1 Symbole ŚDM u św. Jana Chrzciciela i św. Jakuba Apostoła w Szczecinie | Kościół Szczecińsko-kamieński
Czwartek, 12 grudnia 2024 r. imieniny: Ady, Aleksandra, Dagmary Czwartek II tygodnia adwentu | Wspomnienie dowolne Najśw. Maryi Panny z Guadalupe

Katedra na żywo

wiecej ...

Fundusze europejskie Wydział Wychowania Katolickiego Wydział Duszpasterstwa Rodzin Ochrona dzieci i młodzieży Duszpasterstwo ministrantów Archidiecezjalne forum pastoralne Apostolat Chorych

Polecamy:

Duszpasterstwa

Duszpasterstwa 16 lutego 2016 13:00 wyświetleń: 22575
Tematy: Światowe Dni Młodych (22) |

Symbole ŚDM u św. Jana Chrzciciela i św. Jakuba Apostoła w Szczecinie

Licznie zgromadzeni mieszkańcy Szczecina zgromadzili się w poniedziałkowy wieczór przed Bazyliką Św. Jana Chrzciciela w oczekiwaniu na przyjazd samochodu - kaplicy, w którym znajdowały się Symbole Światowych Dni Młodzieży. 

Kiedy wybiła godzina 20.00 zebrani kapłani, z biskupem Henrykiem Wejmanem na czele przywitali przy biciu dzwonów Święte Znaki. Młodzież parafii pw. św. Jana Chrzciciela przeniosła Krzyż i Ikonę na próg świątyni, gdzie biskup Henryk rozpoczął wspólną modlitwę. Po wejściu do Bazyliki, jej kustosz i dziekan Dekanatu Szczecin Śródmieście - proboszcz tej parafii, ks. prałat Aleksander Ziejewski dokonał kolejnych stacji wprowadzenia Symboli i zostały one umieszczone w prezbiterium świątyni. Po przywitaniu przez młodzież, ksiądz proboszcz oddał cześć i pokłon Krzyżowi i Ikonie, przypominając nam postać św. Jana Pawła II. Ks. Paweł Olewiński przybliżył historię peregrynacji i zachęcił byśmy wspólnie wyruszyli ulicami Szczecina w procesji wiary ze znakiem krzyża. Niosący krzyż co chwilę przystawali, aby wierni mogli go ucałować i adorować.
Ikona Maryi została przewieziona do Bazyliki Archikatedralnej pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, dokąd wyruszyła procesja z krzyżem. Krzyż ŚDM wynieśli z Bazyliki parafianie, którzy ponieśli go aż do I stacji, u zbiegu ulic Bogurodzicy i Św. Wojciecha. Kolejne Stacje miały miejsce na skrzyżowaniach ulic Św. Wojciecha i Obrońców Stalingradu, na Placu Żołnierza, oraz przy zbiegu ulic Plac Żołnierza i Farna. Na każdej z tych czterech stacji diakon odczytywał fragment Ewangelii, następnie kapłani - duszpasterze młodzieży z parafii św. Jana Chrzciciela i katedralnej wygłaszali krótkie zachęty, by być świadkami wiary, by iść za krzyżem przez całe swoje życie, by w życiu dawać świadectwo krzyżowi. Każdą stację kończył Biskup Henryk modlitwą zanoszoną do Boga za nasze miasto, za młodzież, za tych, którzy podejmują swoje wybory życiowe i o rozeznanie życiowego powołania.
Przy biciu dzwonu procesja weszła na plac katedralny a potem przez Bramę Miłosierdzia do wnętrza świątyni. Do Bazyliki Archikatedralnej Krzyż i Ikonę wnieśli kapłani i klerycy prowadzeni przez Biskupa Henryka. Poszczególne stacje wewnątrz katedry prowadził proboszcz katedralnej parafii ks. prałat Dariusz Knapik, który następnie przywitał zgromadzonych i zaprosił wszystkich, by w godzinie Apelu Jasnogórskiego być, pamiętać i czuwać przy Maryi. W rozważaniu apelowym Biskup Henryk zachęcił do trwania w tym wieczornym i nocnym czuwaniu. Przypomniał o tym wielkim darze jakim jest możliwość trwania przy Symbolach ŚDM.
Następnie modlitwę przed Ikoną poprowadził proboszcz prawosławnej parafii Św. Mikołaja w Szczecinie ks. Paweł Stefanowski. Błogosławieństwo apelowe przyjęliśmy od Biskupa Henryka. Kolejny etap czuwania poprowadził ks. Paweł Olewiński z grupą młodzieży, po czym ks. Bartłomiej Bugajak przewodniczył liturgii odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Każdy zgromadzony mógł od paschału odpalić swoją święcę, którą otrzymał, aby świadomie wyznać wiarę w Boga. O godzinie 23.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa. Nabożeństwu przewodniczył proboszcz Bazyliki Archikatedralnej ks. prałat Dariusz Knapik. Zwieńczeniem czuwania przy Symbolach była wspólna Eucharystia sprawowana w katedrze przez kilkunastu kapłanów pod przewodnictwem ks. abpa Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego. W homilii Ksiądz Arcybiskup wskazał m.in. na to, że na drzewie szatan wygrał w raju, na drzewie też został ostatecznie pokonany – na drzewie krzyża. Po zakończeniu uroczystej celebry każdy mógł jeszcze adorować Krzyż i Ikonę Matki Bożej.

16 lutego rano Siostry Jadwiżanki w kaplicy Najświętszego Sakramentu poprowadziły modlitwę Liturgii Godzin – Jutrznię. O godzinie 7.00 przed rozpoczęciem porannej Mszy św. ks. Dariusz wraz ze zgromadzonymi wiernymi odprowadził przez Bramę Miłosierdzia Święte Symbole, które powędrowały do innych miejsc archidiecezji.

Ks. Michał Mikołajczak

aktualizowano: 2016-02-18 11:11
Wszystkich rekordów:

Polecane:

Rekolekcje dla młodzieży – ferie 2025

Serdecznie zapraszamy młodzież naszej Archidiecezji do wzięcia udziału w rekolekcjach przygotowanych w czasie ferii zimowych. 

»

Kalendarz adwentowy z kodami QR

Specjalny kalendarz adwentowy w wersji papierowej i internetowej pomoże lepiej przeżyć czas przed Bożym Narodzeniem.

»

"Małe Stópki" wyróżnione nagrodą Prezydenta Rzeczypospolitej

W czwartek 21. listopada 2024 r. w Warszawie w Pałacu Prezydenckim, w imieniu Fundacji Małych Stópek  prezes fundacji ks. Tomasz Kancelarczyk, wiceprezes Paulina Rylska i rzecznik prasowy Anna Piotrowska odebrali z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nagrodę „Dla Dobra Wspólnego”. Wyróżnienie to honoruje osoby, inicjatywy oraz instytucje pozarządowe, które budują wspólnotę obywatelską i działają na rzecz dobra wspólnego.

 

»

Msze św., kościoły

Społeczność

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska

ul. Papieża Pawła VI nr 4 71-459 Szczecin, tel. +48/91-45-42-292, fax +48/91-45-36-908 2015 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone / Polityka prywatności