem zadawanie pytań w jej trakcie. Było to chwilami niezbędne, by pojąć istotę zawiłości i niuansów prawnych i nie pogubić się wśród subtelności stanowiących o różnicach wyznaniowych Kościołów Wschodnich  w zestawieniu z Kościołem rzymsko-katolickim.

Kawa, herbata, rozmowy – to oczywiście stały punkt cyklicznych spotkań szafarzy. Choć grono stopniowo się powiększa, większość zna się na tyle dobrze, by bez zbędnych ogródek dzielić się swymi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z posługą niesienia Komunii chorym, czy też funkcjonowaniem w swoich wspólnotach parafialnych. Nierzadko także tym, co dzieje się w naszych małżeństwach i rodzinach.

Adoracja Najświętszego Sakramentu – w skondensowanym dniu skupienia to chwila szczególnego bycia z Bogiem. Zapatrzenia, wsłuchania, wyciszenia. W tym czasie można (tak zwykle bywa, było i tym razem) pojednać się z Ojcem korzystając z sakramentu pokuty i pojednania.

Eucharystia – kulminacja spotkania. Jest ona źródłem i szczytem życia Kościoła. Dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej każdorazowo wydarzenie także nadzwyczajne. To owoc eucharystycznej przemiany chleba w Ciało Chrystusa niosą na co dzień chorym lub starszym w swoich parafiach. Do tego się zdeklarowali i temu poświęcili.

Posiłek – wspólny obiad wieńczący krótkie spotkania formacyjne to także czas szczególny. Okazja do wzmacniania więzi, do dodatkowego bycia jeszcze razem, lepszego poznawania się – również uśmiechu i radości.

  

aktualizowano: 2019-03-31 22:35
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Katechumenat i mistagogia na dzisiejsze czasy - zapis konferencji

17 listopada 2023 roku w budynku Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa "Katechumenat i mistagogia na dzisiejsze czasy". Została ona zrealizowana dzięki dofinansowaniu, które otrzymał Instytut Nauk Teologicznych US w ramach programu Doskonała nauka II – wsparcie dla konferencji naukowych, organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

»

Archidiecezjalny Dzień Jedności kandydatów do Bierzmowania

Odpowiadając pozytywnie na zachętę Papieża Franciszka, aby co roku Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata była czasem spotkania w diecezjach z młodzieżą, kandydaci do sakramentu bierzmowania z terenu całej Archidiecezji zostali zaproszeni wraz z opiekunami do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Ap. w Szczecinie. Koordynatorem wydarzenia był Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej. (fot. Adam Szewczyk)

»

Święcenia kapłańskie w kościele seminaryjnym

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 26 listopada 2023 r., w kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie, Arcybiskup Szczecińsko-Kamieński Andrzej Dzięga udzielił święceń prezbiteratu alumnowi szczecińskiego seminarium, diakonowi Krzysztofowi Dorau. Homilię podczas uroczystości wygłosił Biskup Henryk Wejman. Nowo wyświęcony kapłan pochodzi z Sopotu.

Zdjęcia: Jakub Józefowicz

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności