1 2023.09.30. – Formacja permanentna – walka o jakość posługi | Kościół Szczecińsko-kamieński
Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława Poniedziałek II tygodnia Wielkiego Postu

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Szafarze Nadzwyczajni Komunii Świętej 4 października 2023 20:47 wyświetleń: 182

2023.09.30. – Formacja permanentna – walka o jakość posługi

W wyjątkowej, nieco innej niż dotychczas formule jesienne spotkanie formacyjne przeżywali nadzwyczajni szafarze Komunii świętej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Tym razem zgromadzili się w Szczecinie, w malowniczo usytuowanym na golęcińskim wzniesieniu u brzegu Odry Domu św. Józefa. Ostatniego dnia września przybyli w to miejsce z różnych stron diecezji, by w ramach systematycznej formacji wzmocnić swą duchową kondycję. To także okazja by doświadczyć ducha wspólnoty, czego pośród codziennej posługi w ciągu roku zwyczajnie brakuje.

 

Stała systematyczna formacja nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, podobnie jak w przypadku osób duchownych oraz członków różnych wspólnot, ruchów czy stowarzyszeń religijnych, pozwala lepiej zrozumieć znaczenie posługi, jej wpływ na głębię wiary, jakość jej przeżywania i dzielenia się nią. Wpływa także, we właściwym sobie zakresie, na dynamizację działalności apostolskiej w rodzimych parafiach. Zgodnie z zaleceniem soborowej Konstytucji o liturgii świętej (Sacrosanctum Concilium) wszystkie osoby pełniące funkcje liturgiczne „należy starannie wychowywać w duchu liturgii oraz przygotowywać do odpowiedniego i zgodnego z przepisami wykonywania przypadających każdemu czynności” (KL nr 29). Odnosi się to także do nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W realiach archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej jest to szczególnie ważne, bowiem w ramach Kościoła nad Odrą i Bałtykiem nadzwyczajni szafarze stoją na szczycie liturgicznej służby ołtarza, gdyż – prócz świeckich przygotowujących się do diakonatu stałego – brak w nim ustanowionych świeckich akolitów.

Zagadnienia liturgii stanowiły tematyczną dominantę szafarskiego dnia skupienia u progu jesieni. Liturgista ks. dr Mateusz Pakuła poprowadził jego uczestników szlakiem wskazań papieża Franciszka, zawartych w Liście apostolskim o liturgii pt. „Desiderio desideravi”, stanowiącym zachętę do ponownego odkrycia soborowego nauczania oraz pielęgnowania w Kościele piękna liturgii, tak by umożliwiała ona rzeczywiste spotkanie z Bogiem i była narzędziem ewangelizacji.

- List stanowi o formacji liturgicznej ludu Bożego, w którym papież podejmuje kwestie pozornie proste, ale kluczowe dla rozwoju ducha liturgicznego, który jest bardzo ważny, bo nas kształtuje. Liturgia, w której uczestniczymy, a którą też współtworzycie, kształtuje naszego ducha i serce – mówił ks. Pakuła.

Niemal 20 lat mija od ustanowienia pierwszej grupy nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w Kościele nad Odrą i Bałtykiem. Dziś ich grono liczy około 170 osób. Przez ostatnie 13 lat opiekę nad nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej sprawował ks. kan. dr Wojciech Zimny. W tym okresie organizował i prowadził wiele edycji kursów dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy oraz troszczył się o formację permanentną pełniących tę posługę. Ks. Zimny z zaangażowaniem inspirował diecezjalne grono pomocników Eucharystii do podejmowania i pielęgnowania duchowej, religijnej aktywności w przestrzeni życia parafialnego, wspólnotowego i rodzinnego. Sprawując funkcję opiekuna niejednokrotnie delegował chętnych do posługi polegającej na pomocy w rozdzielaniu Komunii świętej podczas szczególnych wydarzeń, jak np. fora charyzmatyczne, Światowe Dni Młodzieży, czy 1050-lecie chrztu Polski. Ks. Pawłowi Gulickiemu, podejmującemu opiekę nad szafarską wspólnotą od września 2023 r. życzymy sił, wytrwałości i niesłabnącego optymizmu w krzewieniu posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej w podstawowym, źródłowym jej wymiarze, ku pożytkowi tych, do których są kierowani. Ks. Wojciechowi Zimnemu dziękujemy za lata posługi życząc, by w pełnionej od grudnia 2021 r. posłudze proboszcza parafii św. Jadwigi Królowej w Szczecinie Bóg w dalszym ciągu wspierał go łaskami pomocnymi w subtelnym docieraniu do ludzkich serc i kierowaniu ich ku Bogu.

Więcej wkrótce w TK Niedziela - Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Zapraszamy do GALERII 

 

fot. Adam Szewczyk

aktualizowano: 2023-10-04 20:53
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Biskup Zbigniew Zieliński objął urząd administratora apostolskiego

Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka administrator apostolski naszej Archidecezji, biskup Zbigniew Zieliński, zaprezentował dzisiaj (26 lutego 2024 r.) w Kurii Metrpolitalnej papieską nominację, co zgodnie z prawem nastąpiło wobec Kolegium Konsultorów w obecności Kanclerza Kurii. Tym samym zostało oficjanie ogłoszone objęcie urzędu administratora apostolskiego.

»

IV MUZYCZNO-LITURGICZNE SPOTKANIA Z MIŁOSIERDZIEM

Zapraszamy na IV MUZYCZNO-LITURGICZNE SPOTKANIA Z MIŁOSIERDZIEM. Tym razem przyświecać im będzie hasło: „Oto Człowiek!”.

»

Misterium Pasyjne 2024 w szczecińskim seminarium duchownym

Klerycy Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego, uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie i przyjaciele zapraszają na MISTERIUM PASYJNE.

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności