1
Szczeciński punkt przygotowań zaprasza młodzież, która pragnie dołączyć do dziesiątków tysięcy młodych ludzi z całej Europy w przeżywaniu wiary i Kościoła na Europejskie Spotkanie Młodych, które odbędzie się w dniach od 29 grudnia 2014 r. do 2 stycznia 2015 r. w Pradze.
W przygotowaniu na to spotkanie w kościele przy parafii pw. Świętego Ducha w Szczecinie przy ul. Młodzieży Polskiej 17, rozpoczynają się cotygodniowe modlitewne czuwania dla młodzieży, która pragnie udać się na tegoroczne ESM. Spotkania rozpoczną się od 27 października br. i będą odbywać się w każdy poniedziałek o godz. 19.00. W programie spotkań m.in.: modlitwa o pokój dla naszych serc, rodzin i całego świata, śpiew kanonów w różnych językach, osobista refleksja, rozważanie Słowa Bożego i listu do młodych brata Aloisa – przeora wspólnoty Taize. Integralną częścią modlitwy będzie także kilkuminutowa cisza, będąca czasem osobistej medytacji oraz adoracja krzyża. Za szczeciński punkt przygotowań do ESM odpowiada ks. Marcin Dziliński TChr.
***
Wspólnota Taizé – jest międzynarodową wspólnotą ekumeniczną, założoną w 1940 w Taizé, we Francji. Jej założycielem był brat Roger, po śmierci którego do dziś przełożonym wspólnoty jest brat Alois – katolik pochodzący w Niemiec. Bracia zobowiązują się na całe życie do dzielenia ze sobą dóbr duchowych i materialnych, do zachowywania celibatu oraz do daleko idącej prostoty. Obecnie wspólnota liczy ponad stu braci pochodzenia ewangelickiego i katolików, więcej niż dwudziestu pięciu narodowości. Czterech z nich pochodzi z Polski. W centrum każdego dnia w Taizé jest trzykrotna modlitwa. Bracia utrzymują się wyłącznie z własnej pracy. Nie przyjmują osobistych darów ani prezentów. Ewentualne spadki przeznaczone są zawsze na pomoc ubogim. Niektórzy z nich – tworząc kilkuosobowe grupy, zwane fraterniami – żyją wśród najuboższych.
Serdecznie zapraszamy młodzież naszej Archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowanych w czasie ferii zimowych.
»Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.
»W czwartek 21. listopada 2024 r. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim, w imieniu Fundacji Małych Stópek prezes fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Paulina Rylska i rzecznik prasowy Anna Piotrowska odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nagrodę „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnienie to honoruje osoby, inicjatywy oraz instytucje pozarządowe, które budują wspólnotę obywatelską i działają na rzecz dobra wspólnego.
»